Raport rynku CO2. Tydzień 16/2010

Raport rynku CO2. Tydzień 16/2010
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Handel Emisjami: Wzrost cen przyśpiesza

Bid-Offer Dec10: EUR 14.60-14.70

W poniedziałek oficjalnie rozpoczął się okres umarzania przydziałów do emisji. Do 30 kwietnia, przedsiębiorstwa powinny przedłożyć odpowiednim agencjom ds. handlu uprawnieniami do emisji swój rzeczywisty wolumen emisji co2. W tym celu, operatorzy instalacji mogą wykorzystać zarówno uprawnienia EUA jak i certyfikaty z projektów opartych na mechanizmach protokołu z Kioto, np.: CER oraz ERU. First Climate radzi operatorom instalacji aby nie przedkładali jeszcze posiadanych certyfikatów CER ani ERU, ponieważ w ten sposób zachowają pole do manewru w trzecim okresie handlowym.

W Niemczech ta część certyfikatów CER/ERU, które firmy mogą umorzyć w celu osiągnięcia obligatoryjnych celów redukcji stanowi 22% całkowitego przydziału EUA w drugim okresie handlowym. Jeżeli nie wykorzysta się tej części do końca 2012 roku, certyfikaty oparte na projektach które pozostaną, mogą być wykorzystane nadal w trzecim okresie handlowym. Z powodu zmiany w ustawie o handlu uprawnieniami do emisji, począwszy od 2013 roku, certyfikaty EUA nie będą bezpłatnie przydzielane przez państwo w oparciu o historyczne emisje. Będą one sprzedawane na aukcjach, a całkowita ilość przydziału dla przedsiębiorstw będących podmiotem EU ETS obniży się każdego roku o 1.74 %. Z tego właśnie względu, First Climate oczekuje wzrostu cen wszystkich certyfikatów jak również zmienności cen EUA oraz CER w trzecim okresie handlowym.

Jeżeli mają Państwo jakieś zapytania odnośnie umarzania certyfikatów lub jeżeli chcą Państwo omówić możliwe przyszłe strategie handlowe, pomożemy z przyjemnością.

Wzrost ceny aktywów carbon trwa. Począwszy od zeszłego wtorku, certyfikaty stabilnie zyskują na wartości. We wtorek notowanie Dec10 EUA zostało otwarte na poziomie 13.64 EUR. Podczas dnia, cena na chwilę spadła do poziomu 13.53 EUR, ale odzyskała swój poziom przy zamknięciu - 13.70 EUR. W środę, cena przekroczyła poziom 14 EUR, notowanie tuż przed zamknięciem dnia wynosiło 14.31 EUR - był to wzrost znaczący bo prawie o 5 %.

W czwartek, notowanie kontraktu odniesienia początkowo wynosiło 14.40 EUR. Na aukcji w Holandii wystawiono cztery miliony certyfikatów EUA. Pomimo tego iż popyt przekroczył podaż, cena EUA przed zamknięciem spadła do 14.15 EUR. Cena ta była identyczna z ceną osiągniętą w czasie trwania aukcji na rynku wtórnym.

W piątek, handel EUA był stabilny. Notowanie zostało otwarte na poziomie 14 EUR, cena Dec10 EUA, wsparta cenami energii elektrycznej, wzrastała osiągając szczytowe notowanie dnia - 14.56 EUR. Pod koniec handlu, kurs wynosił nieznacznie mniej niż 14.42 EUR.

W poniedziałek kontrakt odniesienia został otwarty na wyraźnie niższym poziomie 13.75 EUR. Notowania Dec10 i EUA przez większą część dnia wahały się, lecz przed zamknięciem znów wróciły do poziomu 14.56 EUR. Wczoraj trend był kontynuowany. Kurs kształtował się między najniższą wartością w tym dniu - 14.54 EUR- a najwyższą - 14.89 EUR, natomiast notowanie kontraktu terminowego Dec10 wzrosło osiągając najwyższy poziom od początku grudnia 2009 roku. Przed zamknięciem notowanie kontraktów wynosiło 14.71 EUR.

W dniu dzisiejszym notowanie kontraktu odniesienia zostało otwarte na poziomie 14.81 EUR, a w trakcie pisania tego artykułu kurs wynosił 14.65 EUR. Certyfikaty CER również zyskały na wartości, nie tyle jednak co certyfikaty EUA. Konsekwentnie, różnica cen (spread) nie uległ zmianie i wynosił 1.55 EUR.

