Raport rynku CO2. Tydzień 29/2007

Raport rynku CO2. Tydzień 29/2007
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU-ETS: Kurs przesunął się ponizej poziomu 20 Euro

Bid-Offer Dec08: 20.70 - 20.85 EUR
We wtorek kontrakt Dec08 został otwarty na poziomie 18.90 Euro i spadł w ciągu dnia na 18.15 Euro. Szczegolnie sektor energetyczny znalazł tę cenę jako bardzo atrakcyjną i rozpoczal inwestycje. Ruch ten spowodował wzrost ceny, która przekroczyła poziom 19 Euro.

Popyt na olej i energię elektryczną spowodował dalszy wzrost ceny do 19.80 Euro. Pod koniec tygodnia cena zamknięcia kursu osiagneła poziom 18.40 Euro.

W piątek dużo firm realizowało spot (wymiany EUA za CER). Wymiany spot nie miały dużego wpływu na cene. Na początku tego tygodnia media opublikowały że Komisja Europejska stara się o przedłuzenie wymagań dotyczących certyfikatow z realizacji projektów mechanizmu Kyoto od roku 2013. Eksperci sądzą że szczegolnie kryteria dotyczące additionality ("dodatkowość" projektow) jak rowniez sustainability będą odgrywały ważną role.

Dostsowanie standardów CDM/JI

Zmiany w regulaminie Gold Standard
Gold Standard stawia wymagania dotyczące "dodatkowosci" (additionality) projektów CDM/JI. Lista wymagań została opracowana, a konkretne zmiany dotyczą:
- Póżniejszego uznania certyfikatów jest redukowane od 1 pażdziernika do dwoch lat.
- Dokument Gold Standard Project Design, który opisuje projekty skladany bedzie od 1. pażdziernika do UNFCCC.
- Za przeszłe okresy kredytowe ten sam organ akredytujący (Designed Operational Entity DOE) moze dokonywac weryfikacji.

UNFCCC dopuszciła nową metodologie na projekty węglowe

Miesiąc temu sprawdzone zostały dwie metodolo-gie w kopalniach węgla w Indiach i Chinach. Po dokonaniu kilku zmian obydwie metodologie (NM0215 oraz NM0217) zostały dopuszczone. Jako największy sukces uznaje się wprowadzenie tak zwanej „Baseline”. W rachunku baseline ocenia się wartości osiągane przez elektrownie, które spalają to samo paliwo oraz podobne projekty mechani-zmow Kyoto. Taka kalkulacja pozwala na swiecie pod uwage najwydajniejszych elektrownii. Jeśli w danym kraju ilosc elektrowni podobnego rodzaju jest mniejsza od 10-ciu, wowczas dopuszca się włączenie projektow krajow ościennych. Jest to szczegolnie istotne n.p. dla Indi, gdzie ilosc wydaj-nych kopalni węgla nie jest zbyt wielka. Opisana decyzja jakkolwiek spotkała się z krytyką Admini-stratorow, ktorzy obawiają się ze kryteria „dodat-kowosci” (additionality) nie zostana spelnione. Or-ganizacje ochrony srodowiska rowniez wnoszą obawy, iz sytuacja ta zaowocuje poparciem dla elektrownii, wydzielających wysokie ilości CO2.

EBRD prowadzi pierwsze negocjacje z Ukrainą o post kyoto deal

Europejski Bank Rozwoju (EBRD) prowadzi nego-cjacje z Ukrainą dotyczące kupna AAUs za okres po roku 2012. Aby zrealizować przedstawiony cel bank zamierza finansowac budowe 750 kW sieci prądu. Ocenia się, ze projekt ma kosztowac okolo 150 millionów Euro. Zaangazowana w projekt ma być elektrownia atomowa miasta Kiew.

Niemcy rozwiązały problem pozwolen związanych z handlem CO2

W ostatnim tygodniu ministerstwo srodowiska opu-blikowało decyzje o realizacji celow miedzynaro-dowego handlu emisjami. Prognoza ta jest uwa-runkowana wprowadzeniem jeszcze w tym roku systemu ITL (International Transaction Log) w Niemczech.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 29/2007

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!