Radni sejmiku w obronie Elektrowni Dolna Odra

Radni sejmiku w obronie Elektrowni Dolna Odra
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Radni sejmiku województwa zachodniopomorskiego zaapelowali o przeciwdziałanie planom zaprzestania produkcji energii elektrycznej w Elektrowni Dolna Odra w Gryfinie (Zachodniopomorskie). Radni przyjęli we wtorek w Szczecinie stanowisko w tej sprawie.

Według planów przyjętych przez PGE S.A., w którym blisko 70 proc. udziałów ma Skarb Państwa, Elektrownia Dolna Odra do końca 2030 roku ma wygasić wszystkie bloki węglowe.

W przyjętym stanowisku radni nazywają plany zaprzestania produkcji energii elektrycznej "nieuzasadnionymi gospodarczo i społecznie". Stanowisko jest adresowane do premiera, ministra skarbu państwa, ministra gospodarki i parlamentarzystów.

Za jego przyjęciem głosowali wszyscy radni PO, PiS, SLD i PSL. Jak podkreślili, w sprawie Dolnej Odry należy mówić jednym głosem.

Radni podkreślili w stanowisku, że "perspektywa powolnego wygaszania produkcji energii w Elektrowni Dolna Odra oraz wycofywanie się z wcześniej planowanych inwestycji (budowa dwóch bloków gazowo-parowych o łącznej mocy ponad 800 MW) jest nie do zaakceptowania dla samorządu województwa zachodniopomorskiego".

W ocenie radnych plany wygaszenia produkcji w Elektrowni Dolna Odra są niezgodne z celami zawartymi w "Programie rozwoju sektora energetycznego województwa zachodniopomorskiego do 2015 r. z częścią prognostyczną do 2030 r.", dotychczasowymi dokumentami strategicznymi firmy oraz zapisami w prospekcie emisyjnym PGE.

Radni sejmiku poparli w swoim stanowisku uchwałę rady miejskiej w Gryfinie. W przyjętej w ubiegły czwartek uchwale radni Gryfina zaapelowali do premiera Donalda Tuska o przeciwdziałanie planom zaprzestania produkcji w Elektrowni Dolna Odra.

Elektrownia zatrudnia ok. 1500 osób.

We wtorek wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych działających w Elektrowni Dolna Odra. Wszystkie opracowania i dokumenty dotyczące zapewnienia ciągłych dostaw prądu na terenie województwa, jakie powstały po awarii prądu w 2008 roku, opiera się na niezmiennie funkcjonującej elektrowni w Gryfinie - podkreślił Zydorowicz.

"To filar naszego bezpieczeństwa energetycznego" - zaznaczył.

Na piątek zaplanowano posiedzenie wojewódzkiej komisji dialogu społecznego poświęcone Elektrowni Dolna Odra. W spotkaniu wziąć udział m.in. p.o. prezesa zarządu PGE Paweł Skowroński oraz prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Jacek Kaczorowski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Radni sejmiku w obronie Elektrowni Dolna Odra

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!