Raport rynku CO2. Tydzień 34/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 34/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Ceny EUA rosną

Bid-Offer Dec08: 25.10 - 25.15 EUR

Ubiegły wtorek nie przyniósł większych zmian w cenach EUA. Cena otwarcia wyniosła 23.31 Euro a zamknięcia 23.73 EUR. Zmiany w cenach węgla były bardziej znaczące osiągając wartość 186.68 USD. W środę cena otwarcia nie różniła się znacznie od dnia poprzedniego, jednakże wzrosła ona w ciągu dnia do 24.75 Euro. Główna przyczyna były rosnące ceny nośników energii elektrycznej. Ceny ropy tego dnia wyniosły 114.36 USD. Cena niemieckiej energii elektrycznej skoczyła do 83.75 Euro/MWh, co stanowiło 3-procentowy wzrost, a ceny gazu - ze względu na wyciek w norweskiej rurze przesyłowej - wzrosły o 12 procent.
Poziom wartości EUA nie utrzymał się jednak i obniżył pod koniec dnia do wartości 24.42 Euro. Następnego dnia, pozytywny sentyment spowodował silny wzrost ilości handlu. Kontrakt grudnia Dec08 wzrósł powyżej 25 Euro.
Ceny niemieckiej energii elektrycznej zwiększyły ponownie swoja wartość, tym razem o ponad 1 Euro. Ceny węgla wzrosły o ponad 3 USD do 188.15 USD/t, a ropy do 120 USD czyli o niemalże 5 %. Wzrost cen ropy powodowany był wiadomościami o tropikalnych sztormach w zatoce meksykańskiej i obawami o zniszczeniu platform wydobywczych.
W przeciwieństwie, ceny EUA spadły gdyż wiele firm zainteresowanych było sprzedażą przy tych poziomach. W piątek ceny węgla wzrosły o 4.50 USD zamykając się na poziomie 192.65 USD/t, czyli o ponad 9.50 USD w stosunku do początku tygodnia. Ceny ropy ulęgły korekcie, gdyż sztormy nie okazały się aż tak destrukcyjne.
Kontrakty EUA zamknęły się na poziomie 24.58 Euro. W poniedziałek, przy świecie w Wielkiej Brytanii, rynek był raczej spokojny. Ilości handlu były niewielkie a zmiany cen nieznaczne. Wczoraj ceny EUA osiągnęły wartość 24.72 Euro, by dzisiaj skoczyć do 25.15 Euro.
Kontrakty CER osiągały wartości powyżej 20 tu Euro.
Obecnie są w obrocie po cenach w przedziale 20.14 Euro a 20.60 Euro.

Negocjacje Narodów Zjednoczonych otwarte w Accra

Negocjacje dotyczące międzynarodowej ochrony związanej ze zmianami klimatu zostały otwarte w Accra w Ghanie.
Prezydent Ghany - John Kufuor - dokonał formalnego otwarcia konferencji nawołując do praktycznego podejścia do problemów związanych ze zmianami klimatu. Sekretarz Generalny UNFCCC - Yvo de Boer - zaprosił delegatów do przedstawiania propozycji . Konferencja ma na celu rozpoczęcie dyskusji, która będzie kontynuowana w Poznaniu w grudniu tego roku. Ponad dziesięć krajów przedstawiło swoje propozycje. Kontrowersje wydawał się wzbudzać temat limitów emisji w poszczególnych sektorach. Kraje rozwinięte, jak USA czy Japonia, uważają, ze tego typu limity spowodowałyby ograniczenie emisji zarówno w krajach zindustrializowanych jak i rozwijających się.
Te ostatnie jednak uważają, iż tego typu postawa jest próba wprowadzenia barier handlowych. Komisja Europejska nawołuje kraje członkowskie oraz pozostałe kraje rozwinięte do ustalenia limitów na poziomie 30 procent w 2020 oraz 50% w 2050 roku. Delegaci Europy zaproponowali również wykorzystanie dochodów z aukcji certyfikatów w przemyśle lotniczym na cele adaptacji oraz ograniczania emisji w krajach rozwijających się. Szwajcaria proponowała wprowadzenie podatków na emisje, a Norwegia sugerowała podatek na obrót emisji.
Znacząca cześć konferencji skupiała się na promowaniu działań zapobiegających degradacji gruntów oraz wylesiania. W tym przypadku delegaci konferencji wydawali się być zgodni. Dyskutowali oni możliwość wprowadzenia funduszy na zapobieżenie degradacji tych co systemów oraz włączenia certyfikatów z tego typu projektów do obecnych systemów handlu emisjami.
Negocjacje zakończone zostaną w dniu dzisiejszym.

UK akceptuje kredyty CER z projektów dużych elektrowni wodnych

Brytyjskie Ministerstwo DEFRA niedawno zaakceptowało certyfikaty projektów elektrowni wodnych powyżej 20MW (CER z dużych elektrowni wodnych). Certyfikaty CER z dużych elektrowni wodnych będą akceptowane bez sprawdzania każdego indywidualnego projektu, jeżeli prowadzący projekt przedstawi atestacje, potwierdzająca iż warunki WCD zostały spełnione. W marcu tego roku niemiecka DEHSt podjęła podobna decyzje. Certyfikaty z dużych elektrowni wodnych są jak do tej pory wyłączone z giełd - londyńskiej ECX, niemieckiej EEX oraz Nordpool.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!