R. Stelmaszczyk, RWE, o wpływie odszkodowań na ceny dystrybucji

R. Stelmaszczyk, RWE, o wpływie odszkodowań na ceny dystrybucji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Myślę, że akceptowalny poziom wzrostu taryf dystrybucyjnych spowodowany koniecznością uregulowania stanu prawnego nieruchomości obecnie wykorzystywanych przez dystrybutorów może wynieść około 5 proc. w stosunku do obecnych cen - uważa Robert Stelmaszczyk, prezes zarządu RWE Stoen Operator.

Trwają prace rządowe nad ustawą o korytarzach przesyłowych, która ma ułatwić inwestowanie m.in. w infrastrukturę elektroenergetyczną, czyli po prostu ułatwić budowę sieci przesyłowych i dystrybucyjnych. Projekt ustawy zawiera też regulacje dotyczące odszkodowań dla właścicieli nieruchomości, z których obecnie firmy sieciowe korzystają bezumownie.

- Myślę, że akceptowalny poziom wzrostu taryf dystrybucyjnych spowodowany koniecznością uregulowania stanu prawnego nieruchomości obecnie wykorzystywanych przez dystrybutorów może wynieść około 5 proc. w stosunku do obecnych cen, przy założeniu corocznej waloryzacji takiej podwyżki wskaźnikiem inflacji. Jako Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, które generalnie oczekuje i popiera takie rozwiązanie, przygotowaliśmy poprawkę do algorytmu zawartego w projekcie ustawy o korytarzach przesyłowych, przewidującą taką właśnie zmianę poziomu obecnych stawek dystrybucyjnych - powiedział Robert Stelmaszczyk, prezes zarządu RWE Stoen Operator podczas III Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Prezes Robert Stelmaszczyk ocenił, że określenie, jak powinien wyglądać algorytm, za pomocą którego ma być wyliczana wysokość odszkodowań za korzystanie przez firmy sieciowe z cudzych nieruchomości, to sprawa wymagająca rozwagi, bo chodzi o to, żeby nie inspirować spekulacji, żeby nawet inwestorom zagranicznym nie opłacało się sięgać po nieużytki rolne tylko po to, aby w przyszłości zarobić na opłatach od operatorów systemów dystrybucyjnych, które potem przeliczy się nam wszystkim do taryf .

- Obecny algorytm znajdujący się w projekcie ustawy o korytarzach przesyłowych zastosowany wprost mógłby spowodować wzrost stawek dystrybucyjnych o 12 proc. w stosunku do stawek obecnych, a ten wzrost waloryzowany wskaźnikiem inflacji utrzymywany byłby przez 20 lat. W naszej ocenie przeniesienie takiego wzrostu kosztów w taryfach jest niemożliwe. Nadmierne w stosunku do cen rynkowych nabywanie praw do nieruchomości tylko z tego powodu, że przez te nieruchomości przebiega infrastruktura sieciowa, zakłóciłoby ceny na rynku nieruchomości, byłoby niekorzystne dla odbiorców końcowych, a w szczególności dla przemysłu, który nie zaakceptowałby wzrostu cen stawek dystrybucyjnych na poziomie 12 proc. z powodu historycznych zaszłości. W efekcie być może nowe zakłady powstałyby w innym kraju. To zbyt poważna sprawa. Nie możemy sobie na to pozwolić – mówił prezes Robert Stelmaszczyk.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!