Kraje członkowskie EU ETS zdecydowały zrezygnować z możliwości recyklingu certyfikatów CER oraz ERU. Od poniedziałku, handlowanie certyfikatami za pośrednictwem Wspólnotowego Rejestru Transakcji Unii Europejskiej i Państw Członkowskich (CITL), przedłożonymi już wcześniej przez operatorów instalacji do celów redukcyjnych, nie będzie możliwe. Zapobiegnie to nadużyciom, jak miało to ostatnio miejsce na Węgrzech, gdzie certyfikaty znalazły się za pośrednictwem giełd ponownie w obiegu.

Kraje członkowskie EU ETS zdecydowały zrezygnować z możliwości recyklingu certyfikatów CER oraz ERU. Od poniedziałku, handlowanie certyfikatami za pośrednictwem Wspólnotowego Rejestru Transakcji Unii Europejskiej i Państw Członkowskich (CITL), przedłożonymi już wcześniej przez operatorów instalacji do celów redukcyjnych, nie będzie możliwe. Zapobiegnie to nadużyciom, jak miało to ostatnio miejsce na Węgrzech, gdzie certyfikaty znalazły się za pośrednictwem giełd ponownie w obiegu.

Normowanie aukcji od 2013

We wstępnej propozycji z 6 kwietnia dotyczącej unormowania sprzedaży certyfikatów EUA, Komisja Europejska zasadniczo zadeklarowała poparcie dla centralnej platformy aukcyjnej.

Zgodnie z propozycją, jest to nie tylko bardziej rentowne ale również ma zapewnić sektorowi małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) taki sam dostęp do informacji i aukcji jaki posiadają więksi uczestnicy rynku. Podczas gdy większość krajów członkowskich Unii Europejskiej popiera centralną platformę aukcyjną, część krajów z Niemcami oraz Wielką Brytanią na czele, stanowiąca blokującą mniejszość, nalega na możliwość pozostawienia uruchomionych już przez nie wcześniej platform krajowych. Propozycja Komisji Europejskiej obecnie zezwoliła na używanie platform krajowych krajom członkowskim przynajmniej do końca 2016 roku, potem jednak problem ten zostanie rozważony ponownie. Kraje członkowskie Unii Europejskiej jak również Parlament Europejski muszą wyrazić swoje poparcie dla tej propozycji zanim wejdzie ona w życie. Termin końcowy na wyrażenie swojego poparcia dla propozycji, wyznaczony na koniec czerwca, prawdopodobnie będzie przesunięty o dwa miesiące. W trzecim okresie handlowym, dystrybucja EUA ulegnie zmianie - przydziały historyczne zostaną zamienione na aukcje. Podczas gdy począwszy od 2013 roku dostawcy energii elektrycznej będą musieli dokonać zakupu, wszystkich wymaganych przydziałów za pośrednictwem aukcji, procent nabytych przez przemysł energetycznie intensywny przydziałów zwiększy się o 20% w 2013 oraz, do 70% w 2020. Darmowe certyfikaty EUA zostaną tylko przydzielone do portfela wzorcowego instalacjom podatnym na wyciek węgla i części sektora energetycznego - generatorom energii elektrycznej oraz ciepła.

Produkcja energii ze źródeł odnawialnych

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Mc Kinseya w imieniu Europejskiej Fundacji Klimatycznej (ECF) coraz bardziej realistyczne staje się marzenie o generowaniu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Badanie zatytułowane "Roadmap 2050" zakłada że do 2050 produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych tak się rozwinie że jej cena i rzetelność dotrzyma kroku źródłom energii tradycyjnej z węgla i elektrowni nuklearnych. Z powodu troski o ochronę środowiska, jak stwierdził Mc Kinsey, generowanie energii elektrycznej z paliw kopalnych jak również niebezpieczna produkcja energii jądrowej stanie się coraz mniej atrakcyjne, aż finalnie przestanie być akceptowane.

Trzeba tutaj jednak zaznaczyć iż badanie to jest oparte na danych, które prawdopodobnie zaniżają niż przeceniają produktywność energii ze źródeł odnawialnych. W dodatku badanie to opiera się na technologiach operatywnych w tym momencie. Potencjalny rozwój technologii w przyszłości nie został wzięty pod uwagę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 16/2010

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!