Raport rynku CO2. Tydzień 29/2009

Raport rynku CO2. Tydzień 29/2009
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Handel Emisjami: Poziom powyżej 14 EUR?

Bid-Offer Dec09: EUR 14.45-14.47

Ostatnimi dniami rynek aktywów węglowych zdaje się przyjmować wakacyjną aurę, jak również mało prawdopodobne zdają się być jakiekolwiek zmiany regulacyjne przed szczytem w Kopenhadze w grudniu tego roku. Spółki objęte Wspólnotowym Systemem Handlu Uprawnieniami niechętnie sprzedają nadwyżki z drugiego okresu rozliczeniowego. Producenci energii, balansujący swoje krótkie pozycje, są praktycznie jedynymi aktywnymi uczestnikami rynku.

Obecnie jedynymi czynnikami wpływającymi na ceny aktywów węglowych są informacje makroekonomiczne.

Zmiany cen są po części wywoływane danymi płynącymi z badań nad sytuacją ekonomiczną Europy i Północnej Ameryki. Drugi okres rozliczeniowy (2008-2012) charakteryzuje się znacznymi nadwyżkami uprawnień do emisji, jednakże możliwość przeniesienia uprawnień do emisji z drugiego do trzeciego okresu rozliczeniowego powoduje, iż przedsiębiorstwa niechętnie pozbywają się uprawnień i przez co cena uprawnień do emisji pozostaje na relatywnie stabilnym poziomie. Rynek certyfikatów redukcji emisji pochodzących z elastycznych mechanizmów ONZ (głownie jednostki CER) nadal pozostaje relatywnie mały, a to za sprawą mniejszych niż oczekiwano poziomów wygenerowanych wolumenów jednostek. Wpływa to na relatywnie wysoką cenę jednostek CER, jak i wąski spread pomiędzy jednostki CER i EUA.

W zeszłym tygodniu ceny ropy naftowej odnotowały znaczące wzrosty, a za nimi podążyły ceny uprawnień do emisji. Po wtorkowym wyjątkowo niskim poziomie 59.15 USD, ceny ropy naftowej tego samego dnia przekroczyły poziom 60 USD, następnie podczas dnia odnotowując ciągły wzrost. W środę w południe informacja o wzroście budowanych domów w Stanach Zjednoczonych, doprowadziła do wzrostu cen ropy naftowej do poziomu 64 USD.

Ponadto zmiany w cenach gazu i węgla wpłynęły na późniejsze spadki cen aktywów węglowych. W zeszłym tygodniu ceny gazu w Wielkiej Brytanii spadły o około 6 %, podczas gdy ceny węgla wzrosły o ponad 2.5 %. Kiedy ceny węgla wzrastają, wobec spadków cen gazu, producenci energii przełączają produkcję na gaz. Spalanie gazu emituje zdecydowanie mniejsze ilości gazów cieplarnianych, i tym samym mniejsza ilość uprawnień do emisji jest wymagana do wytwarzania energii?

W zeszłym tygodniu przy wzrostach cen ropy naftowej i spadkach cen gazu ceny kontraktów EUA poruszały się w dwóch kierunkach. Najwyższy poziom ostatniego tygodnia został osiągnięty we wtorek rano 14.94 EUR, następnie ceny uprawnień do emisji spadły o prawie 1 EUR, kształtując ceny zamknięcia na poziomie 14 EUR. W środę kontrakty EUA odzyskały na wartości, ceny zamknięcia ukształtowały się prawie na najwyższym poziomie tego dnia, 14.53 EUR.

W czwartek ceny jednostek EUA kształtowały się w wąskim korytarzu cenowym na poziomie 14.55 EUR. W piątek ceny kontraktów EUA na grudzień 09 osiągnęły najniższy poziom 13.97 EUR, natomiast ceny zamknięcia ukształtowały się na poziomie 14.09 EUR.

W poniedziałek początkowo dane wskazywały na to, iż ponownie kontrakty odzyskają na wartości, osiągając najwyższy poziom 14.40 EUR, niestety następnie ceny kontraktów spadły do poziomu 14.16 EUR. We wtorek za sprawą pozytywnych sygnałów z rynku ropy naftowej oraz giełd papierów wartościowych, ceny kontraktów EUA osiągnęły poziom 14.54 EUR.

W środę ceny otwarcia kontraktów EUA ukształtowały się na poziomie 14.36 EUR i następnie wzrosły do wczorajszych najwyższych poziomów. Spread po wtorkowym rozszerzeniu do 2 EUR, utrzymuje się na poziomie około 1.50 EUR.

Zatwierdzony pierwszy projekt CDM PoA

Podczas 48 spotkania Zarządu CDM (ciało odpowiedzialne między innymi za rejestrację projektów CDM) został zatwierdzony pierwszy projekt CDM PoA (Clean Development Mechanism Programme of Activities). W przeciągu najbliższych dwóch do trzech lat projekt CDM PoA ma spowodować wymianę 30 milionów żarówek na żarówki energooszczędne. Projekt może wygenerować około 7.5 Miliona jednostek CER.

Pierwszy zarejestrowany projekt PoA jest dużym krokiem dla projektów CDM i może mieć bardzo duży wpływ na wolumeny wygenerowanych jednostek CER.

Dużą zaletą projektu CDM PoA jest to, iż w jego skład może wchodzić kilka mniejszych projektów, posiadających taka samą metodologię. Mechanizm ten obniża tym samym koszty transakcyjne, oraz generuje znaczącą ilość jednostek CER.

Zarząd CDM poprosił o klasyfikację kilku kwestii, jednakże oczekuje się, iż projekt zostanie oficjalnie zarejestrowany w przeciągu następnego tygodnia. Po ostatecznym zatwierdzeniu projektu przez Zarząd CDM, projekt najprawdopodobniej będzie się ubiegał o zatwierdzenie przez szwajcarską organizację Gold Standard Foundation, która to certyfikuje najwyższej jakości projekty odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej.

Amerykański lobbysta wypowiada się na temat ustawy klimatycznej

Niedawno Izba Reprezentantów w USA podpisała projekt ustawy klimatycznej, która między innymi wprowadza system handlu uprawnieniami do emisji, ustawa jednak musi zostać zatwierdzona przez Senat, aby weszła w życie. Rząd chciałby, aby nowe prawo zostało zatwierdzone przed grudniowym szczytem w Kopenhadze. Pomimo tego, iż demokraci stanowią większość w Senacie to jednak ustawa wywołuje duże kontrowersje.

Prezydent Obama początkowo planował, aby wszystkie uprawnienia do emisji były sprzedawane poprzez aukcję, jednak obecnie mówi się, iż część uprawnień zostanie rozdzielona darmowo. Nie wiadomo dokładnie jak zostaną przyznane darmowe uprawnienia i tak rożne grupy przyjmują rożne stanowiska; przedsiębiorstwa przemysłu energetycznego wymagają większej ilości darmowych uprawnień dla swoich instalacji, natomiast przemysł chemiczny, papierniczy, aluminium i stali zażądał nawet kilku procentowego wzrostu darmowych uprawnień, tłumacząc, iż tylko dodatkowe uprawnienia umożliwią sprawne przejście do nowoczesnych, neutralnych dla środowiska, technologii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 29/2009

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!