Raport rynku CO2. Tydzień 23/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 23/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Znaczący wzrost na rynku CER

Bid-Offer Dec08: 27.30 - 27.35 EUR

Ostatnie piec dni handlu było raczej burzliwe. W ubiegły wtorek cena otwarcia kontraktu Dec08 wyniosła 26.38 Euro i znacząco wzrosła w ciągu dnia na skutek podwyższających się cen gazu oraz energii elektrycznej. Kontrakt EUA przekroczył linie oporu 27 Euro. Następnego dnia obniżające się ceny ropy oraz gazu wpływały na wartości EUA zamykając handel na poziomie 26.60 EURO. Kontrakt CER Futures 2008 wzrósł znacząco, przekraczając wartość 19 Euro i zamknął się na poziomie 19.15 Euro. Czwartek nie przyniósł większych zmian, natomiast piątek okazał się burzliwy - w przeciwieństwie do większości piątków tego roku.

Na giełdzie ECX w Londynie zanotowano rekordowe ilości handlu - powyżej 12 milionów kontraktów CER. Rezultat taki przypisuje się wzrostowi cen nośników energii o niemalże 10 USD. Ceny węgla trochę spadły, czyniąc to paliwo atrakcyjniejsze w porównaniu z gazem, co z kolei spowodowało wzrost cen EUA z data grudniowa (Dec08), które osiągnęły wartość 27.54 Euro. Ceny CER również wzrosły i zamknęły się na poziomie 20.30 Euro. W ubiegły poniedziałek następna zmiana cen węgla podciągnęła ceny EUA powyżej 28 Euro. Obserwowaliśmy handel na poziomie 28.45 Euro - najwyższej wartości od niemalże dwóch lat. Ze względu na wzrost cen gazu oraz energii elektrycznej ceny zaczęły się wahać i osiągnęły wartości dni poprzednich.

Ceny ropy, pomimo niestabilności, pozostają na wysokim poziomie - 134 USD/baryłkę. Wczoraj ceny otwarcia nie były już tak wysokie, przy kontrakcie EUA wahającym się na poziomie 27.00 Euro i CER z dostawa w grudniu 2008 na poziomie 20 Euro. W porównaniu z kilkoma poprzednimi dniami ilości handlu CER zmniejszyły się. Osiągając niespotykanie wysokie wartości, ceny nośników energii były głównym czynnikiem wpływającym na zachowanie cen na rynku emisji. Również przewidywania niedostatecznych ilości kredytów CER nie były bez znaczenia. W ubiegłym tygodniu również siedem krajów Europy wschodniej przedstawiło wniosek o zmianę podstawy oceny emisji. Kraje reprezentowane przez Węgry proponują wzięcie pod uwagę redukcje emisji dokonanej w tych krajach pomiędzy 1990 a 2005 rokiem. Większość krajów wspólnoty jednakże odrzuciła ten wniosek.

Obniżenie emisji CO2 o polowe kosztuje 45 trylionów USD

Przed ministerialnym spotkaniem krajów G8, agencja energii IEA opublikowała swój ostatni raport - Perspektywy Technologii Służących Energetyce - 2008. W tym raporcie eksperci przewidują, iż w scenariuszu niezmienionych zachowań, ilości emisji CO2 wzrosłyby o 130% do roku 2050, podczas gdy zapotrzebowanie na ropę wzrosłoby o 70% w tym samym czasie.

Jednakże dwa scenariusze kontrastują z taka - niedopuszczalna - sytuacja. Pierwszy jest oparty na stabilizacji gazów cieplarnianych na poziomie dnia dzisiejszego do roku 2050. Drugi zakłada 50cio procentowa redukcje. Aby osiągnąć stabilizacje gazów cieplarnianych, wszystkie działania obniżające taka emisje, których cena nie przekracza 50 USD za tonę powinny być wykorzystane. W przypadku obniżenia emisji o 50% wszystkie technologie kosztujące pomiędzy 200 a 500 USD za tonę CO2 powinny być wykorzystane. Średni koszt redukcji jednakże waha się w granicach pomiędzy 38 a 117 USD za tone. Zgodnie z przewidywaniami autorów, przystosowanie ekonomii do nowych warunków będzie kosztowało około 45 trylionów USD do roku 2050, co wynosi około 1.1% światowego produktu brutto (GDP) każdego roku.

Jednakże te ogromne sumy porównuje się z olbrzymimi oszczędnościami wynikającymi ze zmniejszonym zapotrzebowaniem na energie oraz uniknionymi kosztami zmian klimatycznych. Zgodnie z szacunkami paryskiej IEA, musimy kompletnie zrewolucjonować produkcje oraz konsumpcje energii. IEA rekomenduje pokrycie 46% zapotrzebowania na energie elektryczna ze źródeł odnawialnych do roku 2050, jak również energie jądrową i w szczególności zastosowanie technologii przechowywania CO2 - CCS. Raport rozważa 17 kluczowych technologii, które umożliwiłyby osiągniecie tego celu. Zwiększenie efektywności wykorzystania energii, które jak na razie jest bardzo powolnym procesem w krajach OECD, odgrywa tutaj ogromna role.

Propozycja Liberman-Warner odrzucona

W ubiegłym tygodniu odrzucona została propozycja znana jako "Liberman- Warner bill", wprowadzająca system handlu emisjami w Stanach Zjednoczonych. Przedstawiona przez Senator Barbare Boxer, nie uzyskała 60 głosów, koniecznych do aprobaty. Jedynie 48-miu senatorów głosowało za przyjęciem propozycji a 36 głosowało przeciwko. Prezydent Bush ogłosił, iż zawetuje propozycje, jeżeli zostanie ona przyjęta przez Senat. Z drugiej strony Senator Boxer potwierdziła, ze będzie walczyć o wprowadzenie propozycji, wierząc iż kandydaci na prezydenta - John McCain oraz Barak Obama - zaaprobują ja.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!