Raport rynku CO2. Tydzień 32/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 32/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Nieznaczna podwyżka EUA

Bid-Offer Dec08: 23.30 - 23.40 EUR

W ubiegły wtorek zaobserwowaliśmy najniższe od pięciu miesięcy notowania kontraktów grudnia EUA Dec08. Ich wartość osiągnęła poziom tylko nieznacznie powyżej 20Euro (21.41 Euro) Był to najniższy poziom od początku marca. Tak wiec wartość EUA spadla o ponad 31 procent w stosunku do najwyższej wartości 29.38 Euro, notowanej w lipcu. Główna przyczyna tego spadku były obniżające się ceny ropy (która osiągała w szczytowych momentach poziom powyżej 146 USD za baryłkę). Jednakże wartości EUA nie utrzymały się na poziomie około 20 Euro zbyt długo. Uczestnicy rynku (szczególnie z branży finansowej) zaczęli intensywny zakup EUA, podnosząc ich wartość do 21.85 Euro. Po siedmiu dniach, w ciągu których ceny sukcesywnie spadały, cena zamknięcia utrzymała się na poziomie powyżej 21 Euro (21.67 Euro). W środę cena otwarcia była tylko nieznacznie wyższa w stosunku do dnia poprzedniego.

W ciągu dnia podwyższyła się ona jednak do 22.70 Euro. Wzrost ten nie był zaskakujący, biorąc pod uwagę iż w tym samym czasie ceny gazu wzrosły a węgla spadły. W stosunku do dnia poprzedniego, ceny węgla spadły o ponad 6 USD do poziomu 174.80 USD. Ceny EUA jednakże nie utrzymały najwyższego notowanego w tym dniu poziomu i spadły o około 0.50 Euro. Czwartek rozpoczął się dynamicznym obrotem. Rosnące ceny energii, pociągnęły za sobą kontrakty EUA, które tym razem przekroczyły wartość 23 Euro i osiągnęły najwyższy tego dnia poziom - 23.25 Euro. Wzrost cen niemieckiej energii elektrycznej jest uważany jako najważniejszy czynnik wpływający na EUA tego dnia. Jednakże ten wzrost cen EUA nie utrzymał się zbyt długo, szczególnie przy spadających cenach ropy, które osiągnęły wartość 117.86 USD pod koniec dnia. W piątek, ceny EUA ponownie zwiększyły swoje wartości pomimo niskich ilości obrotu. Przekroczyły one na krotko poziom 23 Euro, po czym spadły, a cena zamknięcia tego dnia wyniosła 22.61 Euro.

Raczej nieoczekiwanie, gdyż ropa spadla do poziomu 113.33 a węgiel wzrósł o ponad 5 USD. Zazwyczaj tego typu zmiany powodują wzrost cen EUA. Na początku tego tygodnia ceny węgla obniżyły się nieznacznie i znalazł się on w obrocie na poziomie 180 USD. Początkowo wpłynęło to na kontrakty EUA, które ponownie przekroczyły poziom 23 Euro. Jednakże, ponownie jak w ciągu kilku poprzednich dni, poziom ten nie utrzymał się i cena zamknięcia EUA w poniedziałek wyniosła 22.61 Euro. Wczoraj cena otwarcia kontraktu EUA wyniosła 22.30 Euro i podniosła się w ciągu dnia o ponad 1 Euro. Obecnie kontrakty EUA są w obrocie na poziomie 24 Euro. Ceny ropy wzrastają ponownie, chociaż obecnie z poziomu 111 USD. Obecnie można zaobserwować na rynku znacząca niepewność. Korelacja pomiędzy ropa a emisjami, która można było obserwować w ciągu ubiegłego miesiąca, tym razem nie była oczywista. Zainteresowanie certyfikatami CER, podniosło ich ceny o około 0.60 Euro. Na początku tygodnia osiągały one wartość 19 Euro, aby teraz przekroczyć poziom 20-tu Euro.

Połączenie CITL oraz ITL zacznie funkcjonować od października

Zgodnie z oczekiwaniami, w ubiegła środę Komisja Europejska ogłosiła plany przyłączenia rejestrów ITL oraz CITL. Zgodnie z doniesieniami prasowymi, połączenie to powinno być funkcjonalne w grudniu tego roku. Dokładne plany tego połączenia będą uzgodnione w ciągu następnych dwóch miesięcy z UNFCCC. Doniesienia z ubiegłego tygodnia wskazują, ze połączenie to może nastąpić już w październiku tego roku. Byłoby to bardzo mile widziane przez firmy objęte handlem emisjami. Jednakże słyszeliśmy już podobne doniesienia. Dokładna data przyłączenia ostatecznie nie została potwierdzona.

Od początku tego roku przeprowadzono testy techniczne, sprawdzające możliwość przyłączenia. Ostatnie próby, które przeprowadzone zostały pomiędzy 18tym lipca a 4tym sierpnia, uwzględniły rejestry narodowe członków EU, rejestry CITL oraz ITL oraz rejestry Nowej Zelandii, Japonii i Rosji. Przyłączenie rejestrów europejskich do ITL jest szczególnie istotne, gdyż umożliwia ono transfer kredytów pochodzących z projektów CDM oraz JI. Ponadto, większość krajów członkowskich oczekuje tego przyłączenia i postanowiło nie wydawać kredytów EUA zanim przyłączenie to nastąpi. Jak do tej pory zaledwie dziewięć z 27-miu krajów członkowskich wydało EUA. Oczekuje się, iż po przyłączeniu ITL do CITL ilości handlu wzrosną. Firmy będą mogły uczestniczyć w handlu na rynku natychmiastowym (spot) jak i terminowym.

EB ogłosiła konsultacje

Na czterdziestym pierwszym posiedzeniu, Rada Nadzorcza (EB) UNFCCC zdecydowała zaprosić uczestników rynku do publicznej konsultacji dotyczącej wielu aspektów wdrażania projektów CDM. Przez miesiąc, od ubiegłej środy, uczestnicy rynku mogą wyrażać swoja opinie na temat: określania warunków dla projektów związanych z zalesianiem; standaryzacja komunikacji pomiędzy EB oraz uczestnikami rynku; programu projektów CDM; kryteriów oceny dodatkowości (additionality). Fakt, iż Rada Nadzorcza ponownie dyskutuje dodatkowość, może świadczyć o chęci podniesienia poprzeczki dla projektów CDM. Próbuje ona zapobiec rejestracji projektów, które byłyby wykonane niezależnie od wprowadzenia CDM.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 32/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!