Raport rynku CO2. Tydzień 13/2009

Raport rynku CO2. Tydzień 13/2009
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Oczekując zweryfikowanych poziomów emisji

Bid-Offer Dec09: EUR 11.65 - 11.70

Ceny kontraktów podczas całego zeszłego tygodnia były pod silnym wpływem oczekiwań publikacji poziomów zweryfikowanych emisji gazów cieplarnianych.
Tabele prezentujące owe dane są publikowane raz do roku i są jedynym wiarygodnym źródłem dla obligatoryjnego sektora rynku uprawnień do emisji. Dane ukazują popyt operatorów instalacji na certyfikaty.

Jeśli 80% danych zostanie zatwierdzonych na czas wtedy też o godzinie 15:00 Komisja Europejska opublikuje pierwsze prognozy. Termin składania danych przez kraje członkowskie upłynął wczoraj.

Analitycy przewidują 4-5 procentową redukcję emisji dla całej Unii Europejskiej. Średnia wszystkich estymacji wynosi 4.2 procenta. Jeśli opublikowane dane będą korespondowały z prognozami cenowymi duże fluktuacje cenowe nie są przewidywane. Jeśli natomiast różnica będzie znacząca rynek może doświadczyć dużych zmian cenowych w przeciągu następnych dni.

W zeszły wtorek ceny otwarcia kontraktów EUA na grudzień 2009 ukształtowały się poniżej 12 EUR. Wzrosty te były wspierane wzrostami cen paliw, a w szczególności brytyjskiego gazu. Niestety w dalszej części dnia kontrakty straciły na wartości.

W środę ceny kontraktów ponownie spadły. Jednym z powodów owych korekt cen była cena energii w Niemczech na rok 2010, gdzie oprócz środy, ceny kształtowały się na poziomie wyższym niż 50 EUR/MWh. W drugiej części dnia kontrakty ponownie zyskały na wartości, natomiast ceny zamknięcia ukształtowały się na poziomie 10.63 EUR.

W czwartek ceny kontraktów na grudzień 2009 wzrosły ponownie. Prawdopodobnie część uczestników rynku wykorzystywało środowe niskie ceny dla zamknięcia swoich pozycji przed publikacją danych przez Komisję Europejską. Prawie 2 USD wzrost cen baryłki ropy naftowej był jednym z głównych powodów wzrostów cen kontraktów EUA. W piątek ceny kontraktów EUA odnotowały 3 % wzrosty, jednakże wolumen sprzedanych kontraktów był najniższym w całym tygodniu.

W poniedziałek ceny kontraktów na grudzień 2009 ukształtowały się na wyjątkowo niskim poziomie 10.91 EUR. Z jednej strony spadek cen ropy naftowej do poziomu prawie 50 USD za baryłkę, z drugiej strony spadki na giełdach o więcej niż 4 % miały owy negatywny wpływ na ceny kontraktów. Niepewność, co do przyszłości amerykańskiego sektora samochodowego jak i europejskie banki zagrożone bankructwem były głównymi sygnałami mającymi negatywny wpływ na rynek.

Od południa w poniedziałek ceny kontraktów ponownie wzrastały. We wtorek ceny otwarcia ropy naftowej ukształtowały się na poziomie 48.50 USD. Ceny kontraktów EUA nie podążyły za owym trendem wyczekując publikacji zweryfikowanych poziomów emisji. Ceny zamknięcia ukształtowały się na poziomie 11.75 EUR, natomiast najwyższy odnotowany poziom cen to 11.44 EUR.

Dziś ceny otwarcia ukształtowały się na poziomie wczorajszych cen zamknięcia, wzrastając do poziomu 12 EUR. Obecnie kształtują się na poziomie 11.70 EUR. Ceny kontraktów CER w zeszłym tygodniu kilkukrotnie spadły poniżej psychologicznego poziomu 10 EUR. Spread pomiędzy kontraktami EUA i CER wzrósł do poziomu 1.20 EUR.

Pierwszy projekt wykorzystania żarówek energooszczędnych zarejestrowany przez CDM EB

Zarząd CDM (CDM EB) zarejestrował pierwszy projekt redukujący poziom emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę żarówek. Około 870,000 żarówek tradycyjnych zostanie zastąpionych nowymi energooszczędnymi żarówkami w około 580,000 domach w Vsakhapatnam w Indiach w prowincji Andhra Pradesh.

Projekt zastępujący nieefektywne żarówki wydaje się być ciekawy gdyż by obniżyć poziom emisji nie wymaga praktycznie żadnego technicznego rozwiązania. Wadą takiego projektu niewątpliwie jest przeprowadzenie monitoringu, gdyż wymaga on w tym przypadku dużego nakładu czasu dla sprawdzenia wielu domów i jeszcze większej ilości żarówek.
Projekt może być podstawą dla Programowych Działań Projektów CDM (Clean Development Mchanism) dzięki któremu zostanie wymienionych setki tysięcy żarówek.

W lutym rząd Indii rozpoczął wymianę 400 milionów żarówek. Rząd planuje sfinansowanie owego projektu głównie z dochodów pozyskanych ze sprzedaży kontraktów CER. Sposób finansowania może jednak okazać się niewykonalny ze względu na to, iż EB może zakwestionować wymianę żarówek uznając owy scenariusz, jako "business as ustal" i tym samym kwestionując dodatkowość projektu

Akademia Gold Standard

W zeszłym tygodniu w Genewie odbyła się Akademia Gold Standard. Gospodarzem konferencji była szwajcarska fundacja non-profit Gold Standard, która to nadaje znak wysokiej jakości dla jednostek redukcji emisji pozyskanych przez projekty OZE oraz projekty efektywnego wykorzystania energii. Jak wyjaśnia Jutta Rothe, ekspert ds. metodologii First Climate, "Gold Standard podwyższa jakość i wartość jednostek CER jak i oferuje pełen system emisji certyfikatów VER. Z jednej strony Gold Standard posiada bardzo restrykcyjne wymagania dotyczące zrównoważonego wzrostu jak i bardzo konserwatywne kalkulacje, natomiast z drugiej strony oferuje pewną elastyczność dla programowych i innowacyjnych rozwiązań, jak na przykład zatwierdzenie nowych metodologii VER, czy wykorzystanie więcej niż jednej metodologii dla Programu Działań VER."
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 13/2009

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!