PWKEE: własna energia w gminach to przyszłość

PWKEE: własna energia w gminach to przyszłość
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Poszukujemy rozwiązań dobrych zarówno dla osób fizycznych jak i prawnych, ale głównie dla gmin, bo nie ukrywamy, że naszą ambicją jest prowadzenie prac na rzecz samowystarczalności energetycznej gmin - mówi dr inż. Wojciech Trzasko, przewodniczący Rady Północno-Wschodniego Klastra Ekoenergetycznego, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy, Wydział Elektryczny, Politechnika Białostocka.

Północno-Wschodni Klaster Ekonergetyczny (PWKEE) to stosunkowo nowa inicjatywa. Co państwu dotychczas udało się zrobić?

- Nasz klaster jest faktycznie młodą instytucją, bo zaczął się zawiązywać w 2011 roku, a pierwsze działania rozpoczęliśmy w 2013 roku. Naszą misją jest wspieranie zrównoważonego rozwoju szeroko rozumianego sektora energetyki, rozwój technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii i efektywnością energetyczną jako regionalnej szansy województw Polski Północno-Wschodniej.

Dotychczas w ramach klastra powstały trzy grupy zadaniowe mające opracować produkty, które klaster będzie oferował na zewnątrz. Te grupy zajmują się sprawami dotyczącymi samowystarczalności energetycznej gmin, szkolenia w zakresie OZE i wyznaczania kierunków rozwoju energetyki odnawialnej. W tym ostatnim przypadku mamy nie tylko lokalne ambicje. Chcielibyśmy także zyskać wpływ na władze centralne, a po to, żeby przygotowywane regulacje umożliwiały rozwój OZE, a nie były przeszkodą.

Podłożem wskazanych przez pana kierunków działania jest sytuacja energetyczna regionu?

- Generalnie tak jest. Szczycimy się tym, że mamy zielone płuca Polski i nie ma tu możliwości rozwijania energetyki opartej na węglu , czy gazie. Z drugiej strony na Podlasiu dość silnie rozwija się rolnictwo i rolnicy muszą mieć pewność zaopatrzenia w energię elektryczną. Odpowiedzią na to wyzwanie jest w naszej sytuacji rozwój OZE i energetyki prosumenckiej. Poszukujemy rozwiązań dobrych zarówno dla osób fizycznych jak i prawnych, ale głównie dla gmin, bo nie ukrywamy, że naszą ambicją jest prowadzenie prac na rzecz samowystarczalności energetycznej gmin. Prawo stanowi, że gmina musi prowadzić politykę zaopatrzenia w energię , a zatem powinna znać swoje potrzeby i możliwości oraz w zasadzie próbować też produkować energię w miejscu konsumpcji.

Co w tym przypadku, czyli w efekcie działania grupy zadaniowej zajmującej się problematyką samowystarczalności energetycznej gmin, ma być produktem klastra?

- Chcemy opracować produkt systemowy, który może być wprowadzany w każdej gminie, pokazujący jak samorząd z formalno -prawnego punktu widzenia może w praktyce zrealizować cel samowystarczalności energetycznej gminy. Tego typu inicjatywy już się rodzą, ale doświadczenie pokazuje, że ewidentnie gminom potrzebne jest doradztwo. Gminy dysponują pewnymi danymi na temat swoich zasobów energetycznych i potrzeb energetycznych, a to punkt wyjścia do projektów budowy instalacji OZE, ale zwykle są to dane za mało precyzyjne na potrzeby inwestycji. W praktyce każdą inicjatywę związaną z samowystarczalnością energetyczną gminy trzeba zaczynać od porządnego audytu energetycznego.

Jak jest odzew gmin na hasło "gmina samowystarczalna energetycznie"?

- Na razie mamy w klastrze, jako członków, dwie gminy - Sokoły i Łapy. Ich burmistrzowie widzą w OZE szanse rozwoju gmin. To dla nas cenne, bo trzeba od czegoś zacząć i dać przykład. We współpracy ze wskazanymi gminami chcemy opracować program powstawania spółdzielni energetycznych. Problemów pewnie nie zabraknie, bo chociażby jest pytanie, kto powinien być inwestorem - gmina, czy może jej mieszkańcy. Poza tym, aby rozwój energetyki rozproszonej był możliwy to plany gminne trzeba będzie zapewne zgrać z programem inwestycji lokalnego dystrybutora energii elektrycznej, czyli PGE Dystrybucja. Inwestorzy nie mogą się znaleźć w takiej sytuacji, że na przykład nie będzie możliwy odbiór nadwyżek energii przez sieci.

