Raport rynku CO2. Tydzień 28/2007

Raport rynku CO2. Tydzień 28/2007
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Po dosyć spokojnym tygodniu handel emisjami znów się ożywił. Na początku tygodnia Kontrakt Dec08 osiągnoł cene poniżej 21 Euro, która spadla o dalsze 80 centów w środe. Cena zamkniecia ustaliła się na 20.20 Euro.

EU-ETS: Strata kursu przez transakcje swapu

Bid-Offer Dec08: 20.70 - 20.85 EUR
Zwiekszające się zaufanie do dostaw CERs z pro-jektów CDM spowodowało że uczestnicy rynku zaczeli dokonywać "swap" - tzn. wymiany CERs za EUAs.

To spowodowało nadwyżke certyfikatów EUA na rynku, która wzmocniła się ze względu na zmniejszające sie ceny gazu. Po raz pierwszy - od połowy maja - zaobserwowaliśmy cene poniżej 20 EUR.

W piątek cena zamknięcia kontraktów osiągneła wartość 19.89 Euro. Stała cena węgla oraz dalsze swaps wywierały znaczny nacisk na rynek. W poniedziałek cena załamała się ponownie i osiągneła wartość 19 Euro. W poniedziałek, handel na giełdzie ECX zamknął się na wartości 18.70 Euro i spadł ponownie we wtorek do 18.15 Euro.

Jako pierwszy kraj w UE, Austria wprowadziła system ITL. Zwiększyło to zaufanie do dostaw certyfikatów CER oraz EUA i zachęciło większe firmy przemysłowe do wykorzystania zysku spowodowanego różnicą pomiędzy cenami CERs oraz EUAs. Zwiększenie limitów CDM/JI na Litwie oraz Lotwie przez komissie UE powinno wzmocnić ten trend, szczególnie w krótko i średnio-terminowych prognozach. Aczkolwiek, również w piatek, limity dla Irlandii zostały zmniejszone z 21 do 10 procent.


Przyszłość projektów CDM w Chinach

Poziom emisji CO2 w Chinach przewyższyl wartość emisji w USA. Mimo to Chiny narazie nie planują wyrazić zgody na redukcje tej ilości zgodnie z zapisami Protkołu Kyoto. Nie wykluczają jednak możliwości podjęcia takiej decyzji w póżniejszym terminie

Decyzja ta będzie uzależniona od rozwoju rynku CDM oraz sytuacji gospodarki narodowej. Ostatni tydzień zaowocował przedstawieniem planu redukcji CO2. UE zagwarantowała pomoc finansową wartości 2.8 millionów Euro celem przyśpieszenia tego programu. Jednakże dalsze wsparcie finansowe będzie niezbędne jeżeli Chiny miałyby produkować 20% energii elektrycznej ze żródeł odnawialnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 28/2007

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!