XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Raport rynku CO2. Tydzień 3/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 3/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Rynek wstrząśnięty wiadomościami finansowymi

Bid-Offer Dec08: 20.40 - 20.50 EURO

W ubiegłym tygodniu ceny za emisje kontynuowały spadek. Ceny obniżyły się z 23.17EUR (poziom ubiegłego wtorku) do 18.60 w ten wtorek. Tak zdecydowana obniżka nie trwała zbyt długo. Ceny nośników energii również obniżały się. Energia elektryczna spadla 3EUR podczas ostatnich 6 dni I bieżący handel odbywa się poniżej 60Eur. Również ceny ropy spadły , wahając się na poziomie 86USD. Ceny gazu również spadły znacząco I tylko wahania cen węgla były mniej drastyczne.
Spadek cen nośników energii nie był głównym powodem obniżki cen emisji. Rynek emisji nie jest aż tak uzależniony od wahań ekonomicznych, jakkolwiek podlega presji generalnych spadków na platformach handlowych. Zwiększająca się obawa recesji na rynku amerykańskim spowodowała gwałtowne spadki na rynkach finansowych. Gwałtownie obniżające się ceny uruchomiły mechanizmy "zatrzymaj straty", co tylko wzmocniło tendencje spadkowe. Ilości handlu były wysokie. W poniedziałek handlowano 16toma milionami certyfikatów. Początkowo ceny za certyfikaty CER nie podążały za wahaniami EUAs, aczkolwiek w poniedziałek można już było zaobserwować zdecydowany wpływ rynku EUA.
Obawy recesji na rynku amerykańskim są rzeczywiste I reakcja banku federalnego potwierdza te obawy. Jednakże rynek europejski jest raczej stabilny I gwałtowny spadek cen na rynku emisji jest raczej nieuzasadniony.
Wzmocnienie wartości emisji może przyjść już dzisiaj po ogłoszeniu przez Komisje Europejska decyzji związanych z okresem post-Kyoto.

Nowe Giełdy

Z początkiem drugiego okresu handlu oraz okresu Kyoto, rynek emisji kontynuuje swój rozwój. Zwiększającą się liczba giełd stara się przyciągnąć coraz to nowych uczestników rynku. Wczoraj NYSE, Euronext oraz francuska Caisse de Depots ogłosiły otwarcie handlu transakcjami spot na nowej giełdzie Blunext. Przejmie ona handel spot od francuskiej Powernext, która powinna handlować certyfikatami CER w transakcjach spot. Jak do tej pory Powernext notował najwyższe ilości handlu emisjami. Transakcje terminowe certyfikatami CER oraz EUA maja być wprowadzone w drugiej połowie roku. LCH Clearnet będzie odpowiedzialny za clearing tego typu transakcji. Bluenext w 60% nalezy do NYSE Euronext and w 40% do Caisse de Depots.
Carbon Exchange - główna firma do której należą ECX oraz CCX również zamierza wprowadzić handel spot. W ubiegła środę, Euroclear, belgijski bank specjalizujący się w clearingu ogłosił, ze transakcje spot dla certyfikatów EUA będą wprowadzone w marcu a certyfikatów CER w późniejszym okresie.
Od poniedziałku transakcje terminowe CER mogą być prowadzone na indyjskiej giełdzie MCX. Minimalna ilość wynosi 200CER, a okres handlu pomiędzy 2008 i 2012. Kontrakty, wyrażane w indyjskich Rupiach będą dostępne 15 grudnia danego roku. Indyjska giełda weszła w strategiczny aliance z giełdą w Chikago (CCX) oraz londyńska ECX. Mechanizm ten ma na celu wzmocnienie rozwoju procesów CDM w Indiach oraz zapewnić, ze indyjskie firmy otrzymają rynkowe ceny za certyfikaty CER. Jednakże handel certyfikatami CER nie osiągnie znaczących ilości na żadnej z giełd aż do momentu przyłączenia ITL, ze względu na to ze do tego czasu praktyczna wymienność certyfikatów nie może być zagwarantowana bez ryzyka.

Źrodło: Reuters, Point Carbon, MCX, Caisse de Dépôts
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 3/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!