PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PTPiREE: lokalizacje punktów ładowania powinna wskazywać gmina

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
12-06-2017 15:33
PTPiREE: lokalizacje punktów ładowania powinna wskazywać gmina
Fot. mat. pras.

Optymalnym rozwiązaniem jest sytuacja, w której to gmina wskazuje planowane lokalizacje ogólnodostępnych punktów ładowania wraz z proponowanym harmonogramem ich budowy, a OSD określają możliwości i warunki techniczne ich przyłączenia do sieci oraz uzgadniają harmonogram ich budowy - informuje Wojciech Tabiś, dyrektor Biura PTPiREE.

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) w imieniu zrzeszonych w nim operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) popiera ideę rozwoju transportu elektrycznego w Polsce oraz dostrzega potrzebę przygotowania sieci elektroenergetycznej do przyłączenia punktów ładowania pojazdów elektrycznych.
- Według PTPiREE optymalnym rozwiązaniem jest sytuacja, w której to gmina wskazuje planowane lokalizacje ogólnodostępnych punktów ładowania wraz z proponowanym harmonogramem ich budowy, a OSD określają możliwości i warunki techniczne ich przyłączenia do sieci oraz uzgadniają harmonogram ich budowy. Analogiczne rozwiązanie zastosowano dla modelu, który został przyjęty w projekcie ustawy przy wyznaczaniu punktów ładowania zlokalizowanych przy drogach sieci TEN-T - wskazuje Wojciech Tabiś.

- Celowe byłoby zatem odwrócenie kolejności działań zaproponowanych w projekcie ustawy - to gminy przekazywałyby swoje założenia do budowy ogólnodostępnych punktów ładowania do OSD w celu opracowania programu przyłączenia ogólnodostępnych punktów ładowania oraz uzgadniały harmonogram ich przyłączenia. W ten sposób gminy, będące najbliżej mieszkańców i ich potrzeb, zadbałyby o ich interesy, a OSD, których główną działalnością jest dystrybucja energii elektrycznej i zarządzanie siecią, dokonałyby przyłączeń punktów ładowania do sieci – dodaje Wojciech Tabiś.

Dyrektor Biura PTPiREE wskazuje ponadto, że projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych w przedstawionej wersji wymaga doprecyzowania niektórych kwestii związanych z pełnieniem przez OSD funkcji operatora infrastruktury w przypadku powierzania mu tej funkcji, w trybie przewidzianym w art. 5 pkt 1) tego dokumentu (w przypadku nierozstrzygnięcia konkursu to OSD miałby pełnić funkcję operatora infrastruktury –red.).

Dyrektor Wojciech Tabiś wskazuje, że za najważniejsze kwestie do szczegółowego uregulowania można m.in. uznać: zasady uwzględnienia nakładów inwestycyjnych związanych z budową infrastruktury ładowania w planie rozwoju OSD oraz w uzasadnionym zwrocie z kapitału przed i po nieodpłatnym przekazaniu tego majątku na rzecz gminy; zasady uwzględniania opłat związanych z objęciem funkcji operatora infrastruktury przez OSD i poniesionych przez niego kosztów utrzymania we właściwym stanie technicznym ogólnodostępnych punktów ładowania, w kosztach uzasadnionych dystrybucji energii elektrycznej oraz zasady kalkulacji opłat związanych z udostępnieniem infrastruktury ładowania i uwzględniania przychodów z tytułu tej opłaty w kalkulacji taryfy dla energii elektrycznej.

- Należy jednak podkreślić, że rozwiązania systemowe powinny wspierać rozwój elektromobilności zarówno w obszarze zachęt dla klientów użytkujących pojazdy elektryczne, jak też stwarzać warunki do rozwoju konkurencji i dbać o dywersyfikację firm pełniących rolę operatorów infrastruktury, tak aby wykonywanie zadań operatora infrastruktury przez OSD było rozwiązaniem uzupełniającym – wskazuje dyrektor Wojciech Tabiś.
Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

19 575 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

733 593 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP