PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

R. Pionkowski, Energa: strategicznie w wytwarzaniu chcemy się skupić na kogeneracji

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
18-02-2016 06:32
R. Pionkowski, Energa: strategicznie w wytwarzaniu chcemy się skupić na kogeneracji

Zamierzamy przedstawić Radzie Nadzorczej zaktualizowany projekt strategii jeszcze w pierwszym półroczu tego roku - mówi Roman Pionkowski, wiceprezes zarządu Energi ds. strategii rozwoju

Fot. mat. pras.

Strategicznie w segmencie wytwarzania chcemy się skupić na wysokosprawnej kogeneracji. […] Mamy przygotowany do aukcji kogeneracyjny blok biomasowy w Kaliszu, gdzie jesteśmy właścicielem sieci ciepłowniczej. Jesteśmy również zainteresowani akwizycjami aktywów kogeneracyjnych - mówi Roman Pionkowski, wiceprezes zarządu Energi ds. strategii rozwoju.

Zapowiedzieliście złożenie odwołania od decyzji RDOŚ w Bydgoszczy, który odmówił zgody na budowę II stopnia na Wiśle. Czy to już się stało?

- Mówiąc precyzyjnie w lutym ubiegłego roku do RDOŚ w Bydgoszczy został złożony wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia pod nazwą „Zapewnienie bezpieczeństwa publicznego w rejonie stopnia wodnego Włocławek przy wykorzystaniu energii wody oraz poprawie potencjału ekosystemów wodnych i od wód zależnych”. 28 stycznia tego roku RDOŚ odmówił wydania zgody na jego realizację. Zgodnie z zapowiedziami zostało złożone odwołanie od tej decyzji. Mamy argumenty przemawiające na korzyść projektu i liczę na to, że uda nam się doprowadzić do zmiany decyzji RDOŚ w Bydgoszczy. Projekt jest zamierzeniem znacznie szerszym niż budowa elektrowni wodnej i zakłada przede wszystkim poprawę warunków eksploatacji istniejącej zapory we Włocławku, poprawę ochrony przeciwpowodziowej, gospodarki wodami w tym rejonie i warunków żeglugi.

Jak duża jest wasza determinacja, żeby projekt zrealizować?

- Jesteśmy zdeterminowani na tyle, żeby w razie konieczności przejść w obronie projektu całą procedurę odwoławczą, do NSA włącznie. Natomiast uzyskanie wszelkich pozwoleń nie oznaczałoby automatycznie przystąpienia przez nas do budowy drugiego stopnia na Wiśle. Szeroka definicja celów i zakresu projektu powoduje, że do jego realizacji potrzebujemy partnera. Całość nakładów inwestycyjnych szacujemy na około 3,5 mld zł. Oczekiwana skala produkcji energii elektrycznej nie jest w stanie udźwignąć sfinansowania całej inwestycji. Zakładamy, że instytucje odpowiedzialne w Polsce za gospodarkę wodną, ochronę przeciwpowodziową lub żeglugę śródlądową zechcą być naszymi partnerami w projekcie.

Poprzedni zarząd Energi deklarował gotowość zaangażowania się w projekt Wisła na poziomie jednej trzeciej jego szacunkowej wartości, czyli około 1 mld zł. Jakie jest teraz stanowisko Energi w tej sprawie?

- Podtrzymujemy tę deklarację.

Energa kupiła od Dong Energy i Iberdroli kilka pracujących farm wiatrowych i pakiet ich projektów szacowany na około 1400 MW. W jakim stopniu ten pipeline ma szanse na realizację?

NA GIEŁDZIE

Energa SA [ENG]

kurs:

10.15 PLN 0.35 (3.57%)

Notowania | Informacje | Analiza techniczna


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


64 096 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 233 473 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 614 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

2 708 193 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP