Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Przemysł jednym głosem ws. zmian w dyrektywie EU ETS

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
16-06-2016 17:20
Przemysł jednym głosem ws. zmian w dyrektywie EU ETS
Fot. Fotolia

Przedstawiciele 6 organizacji podpisali w Ministerstwie Środowiska Wspólną deklarację dotyczącą sytuacji przemysłu w związku z pracami nad zmianami dyrektywy EU ETS. - Podpisana dziś deklaracja to ważny głos organizacji branżowych w dyskusji dotyczącej zmian w Europejskim Systemie Handlu Emisjami - powiedział Paweł Sałek, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.

Wspólna deklaracja, której inicjatorem było Ministerstwo Środowiska, została podpisana w związku z toczącymi się pracami nad projektem dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę nr 2003/87/WE ( dyrektywa EU ETS) w celu wzmocnienia racjonalnych pod względem kosztów redukcji emisji oraz inwestycji niskoemisyjnych.
- Podpisana dziś deklaracja to ważny głos organizacji branżowych w dyskusji dotyczącej zmian w Europejskim Systemie Handlu Emisjami. Jest potwierdzeniem, że dostrzegają one szansę na wprowadzenie w systemie EU ETS zmian, które zapewnią efektywne ograniczanie emisji gazów cieplarnianych przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjności europejskiego przemysłu na arenie globalnej. Liczę na to, że grono sygnatariuszy się powiększy i wkrótce dołączą kolejni - powiedział Paweł Sałek, sekretarz stanu w ministerstwie środowiska i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.

 W deklaracji znalazły się m.in. postulaty o uwzględnienie szeregu rozwiązań, które będą chronić europejski przemysł przed ucieczką emisji, umożliwią redukcję emisji w sposób efektywny kosztowo, pozwolą zachować konkurencyjność sektorów objętych Europejskim Systemem Handlu Emisjami (EU ETS) na arenie międzynarodowej oraz zapewnią utrzymanie zachęt dla inwestycji i innowacji.

- Dla zachowania konkurencyjności gospodarki UE należy przyjąć rozwiązania w zakresie międzysektorowego współczynnika korygującego (CSCF) oraz listy sektorów narażonych na ucieczkę emisji, które nie doprowadzą do zaniżenia niezbędnej liczby bezpłatnych uprawnień

do emisji dla sektorów przemysłowych oraz równocześnie nie uszczuplą, puli uprawnień aukcyjnych. Nowe przepisy statuujące system EU ETS powinny także odpowiadać na problemy związane z po łożeniem geograficznym oraz uwzględniać koszty redukcji emisji,

zarówno bezpośrednie jak i pośrednie – m.in. czytamy w deklaracji przemysłu.

Pod Deklaracją podpisali się przedstawiciele: Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu, Związku Pracodawców Polskie Szkło, Stowarzyszenia Papierników Polskich, Konfederacji Lewiatan, Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej i Stowarzyszenia Producentów Cementu. Jest ona otwarta i będą ją mogły podpisać kolejne organizacje. Przedstawiciele organizacji branżowych zadeklarowali na spotkaniu w resorcie środowiska , że będą wspierali polski rząd w rozmowach dotyczących reformy dyrektywy EU ETS w Komisji Europejskiej, Parlamencie Europejskim i na Forum Unii.

W październiku 2014 r. Rada Europejska przyjęła porozumienie w sprawie ram polityki klimatyczno-energetycznej do roku 2030. Zakładają one, m.in., ograniczenie emisji gazów cieplarnianych przez państwa członkowskie o co najmniej 40% do 2030 r. w porównaniu  z 1990 r.. Reforma systemu EU ETS ma na celu dostosowanie przepisów dyrektywy nr 2003/87/WE do porozumienia Rady Europejskiej z października 2014 r., czyli na okres po 2020 r.
Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


42 828 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP