Przybylski, Siemens: morska energetyka wiatrowa w Polsce ma duże szanse rozwoju

Przybylski, Siemens: morska energetyka wiatrowa w Polsce ma duże szanse rozwoju
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska posiada bardzo dobre warunki do rozwoju energetyki wiatrowej na morzu. Przyśpieszenia inwestycji w całym sektorze OZE można spodziewać się w drugiej połowie 2017 r. - mówi wnp.pl Paweł Przybylski, dyrektor pionu wind power and renewables onshore w Siemens.

Jakie są perspektywy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce?

- Bałtyk jest bardzo dobrym akwenem, jeśli chodzi o silne i stabilne wiatry, dodatkowo jest to morze, które jest relatywnie płytkie. Projekty mogące powstać na polskiej części Morza Bałtyckiego są oddalone stosunkowo niedaleko od brzegu, jest tam płaskie dno.

Z punktu widzenia klimatyczno-geograficznego jest to bardzo dobre miejsce do posadowienia farm wiatrowych. Świadczą o tym projekty, które już zostały zrealizowane u naszych sąsiadów.  Na koniec 2015 roku 13 proc. morskich farm wiatrowych w Europie to były farmy znajdujące się w akwenie Morza Bałtyckiego.

Offshore może mieć istotny udział w przyszłym miksie energetycznym Polski, ponieważ budowanie i eksploatacja morskich farm wiatrowych oznacza również rozwój polskiego przemysłu. To mogą być nowe miejsca pracy.

Czy morska energetyka wiatrowa nie jest zbyt drogą technologią?

- Morska energetyka wiatrowa, jak wiele innych odnawialnych źródeł energii, nadal wymaga subsydiów i wsparcia, koszty wytworzenia energii elektrycznej z tego źródła stopniowo stają się coraz niższe. W roku 2030 oczekiwane jest osiągnięcie tzw. grid parity, czyli wyrównania kosztów wytworzenia 1 MWh z farmy wiatrowej z kosztem wytworzenia 1 MWh w źródle konwencjonalnym.

Cała branża, zarówno producenci turbin wiatrowych jak i innych komponentów, pracują nad różnymi rozwiązaniami i innowacjami, które wprowadzane stopniowo obniżają koszt takiej technologii i energia, która jest produkowana w morskich farmach wiatrowych będzie coraz tańsza.

Czy obecny spadek inwestycji w sektorze OZE jest bardzo duży?

- Patrząc na sektor odnawialnych źródeł energii w Polsce widzimy, że dotychczas najlepiej rozwijała się lądowa energetyka wiatrowa , mamy obecnie ponad 5 tys. MW zainstalowanej mocy w lądowych farmach wiatrowych. Brak nowego prawa, które mam nadzieję zostanie wkrótce uchwalone, spowodowało, że nowe inwestycje nie ruszyły. Dotyczy to przede wszystkim energetyki wiatrowej na lądzie, ale także innych projektów z branży OZE.

Mam nadzieję, że po 1 lipca 2016 r., kiedy wejdzie w życie nowelizacja ustawy o OZE, oraz w sierpniu br., kiedy oczekiwane są dodatkowe rozporządzenia, które mają regulować  ilość energii, którą państwo będzie zamierzało kupić podczas aukcji spowoduje, że w roku 2017 ta luka inwestycyjna się zmniejszy.

Trzeba pamiętać, że aukcja w 2016 r. nie spowoduje od razu rozpoczęcia budów, potrzebne będą rozmowy z bankami i innymi instytucjami finansującymi , produkcja odpowiednich komponentów i rozruch projektów. To oznacza, że dopiero jesienią 2017 r. możemy spodziewać się kolejnych projektów w branży OZE.



Rozmawiał: Dariusz Ciepiela
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przybylski, Siemens: morska energetyka wiatrowa w Polsce ma duże szanse rozwoju

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!