Raport rynku CO2. Tydzień 36/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 36/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Ceny CO2 pod presja ze względu na spadające ceny ropy

Bid-Offer Dec08: 23.00 - 23.05 EUR

Ceny otwarcia kontraktu Dec08 w ubiegły wtorek były na poziomie nieznacznie niższym aniżeli w tygodniu poprzednim. W ciągu dnia zaobserwować można było próbę przełamania poziomu 25Euro, jakkolwiek nieskuteczna. Ceny źródeł energii były głównym czynnikiem tymczasowego osłabienia. Ropa spadla o 1 USD (do 108.34 USD) a ceny węgla i energii elektrycznej zanotowały bardziej znaczący spadek - o 5 USD (do 181.90 USD/t) i 2 Euro odpowiednio. Pomimo początkowego dostosowania się do tej tendencji, ceny emisji utrzymały swoja wartość i zamknęły na poziomie 24.72 Euro.
W środę, cena otwarcia była tylko nieznacznie niższa, pomimo iż wartości nośników energii obniżały się znacząco. Nawiesza obniżkę zanotowały wartości węgle, gdzie kontrakt 09 spadł do 180 USD/t. Tym razem duże firmy energetyczne nie rozpoczęły zakupów i kontrakt grudnia Dec08 emisji osiągnął wartość 24.45 Euro.
Następnego dnia ceny nośników energii ustabilizowały się a wartość kontraktu Dec08 wzrosła do 24.85 Euro. Ceny ropy doświadczały korekty technicznej i zamknęły na poziomie 106.30 USD (co jest znacząca różnica w stosunku do najwyżej notowanej wartości tego roku - 146 USD za baryłkę). Podążając za tendencja na rynku ropy, ceny EUAs nie utrzymały swoich wartości i zamknęły na poziomie 24.65 Euro, na którym również rozpoczęły obrót w piątek.
Ceny niemieckiej energii elektrycznej spadły o 1.25 Euro do 80.80 Euro/MWh. Ceny ropy zbliżały się coraz bardziej do wartości 100 USD a wartości kontraktów EUA były w obrocie nieznacznie poniżej 24.40 Euro przy niewielkich ilościach handlu. Generalnie nie było można zaobserwować żadnych stanowczych wskaźników, które sugerowałyby zdecydowana tendencje dla cen emisji.
W poniedziałek ceny otwarcia EUA były podobne do tygodnia poprzedniego, tymczasowo spadając poniżej poziomu 24Euro i podnosząc nieznacznie w ciągu dnia do 24.19 Euro. Wczoraj, ceny ropy doświadczyły zdecydowanego spadku ze względu na umacniająca się pozycje dolara i były w obrocie na poziomie nieznacznie powyżej 100 USD. Tego typu tendencja nie mogła nie wywrzeć wpływu na EUA, które tym razem były w obrocie poniżej 23 Euro, aby dzisiaj przekroczyć ten poziom o zaledwie 2 eurocenty. Ceny CER na początku tygodnia były w obrocie na poziomie 21 Euro, który jednak był trudny do utrzymania przy ogólnych tendencjach spadkowych.
Obecnie na poziomie 20 Euro, ponownie zmniejszyły one różnicę pomiędzy EUA.

Przyszłość EU ETS poddana pod dyskusje w Brukseli

Na początku tego roku Komisja Europejska zaprezentowała propozycje reformy systemu ETS. W czerwcu Avril Doyle, reprezentujaca Parlament Europejski, zaproponowała nowe sugestie do wczesnej rewizji. Obecnie w Brukseli trwa dyskusja nad ostatecznym kształtem systemu.
Komitety reprezentujące przemyśl oraz środowisko parlamentu UE rozpoczną obrady we wrześniu, mając na celu osiągniecie ujednoliconej pozycji jeśli chodzi o ETS na początku października. W grudniu - czyli pod koniec prezydentury Francji - spodziewany jest konsensus ze strony Komisji Europejskiej.
Rewizja systemu handlu emisjami będzie miała daleko idące konsekwencje szczególnie dla przemysłu i energetyki. To jest tez powodem dla którego wiele organizacji aktywnie uczestniczy w konsultacjach. Ze szczególnym oporem spotyka się propozycja wprowadzenia aukcji alokacji emisji. W Niemczech, firmy przemysły chemicznego i cementu komentują, iż tego typu regulacja spowodowałaby odprzemysłowienie Niemiec.
Dystrybucja zysków ze sprzedaży EUA oraz wprowadzenie znacznych limitów na kredyty z projektów CDM jest również poddana pod dyskusje. Rząd niemiecki postuluje wprowadzenie większej możliwości wykorzystania certyfikatów CER, które umożliwiłoby obniżenie kosztów redukcji oraz dostarczyło większych możliwości firmom objętych handlem emisjami. Również kontrowersyjne okazało się wymaganie dotyczące jakości projektów ograniczających emisje.
Strony wydają się być zgodne co do włączenia projektów REDD (ograniczających degradacje obszarów leśnych). Jak do tej pory nie mogły być one wykorzystane w systemie EU ETS.

Przewidywania dla CER

We wrześniu, UNEP Risoe opublikowało przewidywania dotyczące oczekiwanych ilości CER do roku 2012.
Przewidywanie obniżyły się z 1.5 miliardów do 1.48 miliardów. Jest to głownie spowodowane opóźnieniami w wydaniu certyfikatów. Poza tym sama liczba wykonywanych projektów obniżyła się. Również niektóre banki obniżyły swoje oczekiwania jeśli chodzi o liczbę CER do końca fazy Kyoto. Ogólnie, firmy europejskie mogą wykorzystać 1.4 miliardów CERs oraz ERUs w okresie 2008- 1012.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 36/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!