Raport rynku CO2. Tydzień 15/2009

Raport rynku CO2. Tydzień 15/2009
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Dalsze wzrosty Uprawnień do emisji

Bid-Offer Dec09: EUR 13.91 - 13.96

Ceny kontraktów EUA w odpowiedzi na spadające ceny energii również odnotowały pewną przerwę w wzrostach zeszłego okresu. Ceny otwarcia ukształtowały się na poziomie 12.61 EUR, spadając nawet do poziomu 12.23 EUR, by pod koniec dnia osiągnąć poziom 12.41 EUR.

Przed Wielkanocą ceny Uprawnień do emisji na rok 2009 ponownie wzrosły. W środę przed południem rynek pozostawał wciąż wyjątkowo zmienny. Spadki cen energii, szczególnie ropy naftowej, wpłynęły równie negatywnie na ceny kontraktów EUA, które to testowały poziom 12 EUR. W drugiej połowie dnia ceny nie kształtowały się później owego psychologicznego poziomu ale ponownie zyskały na wartości, co było spowodowane wzrostami cen ropy naftowej. Ponad to mówi się iż dostawcy energii w Wielkiej Brytanii ponownie stali się aktywnymi kupcami kontraktów.

Ceny zamknięcia tego dnia ukształtowały się na poziomie 12.79 EUR. W czwartek, ostatni dzień przed Wielkanocą, ceny otwarcia ukształtowały się niezmiernie wysoko. Początkowo zyskując na wartości 5 % szybko przekroczyły psychologiczny poziom 13 EUR. Wzrosty były uwarunkowane wyższymi cenami energii jak również pojawieniem się nowych uczestników na rynku; poza dostawcami energii ponownie pojawiły się banki.

Wzrastający popyt nadal zdaje się być efektem pozytywnych przesłanek płynących z publikacji danych o poziomach emisji opublikowanych przez Komisję Europejską. Dane ukazały większy niedobór kontraktów niż wcześniej zakładano, co kształtuje większy popyt.

Ceny zamknięcia ukształtowały się na poziomie 13.39 EUR. Kontrakty CER również zyskały na wartości tego dnia, testując poziom 11 EUR. Ze względu na Święta Wielkanocne w piątek i w poniedziałek nie zawarto żadnej transakcji.

Wczoraj ceny otwarcia kontraktów EUA ukształtowały się na poziomie nieco niższym niż w zeszłym tygodniu, by następnie bardzo szybko zyskać na wartości.

Pomimo spadków cen ropy naftowej, gdzie cena baryłki ukształtowała się na poziomie 50 USD, ceny kontraktów wzrosły o 4 %. W południe ceny kontraktów osiągnęły poziom 14.05 EUR. Najwyższym odnotowanym poziomem było 14.41 EUR, natomiast ceny zamknięcia ukształtowały się na poziomie 14.25 EUR.

Dziś rano ceny szybko wzrosły osiągając poziom 14.50 EUR, następnie niewiele straciły na wartości i obecnie ceny kontraktów wynoszą 14.17 EUR.

Pomimo wielu negatywnych sygnałów płynących z rynku ceny zdają utrzymywać się na wysokim poziomie.

Różnica cenowa pomiędzy kontraktami EUA i CER wzrasta od chwili opublikowania danych przez Komisję Europejską. Pod koniec marca spread wynosił 1 EUR, dziś natomiast wyniósł powyżej 3 EUR.

Rozmowy UNFCCC w Bonn dobiegły końca

Zdaniem Yvo de Boer, sekretarza UNFCCC, negocjacje ONZ dotyczące zmian klimatycznych, które to miały miejsce w Bonn aż do ostatniej środy, osiągnęły duży postęp. Reprezentacje z 170 krajów partycypowały przez 11 dni w rozmowach mających pomóc w osiągnięciu porozumienia w grudniu tego roku w Kopenhadze.

De Boer ostrzegał, iż cele emisyjne dla narodów uprzemysłowionych omawiane do tej pory są znacznie poniżej wartości zalecanych przez Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatycznych (IPCC).

IPCC uważa, iż redukcje na poziomie 25 - 40 % wobec poziomów z roku 1990 są konieczne. Wydaje się jednak, iż kraje uprzemysłowione czekają wpierw na ogłoszenie poziomów redukcyjnych przez Stany Zjednoczone (największego emitenta gazów cieplarnianych) przed ustaleniem swoich poziomów.

Barack Obama ogłosił obniżenie emisji Stanów Zjednoczonych do poziomów z roku 1990 do roku 2020, czyli około 16 - 17 % w porównaniu do stanu obecnego. Podczas rozmów w Bonn delegacja Stanów Zjednoczonych nie wystosowała nowych propozycji celów redukcyjnych.

De Boer podkreślił iż kraje rozwijające się są chętne do podjęcia starań redukcji gazów cieplarnianych dopóki kraje rozwinięte udostępnią technologię i pomoc finansową. Niektóre kraje rozwinęły własne strategie walki ze zmianami klimatycznymi. Kraje rozwijające się, w szczególności Indie i Chiny zdawały się być zawiedzione brakiem konkretnych rezultatów rozmów w Bonn.

Urs Brodmann, ekspert ds. rozwoju walki ze zmianami klimatycznymi po roku 2012 i Członek Zarządu First Climate, skrytykował iż rozmowy w Bonn nie przyniosły żadnych wskazówek dla projektu mechanizmów na okres po roku 2012. W efekcie pozostawia to silne obawy dla właścicieli projektów jak i developerów projektów. W konkluzji można dodać iż umowy zakupu certyfikatów na okres po roku 2012 zostały już zawarte przed podpisaniem sukcesora Protokołu z Kioto, przez fundusze takie jak Fundusz Węglowy na okres po roku 2012 (Post 2012 Carbon Credit Fund), którego doradcą inwestycyjnym jest First Climate. Fundusze takie dają pewność sprzedającym certyfikaty właścicielom projektów.


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!