Raport rynku CO2. Tydzień 18/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 18/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: EUA stabilne pomimo presji

Bid-offer for Dec08: 23.90 - 24.00 EUR

W ubiegły wtorek obserwowaliśmy kontynuacje tendencji spadkowej na rynku EUA za kontrakt Dec08. Cena zamknięcia osiągnęła wartość 24.19 Euro. Główną przyczyną tej tendencji był spadek cen na rynku nośników energii. Również EUA-futures przełamały barierę psychologiczna na poziomie 24.00 Euro. Wzmożona sprzedaż EUA przez banki dalej obniżyła ich cenę do 23.70 Euro. Dopiero odpowiedz ze strony firm energetycznych zainteresowanych zakupem spowodowała nieznaczny wzrost cen. Kontrakt grudnia Dec08 zamknął się na poziomie 23.88 Euro. Obchodzone Majowe Święta w wielu krajach spowodowały, iż ilości handlu były najniższe w tym roku. Dopiero w piątek tendencje zniżkowe zostały przełamane i EUA powróciło do wartości powyżej 24.50 Euro.
Wydaje się, ze wzrost na rynku nośników energii zaskoczył handlowców podnosząc ceny ropy o 3 USD, energii elektrycznej o 0.60 Euro/MWh a węgla o 1 USD. Giełda Europejska (ECX) w Londynie była zamknięta w poniedziałek, ze względu na święto, jednakże handel w innych krajach był prowadzony - aczkolwiek przy znacznie niższych ilościach. Norweska giełda Nord Pool zanotowała wartość 25.20 Euro za kontrakty EUA. W ubiegłym tygodniu zaobserwowaliśmy notowania nośników energii na wysokich poziomach, aczkolwiek bez zdecydowanych tendencji.
Obecna cena EUA waha się powyżej wartości 25.00 Euro. CERs utrzymują wartości powyżej 16 Euro, a wiec różnica pomiędzy tymi dwoma wielkościami pozostaje na wysokim poziomie.

CDM-JI: Ponad 1 milion opcji CER w handlu na Zielonej Giełdzie

W ostatnim tygodniu kwietnia ponad milion opcji CER było oferowanych przez Zielona Giełdę w Nowym Yorku. Kontrakty zawsze trąca ważność trzy dni przed utrata ważności podstawy CER futures i są oferowane kwartalnie. W tym samym okresie Europejska giełda ECX oferowała około 4 miliony opcji EUA. Amerykanie mogą jednak mówić o bardzo dobrym starcie i potwierdzają swoje zainteresowanie rynkiem CO2.
Handel opcjami CER rozpocznie się 16go Maja na giełdzie londyńskiej ECX. Przewiduje się, ze pozostałe giełdy dołącza wkrótce.

Nowa Zelandia zapowiada opóźnienia w handlu emisjami

Pomimo iż handel emisjami w Nowej Zelandii powinien rozpocząć się stopniowo, kraj ten zapowiada pewne opóźnienia. Sektor lasów dołączył do obowiązkowego zakresu handlu, a sektor transportu miął dołączyć w przyszłym roku. Jednakże, po zdecydowanym wzroście nośników energii, rząd Nowej Zelandii zdecydował, iż opóźni włączenie transportu o pozostałe dwa lata. Tak wiec emisje transportu drogowego będą włączone do systemu w roku 2011. Zwiększone ceny lekkich paliw jednakże, już zaczęły wpływać na ograniczenie emisji ze strony transportu. Rząd podkreśla, iż włączenie wszystkich sektorów do 2013 roku pozostaje niezmienione. Alokacje emisji sektora rolniczego oraz Przemyślu będą wydane na okres dłuższy o 5 lat w stosunku do początkowo planowanego.
Darmowy rozdział alokacji będzie zmniejszany do 2030 roku. W stosunku do Maja ubiegłego roku, przewidywania na rok 2012 są mniejsze, aczkolwiek cały czas przewyższają zobowiązania z protokółu Kyoto o ponad 20 milionów ton. W przeciwieństwie do Europy, Nowa Zelandia wytwarza 70 % energii ze źródeł odnawialnych. Niemalże polowa GHG pochodzi z rolnictwa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 18/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!