Raport rynku CO2. Tydzień 1/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 1/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Ceny energii odpowiedzialne za ceny emisji

Bid-Offer Dec08: 23.65 - 23.75 EURO

Tydzień przed Świętami ceny za emisje spadały systematycznie pod presja niskich cen oleju oraz zmniejszających się ilości handlu, osiągając wartość 21.90EUR w piątek 21go grudnia. W następnym tygodniu obserwowaliśmy trzy dni aktywnego handlu, jednakże zarówno ilości jak i cena pozostawały na niskim poziomie. W ubiegłym tygodniu ceny za emisje podniosły się ze względu na zwiększające się ceny oleju, które osiągnęły rekordowa wartość 100 USD/barrel.
Wartość ta spowodowała wzrost cen gazu, co zwiększyło atrakcyjność węgla oraz zapotrzebowanie na emisje. W poniedziałek kontrakt grudnia08 podniósł się o 30 centów. tego typu presje obserwowaliśmy przez resztę tygodnia, która przełamała wartość za emisje 23.50EUR. Niskie temperatury oraz spekulacje dotyczące rewizji dyrektywy tylko wzmocniły ta tendencje. Pomimo wysokich cen otwarcia, w tym tygodniu ceny emisji nie zdołały przełamać wartości 24.00EUR.
Zmiany cen za CER w zeszłym tygodniu były raczej nieskoordynowane. Po obniżce wartości przed Świętami zaobserwowaliśmy w ostatnich dniach wzrost cen, które osiągnęły wartość powyżej 17EUR. Taka sytuacja wzmaga atrakcyjność transakcji swap.

CDM-JI: Pierwsze kraje gotowe do handlu

Pierwsze kraje gotowe do handlu

Z początkiem Nowego Roku, trzy kraje, które ratyfikowały Protokół z Kyoto otrzymały autoryzacje do udziału w handlu emisjami. Pierwszymi krajami mogącymi handlować certyfikatami są Japonia, Nowa Zelandia oraz Węgry. Węgry jednakże nie mogą transferować swoich certyfikatów do innych krajów gdyż węgierski rejestr jak do tej pory nie został przyłączony do międzynarodowego ITL. Oczekuje się, ze Szwajcaria będzie mogła rozpocząć handel certyfikatami w marcu a Austria w kwietniu. W przeciwieństwie do Węgier oraz Austrii, rejestr szwajcarski został już przyłączony do ITL. Przegląd sytuacji przyłączeń do ITL jest rejestrowany na stronie UNFCCC.
Dodatkowo Węgry oraz Japonia zadeklarowały gotowość zakupu jednostek AAU. Japonia chciałaby zakupić nadwyżkę AAUs od Węgier, aby zagwarantować Iz redukcja emisji w tym kraju będzie osiągnięta. Jak wiele z krajów Europy Centralno-Wschodniej, Węgry już dzisiaj osiągnęły poziom redukcji emisji ustalony w protokole z Kyoto i mogą sprzedać nadwyżkę innym krajom. Aby redukcja emisji wspierała ilość certyfikatów, oczekuje się inwestycji w niskowęglowe technologie w ramach GIS (Struktury Zielonych Inwestycji)
Zrodlo: UNFCCC, Reuters, Point Carbon, 02.01.2008

Komisja Europejska rozważa 25-cio procentowy limit dla CERs oraz ERUs od 2013-go roku

Wstępne ustalenia zmian do Dyrektywy dotyczącej Handlu Emisjami maja być zaprezentowane 23go stycznia. Przewiduje się, ze Komisja rozważa wprowadzenie 25-cio procentowych limitów na używanie certyfikatów za projekty CDM oraz JI. To z kolei oznacza, ze poszczególne państwa mogą zaproponować zaledwie jednocyfrowe przydziały na użycie certyfikatów CERs oraz ERUs. Te wielkości jednakże najprawdopodobniej ulęgną wielokrotnym zmianom w procesie legislacyjnym. Unia Europejska planuje zmniejszyć swoje emisje do roku 2020 o 20 procent w porównaniu z rokiem 1990. Jeżeli inne kraje zgodzą się na obowiązkowe ograniczenia emisji, ta wielkość zostanie podwyższona do 30%.
Zrodlo: Point Carbon, 08.01.2008
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!