Raport rynku CO2. Tydzień 31/2007

Raport rynku CO2. Tydzień 31/2007
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Handel uprawnieniami do emisji w UE: notowania zniżkowe ze względu na zawierane transakcje wymienne oraz paliwa.

Bid-Offer Dec08: 19,20 - 19,40 EUR

W ostatnim tygodniu kontrakt Dec 08 obniżył swoją wartość o ponad jeden Euro. Wczorajsza cena zamknięcia osiągnęła wartość 19,60 EUR, po widocznym spadku w ciągu dnia. Początek poprzedniego tygodnia wydawał się bardzo obiecujący, kontrakt Dec 08 osiągnął wartość powyżej 21 EUR, było to spowodowane stabilnością rynku energii oraz wzrostem zakupów ze strony firmy energetycznych. Poprzednim razem, kiedy cena energii elektrycznej w Niemczech osiągnęła wartość 56,50 EUR/MWh, certyfikaty emisji dwutlenku węgla wahały sie pomiędzy 23 i 25 EUR, dlatego zwyżka cen emisji była bardzo prawdopodobna. Jednak rynek zachował się zupełnie inaczej i w środę doszło do załamania. Wiadomość o transakcjach wymiennych wielkości około 1 miliona ton wywarła presję na kontrakt i zepchnęła jego wartość poniżej 21 EUR.

Wzrost cen węgla powiązany ze spadkiem cen gazu spowodował zwiększoną ilość zmian rodzaju paliwa i spadek ceny do 20 EUR. Ponadto transakcje wymienne przyspieszyły obniżkę cen i zgodnie z trendem zwiększonego popytu na CERs różnica pomiędzy certyfikatami zaczęła sie zmniejszać. Istnieje przypuszczenie, że niektórzy z dostawców takich transakcji sprzedali ilości większe od posiadanych [pozycja "short"], które teraz starają się zmienić. Wskazuje na to zniżkowy trend różnicy cen pomiędzy CER z datą dostawy grudzień 09 a dostawą w grudniu 08.

Projekty CDM na zgromadzeniu generalnym UN

Podczas zgromadzenia generalnego UN, reprezentacje z dwóch krajów rozwijających sie zainicjowały zmiany w implementacji projektów CDM. Ambasador Indii skrytykował wysoki koszt transakcji projektów CDM, który wpływa niekorzystnie szczególnie na mniejsze projekty. Jednocześnie podkreślił on, iż obecnie dominujące większe projekty przemysłowe nie dostarczają aż tylu korzyści krajom w których projekty te są wdrażane, z punktu widzenia ekologicznego rozwoju tych krajów.

Pomysłem bardzo obiecującym wydają się być tzw. programowe CDM. Powinny one pozwolić na rejestrację wielu indywidualnych projektów tego samego typu jako jeden projekt. To z kolei powinno zmniejszyć istniejącą lukę pomiędzy instrumentami ochrony środowiska wprowadzanymi przez rządy a mechanizmami Kyoto. Jak do tej pory żaden z programowych projektów nie został jeszcze zarejestrowany w UNFCCC, aczkolwiek zainteresowanie tymi projektami rośnie. Ambasador Portugalii wykorzystał taką sytuację i przedstawił swój pozytywny stosunek do mechanizmów Kyoto po wygaśnięciu Protokołu po 2012 roku.

Sześć projektów odrzuconych

Rada CDM (EB) podczas ostatniego posiedzenia odrzuciła rekordową ilość projektów. Sześć podań o rejestrację projektów zostało odrzuconych, jednym z nich był projekt Gwinei, który miał zredukować ilość spalania poprzez zamianę gazu ziemnego na metanol. Projekt ten mógłby zgromadzić ponad 20 milionów certyfikatów do roku 2012. Większość projektów została odrzucona ze względu na brak dostatecznego udokumentowania załączników tych projektów. EB przeprowadzi dodatkowe inspekcje tych aspektów aby zapewnić wiarygodność procesom CDM.

Climate Neutral: ochrona klimatu dla każdego sektora

Wiele firm, od tych małych po wielkie międzynarodowe koncerny, reaguje na zmiany klimatu spowodowane działalnością człowieka i stosuje różnorodne sposoby ograniczania konsumpcji energii. Z punktu widzenia ochrony środowiska powinno sie unikać wydzielania gazów cieplarnianych, takich jak CO2. Jednakże nie przy każdej inwestycji alternatywy w postaci zmniejszenia emisji są możliwe do wdrożenia ze względów ekonomicznych. W takich przypadkach możliwe jest zastosowanie zasady neutralnego wpływu na klimat.

Zasada neutralnego wpływu na klimat

"Climate neutral" czyli neutralny wpływ na klimat, opisuje sposób, w którym można zneutralizować nieuniknione gazy cieplarniane danej lokalizacji poprzez redukcję emisji w innej lokalizacji. Prowadzenie działalności, która ma neutralny wpływ na środowisko polega na zakupie certyfikatów emisji pochodzących z projektów zapewniających wysokiej jakości redukcje emisji. Teoretycznie dla każdej działalności wskaźnik może być zneutralizowany jeżeli emisje dwutlenku węgla, związane z taka działalnością, są zrównoważone poprzez takie projekty.

Rynek dobrowolny

Jako dostawca projektów neutralizujących emisje firma 3C posiada certyfikaty CERs/ERUs z projektow CDM/JI, jak również z projektów dobrowolnych [VERs - tak zwana zweryfikowana redukcja emisji]. Projekty te odpowiadają szczególnie potrzebom rynku dobrowolnego ze względu na swój pozytywny wpływ na kraje, w których są wdrażane oraz na potencjalną wartość marketingową. Firmy kupujące takie certyfikaty mogą wskazać korzyści płynące z takich projektów wszystkim zainteresowanym stronom w firmie oraz klientom i przedstawić swoją działalność jako ekologicznie odpowiedzialną.

Korzyści płynące z neutralizacji wpływu na środowisko

- konkretne efekty dla ochrony środowiska, - większa konkurencyjność ze względu na indywidualną charakterystykę biznesu, - długoterminowe polepszenie wizerunku firmy [brand equity], - ważny czynnik strategiczny w odpowiedzialności społecznej firmy, - efektywne użytkowanie energii ogranicza koszty,

Kryteria jakości powinny być czytelne

Międzynarodowe standardy, takie jak w przypadku CERs/ERUs UNFCCC nie zostały, jak do tej pory, przedstawione jeśli chodzi o projekty dobrowolne. Dlatego też zapewnienie jakości projektów VER jest bardzo istotne. W celu zapewnienia wysokiej jakości 3C ściśle współpracuje z akredytowanym przez UN organem operacyjnym [DOE] upoważnionym do aprobowania kredytów dotyczących projekty CDM/JI, który potwierdza zarówno jakość projektu, jak również ilość zredukowanych gazów cieplarnianych.

3C wspiera jedynie te projekty, które odpowiadają najwyższym standardom jakości jeśli chodzi o aspekty socjo-ekonomiczne oraz środowiskowe. Przykładami takich standardów są Gold Standard rozwinięty przez WWF oraz standard "Climate Change and Biodiversity Alliance". Biorąc pod uwagę zwiększające się zapotrzebowanie na projekty VER, jak również potrzebę zdefiniowania jakości takich projektów i certyfikatów pochodzących z tych projektów 3C współpracuje z firmami partnerskimi celem opracowania międzynarodowych kryteriów jakości.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 31/2007

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!