Kiedy możecie być gotowi z materiałami dla gmin?

- Nie w pełni od nas to zależy. Wstrzymuje nas ciągły brak ustawy o OZE. Nadal nad tą ustawą mającą być konstytucją dla OZE trwają prace. Nikt nie wie jeszcze jaki będzie ostateczny kształt tej ustawy. Niemniej stwierdziliśmy , że nie można dłużej czekać, bo gminy potrzebują narzędzi , które pozwolą im w sposób przemyślany realizować politykę energetyczną. Nie oglądając się na ustawę o OZE chcemy zbadać w wybranych gminach możliwości budowy OZE z uwzględnieniem ich potrzeb oraz zasobów energetycznych. Gminy Sokoły i Łapy są otwarte na to, żeby być takimi doświadczalnymi gminami.

Jak widzicie sprawę finansowania inwestycji w OZE?

- Wiadomo, że jeśli energetyka odnawialna nie będzie dofinansowana to jest na dzisiaj nieopłacalna. W zakresie kosztów inwestycji możemy pozyskać finansowanie m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 , gdzie jest zapisane wspieranie OZE, ale zawsze będzie potrzebny wkład własny gminy.

Na czym ma polegać oferta klastra w zakresie praktycznych szkoleń dotyczących OZE?

- Politechnika Białostocka, która jest w klastrze i która od kilku lat mocno specjalizuje się w OZE i efektywności energetycznej kończy inwestycję infrastrukturalną pod nazwą Inno-Eko -Tech. Ma ona zostać oddana do użytku w tym roku, a efektem końcowym będą nowoczesne laboratoria badawcze odnawialnych źródeł energii, budownictwa energooszczędnego i ochrony środowiska. Ich uruchomienie umożliwi nam prowadzenie szkoleń technicznych związanych z OZE i edukacyjne wsparcie gmin. Wspólnie ze szkołami ponadgimnazjalnymi z naszego klastra chcemy się wpisać w zasadę kształcenia ustawicznego i oferować kursy skierowane do pracowników samorządów. Naszym założeniem jest, żeby w każdej gminie województwa była osoba wyspecjalizowana w OZE i mogąca służyć pomocą inwestorom.

Trzecia grupa zadaniowa klastra , czyli do wyznaczania kierunków rozwoju OZE, co ma zrobić w praktyce?

- Na pewno w naszym zasięgu jest współpraca i wsparcie przez klaster urzędu marszałkowskiego, który potrzebuje ekspertów w zakresie OZE, a my ich mamy. W klastrze są zarówno doświadczeni przedsiębiorcy jak i instytucje wsparcia biznesu. Poza tym jak w innych województwach tak i u nas ścierają się koncepcje jak ma przebiegać rozwój OZE.

Chcemy wypracować możliwie najlepsze kierunki rozwoju energetyki odnawialnej. Nie jest to bez znaczenia także dlatego, że niedługo z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 zaczną się konkursy związane z inwestycjami w OZE. Dostępne środki trzeba po prostu jak najlepiej zagospodarować. Musimy wskazać jakie źródła OZE powinny być wspierane przede wszystkim. Wykonanie tego zadania powinno nam ułatwić planowane jeszcze w br. uruchomienie przez Politechnikę Białostocką wszystkich podstawowych źródeł energii odnawialnej. Będziemy mieli elektrownię PV, mikroźródła wiatrowe i biogazownię, którą uruchamiamy we współpracy z jednym z producentów rolnych.

Będziemy prowadzić badania funkcjonowania wymienionych instalacji, a uzyskaną wiedzą praktyczną, w tym dotyczącą opłacalności inwestycji, będziemy się dzielić publicznie. Jako klaster zainteresowani jesteśmy wspieraniem gmin, ale też indywidualnych rolników i przedsiębiorców , a u nas w przewadze są małe firmy, którym potrzebne są takie mikroźródła, jakie będziemy badać.

Rozmawiał: Ireneusz Chojnacki
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PWKEE: własna energia w gminach to przyszłość

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!