Raport rynku CO2. Tydzień 13/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 13/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU- Handel Emisjami: Publikacja informacji o emisjach opóźniona

Bid-offer for Dec08: 22.45 - 22.50 EUR

Cena zamknięcia w po wielkanocny wtorek była raczej wysoka i wynosiła 22.53 Euro pomimo iż ceny energii pozostawały na stałym poziomie. Również ceny kredytów CER wzrosły (o 0.65 Euro) podnosząc swoja wartość powyżej 16 Euro. Następnego dnia obserwowaliśmy wzrost cen energii w przeciwieństwie do cen emisji, które tym razem pozostawały na stałym poziomie. W piątek kontrakt Dec08 obniżył swoja wartość poniżej 22 Euro. Spadek ten może być wytłumaczony cenami ropy, które również obniżały się. Tendencja ta wpłynęła również na ceny CERs które spadły do poziomu 15.60 Euro.
Ten tydzień rozpoczął się wzrostem cen emisji, które osiągnęły wartość 22.23 Euro. Czynnikiem wpływającym były ceny gazu, których wzrost powodował, ze operatorzy elektrownii zaczęli używać "brudnego" paliwa - węgla. Uczestnicy rynku, którzy zwykle handlują "spekulacyjnie" nie włączali się do handlu tym razem, oczekując publikacji wstępnych danych dotyczących stanu emisji za rok 2007. Jednakże raczej niefortunna sytuacja związana z transferem danych do CITL, spowodowała, ze ogłoszenie danych zostało opóźnione. Ceny emisji umocniły się, pomimo raczej przeciwnych oczekiwań ze strony niektórych handlowców. Wczoraj kontrakt Dec08 zamknął się na poziomie 22.52 Euro.

Popyt na węgierskie AAUs

Wraz z rozpoczęciem fazy Kyoto wzrósł popyt na międzynarodowym rynku handlu emisjami. Węgierski rząd oferuje obecnie cześć swojej nadwyżki AAU. Reprezentant rządu tego kraju poinformował, ze rozmowy są prowadzone z ponad 12ma krajami zainteresowanymi zakupem. Informacje prasowe podały, ze również EBRD zaoferował 5 do 10 milionów Euro. EBRD zakupuje certyfikaty do funduszu "Multilateral Carbon Fund", w który zainwestowało 6 przedstawicielstw rządowych oraz 6 firm prywatnych. Do tej pory ilość tego typu transakcji nie była zbyt liczna. Jednym z powodów była dyskusja o "gorącym powietrzu" uzyskiwanym przez kraje w których nastąpił spadek ekonomiczny od roku 1990. Redukcja emisji związana z osłabieniem gospodarczym nie satysfakcjonuje założeń ochrony klimatu. Tak zwane GIS (Zielone Inwestycje) zostały utworzone aby ograniczyć to zjawisko. W ramach GIS zakupujący certyfikaty zobowiązuje sprzedającego do wykorzystania wpływów z inwestycji na projekty redukujące emisje. Może to uwzględniać konkretne projekty energetyczne lub tez kampanie informacyjne. Jest jednak trudno wycenić tego typu certyfikaty ze względu na brak dotychczasowych transakcji. Oczekuje się, ze certyfikaty AAU będą tańsze niż CER.
Źródło: Point Carbon 18.03.2008, EBRD, World Bank

Pierwsza międzynarodowa transakcja CER zakończona.

Jak do tej pory cztery międzynarodowe rejestry są przyłączone do ITL - Japonii, Nowej Zelandii, Szwajcarii oraz Rosji. W ubiegłym tygodniu, pierwsza międzynarodowa transakcja została zakończona. Certyfikaty CERs przepłynęły z Nowej Zelandii do Szwajcarii. Aby taka transakcja była możliwa obie strony musza posiadać rejestr przyłączony do ITL jak również spełnić kryteria UN. Tego typu transakcje staną się powszechne gdy przyłączenia do rejestru ITL zostaną zakończone.
Źródło: Point Carbon 25.03.2008, UNFCCC
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 13/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!