Raport rynku CO2. Tydzień 35/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 35/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: EUA bez konkretnych trendów

Bid-Offer Dec08: 24.55 - 24.60 EUR

W ubiegły wtorek, cena otwarcia kontraktu grudnia była nieznacznie wyższa aniżeli w poprzednim tygodniu. Po tropikalnym sztormie Fay, przynoszącym zniszczenia mniejsze od spodziewanych, byliśmy świadkami kolejnych sztormów. Huragan Gustaw, początkowo był sprawca rosnących cen ropy, które osiągały wartości około 114.60 USD. Ceny EUA wówczas wahały się w granicach 24.78 Euro. Ceny węgla były raczej niezmienne i pozostawały na wartościach 190 USD/t W środę, po otwarciu na raczej nie zmienionym poziomie, ceny EUA przełamały barierę 25 Euro i zamknęły na poziomie 25.14 Euro. Była to najwyższa cena od 25 go lipca. Huragan Gustaw zbliżający się do Zatoki Meksykańskiej wpłynął na ponowny wzrost cen ropy, które tym razem zamknęły się na poziomie 116.22 USD.
Również ceny energii elektrycznej wzrosły i osiągnęły wartość 84.18 Eur/MWh. Ceny węgla natomiast spadły do 187.48USD/t. Następnego dnia obrót emisjami rozpoczął się raczej agresywnie a ceny wzrosły do 25.48 Euro.
Również ceny niemieckiej energii elektrycznej wzrosły, osiągając tym razem wartość 85 Eur/MWh. Zwykle ceny energii elektrycznej oraz emisji są w korelacji. Jednakże, kiedy w ciągu dnia obawy o większych zniszczeniach powodowanych przez tym razem sztorm Gustaw rozwiały się, a ceny ropy spadły, ceny emisji pozostawały cały czas na wysokim poziomie.
W piątek ceny EUA otwarły się na poziomie 25 Euro. Ceny kontraktów węgla obniżyły się do 185.10 USD/t. Ceny energii elektrycznej również skorygowały swój wzrost z dnia poprzedniego i osiągnęły wartość 84.50 Euro/MWh czyli o 0.75 Euro poniżej dnia poprzedniego. Ceny emisji zamknęły się na prawie niezmienionej wartości 25.19 Euro.
W poniedziałek, ceny EUA wróciły do wartości tygodnia poprzedniego. Jednakże po ogłoszeniu, iż Gustaw nie spowodował znaczących zniszczeń platform wydobywczych, ceny ropy spadły o prawie 5 USD to USD 109.41. Ceny EUA nie zmieniły się i pozostawały na poziomie 25 ciu Euro. Wczoraj ceny emisji zaczęły spadać, podobnie do ropy, która strąciła około 2 %. Obecnie EUA są w obrocie na poziomie 24.55 Euro. Szczególnie ciekawy jest poziom 25.40 Euro, który wydaje się obecnie bariera nie do przełamania. Wygląda na to, ze ten poziom pozostanie wartością graniczna przez jakiś czas.
Ceny CER były w obrocie na poziomie 21Eur. W piątek, ostatecznie przełamały ten poziom aby obecnie powrócić do wartości około 20.50 Euro.

Negocjacje Narodów Zjednoczonych w Accra zakończone

Negocjacje w Accra, Ghana, dotyczące przyszłych działań związanych z ochrona klimatu zostały zakończone. Nie zaobserwowaliśmy znaczących osiągnięć w rozmowach, chociaż sekretarz generalny Yvo de Boer wyraził pogląd, iż negocjacje nabrały tempa, które pozwoli na ich zakończenie pod koniec przyszłego roku.
Lista spraw do załatwienia i przedyskutowania jest jednak długa. Reforma projektów CDM jest w centrum negocjacji.
Również uznanie projektów energii nuklearnej, CCS oraz ochrony obszarów leśnych i gruntów (REDD) jako projekty CDM jest poddane pod dyskusje. Te ostatnie maja przynieść znaczące korzyści krajom rozwiniętym w postaci ochrony lasów. Deforestacja jest przyczyna 20 procentowego wzrostu emisji. Jest również poddane pod dyskusje, które z krajów postawia sobie za cel wykonywanie projektów, które są preferowane. USA oraz Japonia zapewniają, ze wszystkie kraje emitujące CO2 również wykonują projekty, które te emisje ograniczają.
Redukcje emisji w sektorach, proponowane przez Japonie są cały czas dyskutowane. Również wymagane są decyzje dotyczące niezbędnych środków, które pozwolą na mityzacje zmian klimatycznych. Kraje rozwinięte będą mogły osiągnąć kompromis, iż limity poszczególnych krajów będą zależne od KPB, zaludnienia, oraz obecnego poziomu emisji.
Kontynuacja negocjacji jest przewidywana w Poznaniu w grudniu tego roku i zakończona na 15 tym zgromadzeniu COP w Kopenhadze w grudniu 2009.

Nowa Zelandia ogranicza użycie AAU

Negocjacje związane z wprowadzeniem planowanego systemu handlu emisjami wydają się zwiększać tempa w Nowej Zelandii. Partia rządząca zgodziła się na pewne ustępstwa. W negocjacjach, wszystkie partie wydały się być zgodne co do ograniczanej możliwości użycia kredytów AAU przez firmy nowozelandzkie. Zgodnie z Protokółem Kyoto, każdy kraj Aneksu 1 jest zobligowany do przedstawienie Narodom Zjednoczonym ilości AAU odpowiadającej emisji gazów cieplarnianych. Z tego względu, są one normalnie jedynie używane przez stany.
Jak do tej pory żaden z systemów handlu emisjami nie zezwala firmom na wykorzystanie kredytów AAU w celach rozliczeniowych. Rząd Nowej Zelandii planuje wydąć takie zezwolenie i wprowadzić odpowiednie limity. Tego typu AAU musiałyby pochodzić z tzw. "zielonych inwestycji" (GIS), co oznacza, ze kraj sprzedający zobowiązuje się na wykorzystanie środków z tego typu sprzedaży na projekty ograniczania emisji. Nowa Zelandia zamierza włączyć wszystkie sektory gospodarki do systemu w roku 2013. Ze względu na wzrost wymagań, ceny emisji w Nowej Zelandii podniosły się.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 35/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!