Raport rynku CO2. Tydzień 27/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 27/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Rynek emisji jak w lunaparku

Bid-Offer Dec08: 26.00 – 26.10 EUR

Cena zamknięcia kontraktu Dec08 osiągnęła wartosc29.33 Euro w ubiegly wtorek. Następnego dnia wartości podniosły się do rekordowego poziomu 29.60 Euro.Tendencja ta jednakże nie powtórzyła się, a ceny EUA zaczęły podążać za wartościami energii elektrycznej oraz węgla i wahały się na poziomie 26.82 Euro. Tego typu spadek spowodował reakcje „stop-loss“, czyli zwiększonej sprzedaży, która jeszcze raz pociągnęła w dól ceny emisji.

Wiadomość o mniejszych od przewidywanych rezerwach ropy w Stanach Zjednoczonych spowodowała wzrost cen tego paliwa o 4 USD. Tego typu ruch wzmocnił ceny emisji, które tym razem nieznacznie przekroczyły poziom 28 Euro.Ceny na rynku CER również rosły. Ilości handlu były imponujące, przekraczając wartość 21 milionów, co stanowi nowy rekord. W czwartek, pomimo wzrostu cen ropy i gazu oraz spadku cen węgla, ceny EUA spadły i osiągnęły wartość 27.45 Euro. Przy zmniejszonej różnicy pomiędzy EUA oraz CER, transakcje swap spowodowały ponowny spadek wartości EUA. Tego typu spadek również można było zaobserwować na rynku CER. W piątek wahania cen nie były już tak znaczne i oscylowały w granicach 27.65 Euro. Ceny otwarcia w poniedziałek nie różniły się zbyt wiele.

Wczoraj handel rozpoczął się na poziomie 27.65 Euro. Wiadomość o porozumieniu G8 dotyczącym redukcji emisji o 50 % w 2050 umocniła przewidywania wzrostowe. Jednakże znaczny spadek ceny ropy spowodował obniżenie cen emisji, które ponownie osiągnęły wartość 26.00 Euro, gdy ceny ropy zaczęły się umacniać.Parlament Europejski zdecydował większością głosów, że lotnictwo powinno być włączone do handlu emisjami. W rezultacie wszystkie loty rozpoczynające się lub kończące w Unii Europejskiej będą podlegać pod handel emisjami od roku 2012. W pierwszym roku emisje powinny zostać obniżone o 3 % w stosunku do lat 2004-2006. Redukcja powinna zwiększyć się do 5 % w każdym z pozostałych lat rozpoczynających się od 2013. 85 % alokacji powinno być dokonanych bez żadnych opłat, a 15 % przydzielonych w drodze aukcji. Po roku 2012 część przydzielona w drodze aukcji będzie odpowiadała rozwojowi rynku w innych sektorach.


CDM/JI: Rożnica cen pomiędzy CER oraz EUA spada

Podczas kilku ostatnich dni obserwowaliśmy zmianę struktury różnicy utrzymującej się pomiędzy certyfikatami EUA oraz CER. W czasie kiedy ceny EUA doświadczały nieznacznego spadku, ceny certyfikatów z projektów CER zdecydowanie wzrosły. Ich ceny jednak pozostawały poniżej wartości EUA. Tego typu sytuacja była spowodowana kilkoma czynnikami – po pierwsze certyfikaty międzynarodowe – CER, ERU oraz AAU nie mogą być jeszcze w obrocie w Europie. Aby to nastąpiło, konieczne jest przyłączenie rejestru ITL oraz CITL oraz rejestrów narodowych. Stavros Dimas, w swoich ostatnich wypowiedziach jednakże zapewnił, iż tego typu link zostanie uruchomiony nie później niż 1 grudnia tego roku.

Wykorzystanie certyfikatów CER jest jednak ograniczone krajowymi limitami. Tego typu limity – na przykład w Niemczech wynoszą 22 %. Całkowita ilość do wykorzystania w Europie wynosi 1.4 biliony ton. Ponieważ CERs, miedzy innymi, powstają na skutek projektów ograniczających emisje, wytwarzane są one teoretycznie w nieograniczonych ilościach. Przewidywana ilość tych certyfikatów nie jest jednoznaczna i waha się w granicach 1.4 a 2.2 bn ton do roku 2012. Szczególnie w przeszłości różnica pomiędzy CER a EUA poddana była presji ze strony popytu i podaży. Jest to jednak czynnik trudny do przewidzenia w obecnej sytuacji, kiedy poziom popytu będzie uzależniony od rezultatów negocjacji międzynarodowych. W poprzednich tygodniach uczestnicy rynku wyrazili opinię, iż liczba CERs dostępna do roku 2012 może nie zaspokoić potrzeb. Poza tym transakcje swap zwiększyły zapotrzebowanie na CER znacząco zmniejszając różnicę pomiędzy certyfikatami.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 27/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!