Raport rynku CO2. Tydzień 17/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 17/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Korekta na rynku emisji

Bid-offer for Dec08: 23.90 - 24.00 EUR

W ubiegły wtorek, cena otwarcia kontraktu grudnia (Dec08) osiągnęła wartość powyżej 25 Euro, która w ciągu dnia podskoczyła do 25.70 Euro - jak do tej pory najwyżej notowanej wartości. Ceny niemieckiej energii elektrycznej wahały się na poziomie 66.50 Euro/MWh. W środę firmy zaczęły wzmożona sprzedaż, która przesunęła ceny EUA poniżej 25 Euro. Rynek energii nie wyznaczał żadnego zasadniczego kierunku. Następnego dnia jednak obserwacja zachowań niemieckich firm energetycznych, które zaczęły sprzedaż spowodowała dalszy spadek cen EUA, które tego dnia zamknęły się na poziomie 24.45 Euro. W tym czasie nośniki energii osiągnęły poziom odpowiednio - ropa - 114 USD, węgiel - 137.10 USD czyli obniżyły swoje wartości o niemalze 2 USD w stosunku do dnia poprzedniego. W piątek zaobserwowaliśmy dalszy spadek cen powodowany spekulacjami, ze amerykański bank dołączył do sprzedających. W ciągu dnia ceny kontraktu Dec08 utrzymywały linie oporu na poziomie 24.20 Euro i powróciły do wartości 24.75 Euro tuz przed zamknięciem dnia.
Wartości nośników energii również były bardzo zmienne. Początek tego tygodnia nie zmienił tendencji zarówno na rynku nośników energii jak i emisji. Wczoraj, ceny EUA obniżały się ponownie przełamując wartość 24 Euro.
Ceny CER wahały się na poziomie 16 Euro. Różnica pomiędzy tymi wartościami zmniejszyła się na skutek tendencji zniżkowej na rynku EUA, aczkolwiek utrzymywała się cały czas na poziomie wyższym aniżeli w poprzednim miesiącu.

CDM - JI: Pierwszy fundusz po 2012

Europejskie instytucje finansowe wylansowały pierwszy fundusz inwestujący w kredyty po okresie Kyoto. 125 milionów Euro dostarczyły banki - Europejski Bank Inwestycyjny, francuska Caisse des Depots, hiszpańska Instituto de Credito Oficial, niemiecka KfW oraz Norweski bank Inwestycyjny. Inwestując 50 milionów EIB jest wiodącym bankiem funduszu, który również zmobilizował pozostałe instytucje. Fundusz ten będzie inwestował wyłącznie w certyfikaty okresu po-kyotowskiego. Zarządzającymi funduszem będzie konsorcjum składające się z Conning Asset Management (Europę) oraz First Climate.
Ze względu na to, ze jak do tej pory sytuacja na rynku po 2012 jest raczej niejasna, ryzyko takiej inwestycji włącza aspekty regulacji. Poprzez swoja inwestycje, banki wyraziły poparcie dla pozytywnego rozwoju rynku po okresie Kyoto, tym samym wpływając pozytywnie na ten rynek. Poza tym inwestorzy postrzegają ten fundusz jako efektywny środek finansujący projekty ograniczające emisje.
Fundusz będzie zakupował certyfikaty z projektów CDM i JI, które zostały zaaprobowane przez UNFCCC. Jak do tej pory zainteresowanie kredytami z projektów w fazie planowania lub implementacji ograniczało się do roku 2012. Z tego powodu bilans projektów napotykał na "ścianę" niepewności z końcem roku 2012. Fundusz EBI dostarcza pierwszych pozytywnych wskazówek pozwalających na długofalowe planowanie. Razem z firma Conning, częścią firmy Swiss Re, First Climate będzie zarządzał doborem projektów jako doradca funduszu. First Climate dostarcza ekspertyzy na rynku projektów z siecią doświadczonych fachowców na całym świecie, która ostatnio powiększyła się dzięki fuzji z firma Factor jak również ekspertyzy w dziedzinie zarządzania funduszami.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 17/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!