wnp.pl - portal gospodarczy

Przemysł daje stabilność gospodarce. Trzeba go w Europie odbudować

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
07-02-2014 15:13

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej musi być motorem rozwoju gospodarczego, a nie utrudniać go. Potrzebna jest dyskusja jak wzmocnić tkankę industrialną Europy. Przemysł to coś, co daje poczucie stabilności - powiedział prezydent RP Bronisław Komorowski podczas krakowskiej konferencji Gospodarczy Trójkąt Weimarski poświęconej polityce przemysłowej Unii Europejskiej.

W sesji plenarnej uczestniczyli obok prezydenta Komorowskiego także wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, wicekanclerz Republiki Federalnej Niemiec, minister gospodarki i technologii Sigmar Gabriel oraz Arnaud Montebourg, minister odnowy produkcji Francji. Wnioski płynące z wystąpień polityków są jasne: Europa musi zostać zreindustrializowana, konieczna jest współpraca, a część pomysłów dotyczących regulacji szkodzi i powinna zostać poddana rewizji.

- W UE konieczna jest dyskusja, jak osiągnąć cele ochrony środowiska, ale z równoczesnym zagwarantowaniem możliwości funkcjonowania przemysłu. Uzasadnione jest świadome działanie na rzecz korekty polityki europejskiej wobec przemysłu. Dziś wiemy że cofnięcie się z industrializacją było błędem - powiedział prezydent Komorowski.

Jako przykład podał sytuację krajów Unii w obliczu kryzysu finansowego 2008-2009 roku. Te państwa, które mają silny przemysł, jak Niemcy, Szwecja i Austria, kryzys przetrwały dość dobrze i szybko z niego wyszły. Dużo ciężej odchorowały zamieszanie na rynku finansowym Wielka Brytania, Irlandia i Cypr. Ale te kraje w znacznej części zrezygnowały z przemysłu i postawiły na finanse oraz usługi.

- A przemysł to jest coś, co daje poczucie stabilności, miejsca pracy. Przemysł ma to do siebie, że tak łatwo się poza granice go nie wywiezie - powiedział prezydent Komorowski.Jak przyznał wicepremier Piechociński "przemija postać naszego świata".

- Europa nie znajduje sposobu na sprostanie wyzwaniom, jakie się pojawiają. Tymczasem ważne jest, aby pokazać, że idea wspólnej Europy się nie zużyła - powiedział wicepremier. - Musimy zadać sobie pytanie, co się stało, że inni wychodzą z kryzysu a my mówimy o przyszłości z obawami? Co stało się w UE, że nie jesteśmy liderem wśród miejsc dla lokowania inwestycji?

Jego zdaniem można połączyć niskoemisyjność z przyjaznymi cenami energii.

Wicekanclerz Sigmar Gabriel zauważył, że 10-15 lat temu mówienie o potrzebie reindustrializacji byłoby postrzegane jako coś niedorzecznego.

- Około 2000 roku mówiono o starej i nowej ekonomii. Chemia, stal, czy cement miały się nie liczyć. To miało być domeną Chin i innych krajów, my mieliśmy badać i rozwijać nowe technologie. I co się stało? Te kraje, które zrezygnowały ze "starego" przemysłu, nie zawsze sobie radzą. Tymczasem utracić przemysł było łatwo, ale powrócić do niego jest ciężko - powiedział Gabriel.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


OFERTY PRACY

35 529 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

WYSZUKIWARKA NIERUCHOMOŚCI

387 160 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

KATALOG FIRM

5 457 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

WYSZUKIWARKA PRZETARGÓW UZP

2 403 805 ofert w bazie


WYSZUKIWARKA KOMUNIKATÓW

397 975 komunikatów w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

WYSZUKIWARKA OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

467 objektów w bazie
Wyszukiwanie zaawansowane

PARTNERZY

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Portal Spożywczy Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Puls HR Property Design Rynek Seniora Jutro Starsi Sady Ogrody Centrum Kształcenia Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.