Raport rynku CO2. Tydzień 25/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 25/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: osiągnięta rekordowa wartość

Bid-Offer Dec08: 27.50 - 27.60 EUR

Po początkowym spadku ceny poniżej poziomu 27Euro w ubiegły wtorek, ceny zaczęły się umacniać i wzrosły do 27.24Euro pod koniec dnia. Powodowane to było wzrostem cen ropy oraz gazu, chociaż nie tak znacznym jak w poprzednim tygodniu. Ceny otwarcia w środę ponownie były nieco niższe, jednakże powtórzyły zachowania z poprzedniego dnia zamykając się o 0.25 powyżej początkowej wartości. W czwartek ceny węgla i ropy wzrosły znacząco - o 4 i 3USD odpowiednio - i tylko ceny gazu zaobserwowały nieznaczny spadek. Wzrost cen energii elektrycznej zachęcił producentów do zwiększenia produkcji co z kolei spowodowało wzrost zapotrzebowania na emisje CO2. Jednakże wysoka cena zarówno węgla jak i emisji sugeruje, ze zyski z produkcji energii elektrycznej w elektrowniach zasilanych węglem nie były bardzo wysokie. Zapowiedz, rządu chińskiego o obcięciu dotacji do ropy spowodował spadek ich cen.

Jednakże ceny EUA kontynuowały wzrost i zamknęły się na poziomie 27.64Euro. Próba przełamania wartości 28 Euro nie przyniosła jednak skutku i ceny w piątek zamknęły się na poziomie 27.50Euro. Ceny węgla podniosły się o około 80 USD od początku roku i są obecnie na poziomie 190USD za tonę. Ceny CER podniosły się tylko nieznacznie i osiągały wartości powyżej 20Euro. W poniedziałek ceny EUA podniosły się do poziomu 27.70 Euro pod koniec dnia. Również wartości nośników energii kontynuowały swa tendencje zwyżkowa. Po wczorajszym osiągnięciu najwyżej notowanej wartości, ceny EUA ponownie wzrosły i osiągnęły nowy szczyt dzisiaj na poziomie 28.07EUR. Jednakże po popołudniowym spadku cen ropy, wartości EUA zaczęły się obniżać. W poprzednim tygodniu różnica cen pomiędzy emisjami w latach 2011 2012 oraz 2008 osiągała wartości niższe od oczekiwanych.

Zachęca to do sprzedaży rocznika 2008 przy równoczesnym zakupie późniejszych roczników. First Climate z przyjemnością zaprezentuje i udostępni Państwu takie możliwości. W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski opublikował zmiany do dyrektywy handlu emisjami. Zmiany te dotyczą CCS, kogeneracji oraz limitów na certyfikaty z mechanizmów opartych na projektach Kyoto, szczególnie projektów związanych z zalesianiem.

Możliwość przyłączenia CITL do ITL już tego lata

Brakujące połączenie pomiędzy europejskim oraz międzynarodowym rejestrem przeszkadza w prawidłowym handlu certyfikatami. Jednakże mamy zapowiedz, iż tego typu przeszkoda może zostać usunięta już tego lata. Aby tego typu poleczenie zostało dokonane wymagane jest przeprowadzenie trzech testów. Zgodnie z doniesieniami niemieckiej agencji handlu emisjami (DEHSt) pierwszy tego typu test zakończył się sukcesem. Pozostałe dwa testy, w których zostałyby zniesione "tymczasowe" EUA, które zostały już wydane jak również ich zamiana na "rzeczywiste" EUA musza być jeszcze przeprowadzone.

Tego typu kroki są niezbędne , gdyż wiele krajów członkowski wydało już EUA, które jednakże nie mogą być zarejestrowane jako AAUs. Tego typu testy są zaplanowane na lipiec oraz sierpień. First Climate został poinformowany przez DEHSt, iż Komisja Europejska zaanonsuje datę przyłączenia po 4tym sierpnia, zakładając, ze testy zakończa się sukcesem. Jednakże częste opóźnienia faktycznego przyłączenia jakie miały miejsce w przeszłości nie wzbudzają optymizmu. Szczególna presje powoduje fakt, iż wiele kontraktów kończy swoja ważność w grudniu 2008. Dotyczy to zarówno kontraktów EUA jak również CER.

Dlatego tez dodatkowe opóźnienia tym razem powodowałyby wiele problemów. Grecja, która nie spełnia wymogów kładzionych przez UNFCCC nie zostanie przyłączona do rejestru ze względu na niedociągnięcia w jej systemie monitorowania emisji. Nie powinno to jednak powodować żadnych dodatkowych problemów. Kraj ten będzie mógł handlować certyfikatami EUA, jednakże CER, ERU oraz AAU będą wykluczone z handlu. Generalnie można powiedzieć, iż wszystko wskazuje na to ze tym razem planowane terminy zostaną dotrzymane i obawy iż przylaczenie nastąpi na początku przyszłego roku przesadzone. Jednakże przeszłe opóźnienia cały czas wywołują sceptycyzm.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 25/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!