PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PWKEE: własna energia w gminach to przyszłość

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
18-09-2014 05:40
PWKEE: własna energia w gminach to przyszłość
Fot. Fotolia

- Poszukujemy rozwiązań dobrych zarówno dla osób fizycznych jak i prawnych, ale głównie dla gmin, bo nie ukrywamy, że naszą ambicją jest prowadzenie prac na rzecz samowystarczalności energetycznej gmin - mówi dr inż. Wojciech Trzasko, przewodniczący Rady Północno-Wschodniego Klastra Ekoenergetycznego, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy, Wydział Elektryczny, Politechnika Białostocka.

Północno-Wschodni Klaster Ekonergetyczny (PWKEE) to stosunkowo nowa inicjatywa. Co państwu dotychczas udało się zrobić?
- Nasz klaster jest faktycznie młodą instytucją, bo zaczął się zawiązywać w 2011 roku, a pierwsze działania rozpoczęliśmy w 2013 roku. Naszą misją jest wspieranie zrównoważonego rozwoju szeroko rozumianego sektora energetyki, rozwój technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii i efektywnością energetyczną jako regionalnej szansy województw Polski Północno-Wschodniej.

Dotychczas w ramach klastra powstały trzy grupy zadaniowe mające opracować produkty, które klaster będzie oferował na zewnątrz. Te grupy zajmują się sprawami dotyczącymi samowystarczalności energetycznej gmin, szkolenia w zakresie OZE i wyznaczania kierunków rozwoju energetyki odnawialnej. W tym ostatnim przypadku mamy nie tylko lokalne ambicje. Chcielibyśmy także zyskać wpływ na władze centralne, a po to, żeby przygotowywane regulacje umożliwiały rozwój OZE, a nie były przeszkodą.

Podłożem wskazanych przez pana kierunków działania jest sytuacja energetyczna regionu?

- Generalnie tak jest. Szczycimy się tym, że mamy zielone płuca Polski i nie ma tu możliwości rozwijania energetyki opartej na węglu , czy gazie. Z drugiej strony na Podlasiu dość silnie rozwija się rolnictwo i rolnicy muszą mieć pewność zaopatrzenia w energię elektryczną. Odpowiedzią na to wyzwanie jest w naszej sytuacji rozwój OZE i energetyki prosumenckiej. Poszukujemy rozwiązań dobrych zarówno dla osób fizycznych jak i prawnych, ale głównie dla gmin, bo nie ukrywamy, że naszą ambicją jest prowadzenie prac na rzecz samowystarczalności energetycznej gmin. Prawo stanowi, że gmina musi prowadzić politykę zaopatrzenia w energię , a zatem powinna znać swoje potrzeby i możliwości oraz w zasadzie próbować też produkować energię w miejscu konsumpcji.

Co w tym przypadku, czyli w efekcie działania grupy zadaniowej zajmującej się problematyką samowystarczalności energetycznej gmin, ma być produktem klastra?

- Chcemy opracować produkt systemowy, który może być wprowadzany w każdej gminie, pokazujący jak samorząd z formalno -prawnego punktu widzenia może w praktyce zrealizować cel samowystarczalności energetycznej gminy. Tego typu inicjatywy już się rodzą, ale doświadczenie pokazuje, że ewidentnie gminom potrzebne jest doradztwo. Gminy dysponują pewnymi danymi na temat swoich zasobów energetycznych i potrzeb energetycznych, a to punkt wyjścia do projektów budowy instalacji OZE, ale zwykle są to dane za mało precyzyjne na potrzeby inwestycji. W praktyce każdą inicjatywę związaną z samowystarczalnością energetyczną gminy trzeba zaczynać od porządnego audytu energetycznego.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

30 622 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 404 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP