R. Macias, RWE: od grudnia na rynku jest zastój

R. Macias, RWE: od grudnia na rynku jest zastój
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zaproponowane w grudniowym projekcie ustawy o OZE mechanizmy ustalania współczynników korekcyjnych co trzy lata na pięć lat, w żaden sposób nie pozwalają podjąć decyzji wieloletnich decyzji inwestycyjnych. Każda farma rzędu 40 MW to jest koszt kilkuset milionów złotych. W związku z tym pozyskanie finansowania na takie inwestycje zupełnie stanęło. I tak naprawdę od grudnia na rynku jest zastój - ocenił Robert Macias, członek zarządu RWE Renewables Polska.

Jedną z debat inaugurujących trzeci dzień IV Europejskiego Kongresu Gospodarczego była sesja "Energia ze źródeł odnawialnych - nowe perspektywy, nowe warunki". W debacie uczestniczył m.in. Robert Macias, członek zarządu RWE Renewables Polska, który wyjaśniał, że RWE zdecydowało się na wejście na polski rynek energetyki wiatrowej, skuszone obietnicami i deklaracjami władz, a w tym Krajowym Planem Działania, który dotyczy rozwoju OZE. Dotychczas RWE uruchomiło w Polsce farmy wiatrowe o mocy 108 MW, a w budowie ma siłownie wiatrowe o mocy ponad 80 MW.

- Zaniepokoił nas bardzo projekt ustawy o OZE z grudnia 2011 roku zupełnie zmieniający warunki inwestowania w Polsce.(…) Zaproponowane w grudniowym projekcie mechanizmy ustalania współczynników korekcyjnych co trzy lata na pięć lat, w żaden sposób nie pozwalają podjąć wieloletnich decyzji inwestycyjnych. Każda farma rzędu 40 MW to jest koszt kilkuset milionów złotych. W związku z tym pozyskanie finansowania na takie inwestycje zupełnie stanęło. I tak naprawdę od grudnia na rynku jest zastój. Realizowane są wyłącznie projekty, w sprawie których decyzje zostały podjęte przed publikacją projektu ustawy - mówił Robert Macias.

Macias podkreślał, że projekt ustawy o OZE z grudnia 2011 kompletnie wywracał filozofię systemu wsparcia, co oczywiście spowodowało, że koncern zaczął bacznie obserwować i monitorować, co się dzieje z projektem ustawy o OZE. Wyraźnie dał do zrozumienia, że kolejne inwestycje zależą od przyszłych rozwiązań.

- Cieszy nas to, że ministerstwo (gospodarki –red.) przynajmniej werbalnie deklaruje, że nasze uwagi zostały uwzględnione, ale czekamy na ostateczny kształt ustawy i zobaczymy, czy bazując na propozycjach zawartych w tej ustawie będzie można podejmować wieloletnie decyzje inwestycyjne i budować strategie firmy. Energetyka wiatrowa jest technologią, która jest sprawdzona, która w wielu krajach spełnia swoją rolę i tak naprawdę do 2020 roku energetyka wiatrowa lądowa to źródło energii, które pozwoli nam na stabilny przyrost mocy w systemie – ocenił Robert Macias.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: R. Macias, RWE: od grudnia na rynku jest zastój

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!