XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Raport rynku CO2. Tydzień 33/2007

Raport rynku CO2. Tydzień 33/2007
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - handel emisjami: niższa płynność finansowa

Bid-Offer Dec08: 19,05 – 19,15 EURO

W zeszły wtorek, podobnie jak w dniu poprzednim, kontrakt Dec 08 nieznacznie obniżył się a cena zamknięcia kursu osiągnęła poziom 19,40 Euro. Uczestnicy rynku spadek ten przypisują w mniejszym stopniu ogólnym nastrojom na rynkach finansowych, co spadającym cenom energii elektrycznej w Niemczech. Po tym, jak niemiecki koncern energetyczny E.ON dzień później poinformował o konieczności dokupienia rocznie 32 mln EUA w kolejnym okresie handlowym, cena kształtująca się na poziomie 19,80 Euro osiągnęła najwyższą w tym tygodniu wartość.

Czwartek rozpoczął się trendem spadkowym z powodu malejących cen energii elektrycznej, węgla i ropy naftowej. Cena węgla spadła także w piątek. Natomiast służąca często za wskaźnik cena energii w podstawie obciążenia w Niemczech na przyszły rok rosła znów szybciej. Jednakże najpierw doszło do przełamania linii wsparcia na poziomie 19 Euro, osiągając w ten sposób najniższą w tym tygodniu wartość. Na poziomie tej wartości pojawiło się jednak zwiększone zainteresowanie kupnem, co pozwoliło cenie Dec08 ponownie wzrosnąć powyżej 19 Euro. Tak jak w ubiegłym tygodniu, tak i ten poniedziałek charakteryzował się małym wolumenem handlu: jedynie 2,5 mln certyfikatów zmieniło właściciela. Po wahaniach cena ustabilizowała się na poziomie 19,25 Euro.

Zawirowania na rynku kapitałowym z zeszłego tygodnia odcisnęły swój ślad także na rynku CO2. Kontrakty na uprawnienia do emisji mogłyby posłużyć niejednemu przedsiębiorstwu, które cierpi z powodu niewystarczającej ilości kapitału, na pokrycie nagle pojawiającego się zapotrzebowania na kapitał. W wyniku zawirowań także ceny surowców znalazły się pod presją. W szczególności spowodowane było to zmniejszeniem różnicy cen EUA i CER. Według naszych przewidywań, ceny uprawnień do emisji nie będą trwale rosły, dopóki na rynkach kredytowych nie zapanuje znów spokój.

Potencjały mechanizmów opartych na projektach

ZEW i Öko-Institut badają potencjały mechanizmów


W lipcu opublikowany został raport z badań Öko-Institut i Zentrum für europäische Wirtschaftsforschung (ZEW) nad średnio- i długookresowym potencjałem CDM i JI. Wg szacunków naukowców, do 2012 roku wydanych zostanie od 2.000 do 3.000 mln jednostek CER. Ta wielkość wyraźnie leży poniżej teoretycznego potencjału mechanizmu podawanego w innych opracowaniach. Autorzy wskazują jednak na to, iż wyczerpanie tych potencjałów winno być w znacznej mierze uzależnione od przyszłych celów klimatycznych i wykształcenia się możliwego reżimu w ramach drugiego etapu działań w zakresie ochrony środowiska (post-Kyoto).

Jak wynika z opracowania przygotowanego na zlecenie niemieckiego Ministerstwa Środowiska, największym eksporterem jednostek CER w pierwszej połowie tego stulecia będą w dalszym ciągu Chiny. Od roku 2050 tą rolę przejmą Indie. Brazylia będzie się plasować za tymi dwoma krajami. W przeprowadzonych symulacjach wyliczono, że dzięki zastosowaniu elastycznych mechanizmów Niemcy będą w stanie znacznie obniżyć ekonomiczne koszty wysiłków podejmowanych w celu ochrony klimatu. Jak wynika z przeprowadzonych kalkulacji, korzyści będą odnosić nie tylko importerzy certyfikatów. Także w krajach eksportujących jednostki CER można spodziewać się pozytywnych efektów: nawet wtedy, gdy Indie i Chiny będą stopniowo przejmować swoje własne zobowiązania do redukcji emisji.

Za odpowiednią metodę, wspierającą korzystanie z mechanizmów opartych na projektach przez przedsiębiorstwa niemieckie, uważa się między innymi fundusze obniżające koszty transakcji i ubezpieczeń oraz poręczenia redukujące ryzyko dostaw. W odniesieniu do korzystania z projektów CDM oraz JI, których celem jest ochrona klimatu przez państwo, autorzy zwracają uwagę na zalety i korzyści. Z jednej strony istnieje możliwość efektywnej kompensacji wahań emisji gazów cieplarnianych i zebrania cennych doświadczeń związanych z tym mechanizmem, z drugiej jednak strony istnieje niebezpieczeństwo zaniedbania krajowych potencjałów redukcji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 33/2007

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!