Raport rynku CO2. Tydzień 19/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 19/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Ceny rosną na rynku energii

Bid-offer for Dec08: 24.40 - 24.50 EUR

W ubiegły wtorek obserwowaliśmy wysokie ceny na rynku nośników energii, co było głównym powodem wzrostu cen na rynku emisji. Kontrakt Dec08 osiągnął wartość 25.40 Euro. Również ceny gazu osiągnęły rekordowe wartości, które zostały skorygowane w ciągu następnych dwóch dni. Nieznaczne osłabienie wartości ropy oraz gazu przy pozostających na wysokim poziomie cenach węgla spowodowało niewielki spadek wartości EUA, które jednak pozostawały na poziomie powyżej 25.00 Euro.
Zachęciło to graczy na rynku emisji do zwiększonych sprzedaży obniżając ceny EUA, co jak zazwyczaj spowodowało zwiększone zainteresowanie zakupem przez firmy energetyczne. W piątek ropa osiągnęła najwyższy jak do tej pory poziom - 125.40 USD a węgiel 143.60 USD/t. Kontrakt Dec08 osiągnął wartość 25.17 Euro.
Ilości handlu były raczej niskie gdyż wielu uczestników rynku odwiedziło targi w Kolonii. W poniedziałek ceny EUA osiągnęły wartość 25.39 Euro przy niskich ilościach ze względu na święto w Niemczech. Wczoraj ceny obniżyły się do poziomu 25.15 Euro, przy cenach węgla 145.90 USD/t.
Raporty o obniżonych ilościach CER do roku 2012 spowodowały, ze ceny za ten kontrakt podniosły się. W poniedziałek osiągnęły one wartość 16.90 Euro a wczoraj cena przeskoczyła próg 17 Euro. Różnica cen pomiędzy EUA oraz CER zmniejszyła się.

Handel na rynku wtórnym CER rośnie nieproporcjonalnie

W ostatnim tygodniu kwietnia ponad milion opcji CER było W ubiegłym tygodniu odbywały się jedne z największych targów Carbon Expo w Kolonii. Bank Światowy ogłosił na tych targach , iż ilości handlu na rynku emisji wzrosły o 70 % w stosunku do roku ubiegłego. W roku 2006 Europejski System Handlu Emisjami był największa częścią rynku emisji przy ilościach 2.1 miliardów ton.
Największy wzrost zaobserwował rynek wtórny CER: w roku 2006 ilości na tym rynku osiągnęły wartość 25 milionów, a w ubiegłym roku wartość ta przekroczyła 240 milionów. Wiąże się to ze zwiększana liczba uczestników rynku oraz zwiększonym zaufaniem do mechanizmów Kyoto.
Również na rynku JI ilości podwoiły się, pozostając jednak nieporównywalne do ilości CERs. Jak w latach poprzednich zapotrzebowanie na certyfikaty CER pochodzi głownie z systemu EU ETS. Rynek projektów dobrowolnych wzrastał równie imponująco (o około 160 %) osiągając obecnie wartość 330 milionów USD (wg badań ecosystem marketplace).
Negatywna strona, obniżająca możliwe ilości były opóźnienia zarówno w ocenie, rejestracji oraz walidacji projektów. UNEP Risoe obniżyła swoje przewidywania z 1.8 do 1.5 milionów certyfikatów. Sygnał ten był zauważony na rynku emisji I podniósł ceny CERs.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 19/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!