Raport rynku CO2. Tydzień 36/2009

Raport rynku CO2. Tydzień 36/2009
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Handel Emisjami: Pozytywny rozwój rynku aktywów węglowych

Bid-Offer Dec09: EUR 15.25-15.26

W zeszły wtorek na rynku aktywow węglowych utrzymał się pewien negatywny sentyment. Ceny ropy naftowej spadły do poziomu poniżej 70 USD, a za nimi podążyły certyfikaty EUA. Ceny otwarcia ukształtowały się na poziomie 15 EUR, następnie spadły do najniższego poziomu tego dnia 14.75 EUR.

Do końca zeszłego tygodnia ceny ropy naftowej kształtowały się na poziomie 67 USD, oraz 69 USD.

Ceny kontraktów EUA już w środę przed południem zaczęły rosnąć, natomiast po południu osiągnęły poziom powyżej 15 EUR.

Dane wskazują, iż w Stanach Zjednoczonych zmniejsza się bezrobocie, w sierpniu mniej osob straciło pracę niż w lipcu. W nawiązaniu do najnowszych badań, amerykańskie firmy planują pozbawić pracy mniej osób również i w najbliższych miesiącach.

W czwartek ceny otwarcia kontraktów EUA ukształtowały się na poziomie 15 EUR następnie wzrosły do poziomu 15.43 EUR, ceny zamknięcia tego dnia ukształtowały się na poziomie 15.37 EUR.

W piątek najwyższym osiągniętym poziomem było 15.54 EUR, następnie ceny spadły do poziomu 15.19 EUR. Część uczestników rynku zrealizowało swoje zyski i zamknęło długie pozycje jeszcze przed weekendem.

W poniedziałek Stany Zjednoczone, ze względu na Święto Pracy, nie uczestniczyły w międzynarodowym handlu aktywami węglowymi. Ceny kontraktów EUA ukształtowały się na poziomie pomiędzy 15.16 EUR, a 15.36 EUR.

Ponadto, również w Niemczech zanotowano wzrost wzrost produkcji, w lipcu wyniósł 3,5%. Po długich miesiącach spadków, ten sygnał ukazuje poprawę sytuacji gospodarki i koniec kryzysu gospodarczego.

Ciekawym jest czy po okresie wakacyjnym nadwyżka uprawnień do emisji zostanie sprzedana czy też nie.

Wiele przedsiębiorstw najprawdopodobniej zachowa uprawnienia do emisji ze względu na przewidywane wzrosty cen pod koniec Drugiego Okresu Rozliczeniowego, jak i w Trzecim Okresie Rozliczeniowym.

We wtorek ceny kontraltów EUA ukształtowały się na poziomie 15.51 EUR, osiągając poziom bliski najwyższemu poziomowi ostatnich trzech miesięcy.

W środę ceny otwarcia aktywów węglowych ukształtowały się na poziomie 15.47 EUR, następnie z udziałem zbierających zyski ceny spadły do poziomu 15.20 EUR.

Za sprawą pozytywnego nastroju na rynku aktywów węglowych ceny kontraktów CER podążyły za wzrostami cen kontraktów EUA. Spread pomiędzy kontraktami EUA i CER utrzymał się na poziomie około 1.90 EUR.

Afrykańska Unia będzie wetować w Kopenhadze

W zeszły czwartek etiopski premier Meles Zenawi poinformował, iż Unia Afrykańska (AU) będzie wetować porozumienie na okres post Kioto, jeśli nie zostaną spełnione minimalne wymagania krajów afrykańskich.

Oczekuje się, iż kraje wysoko rozwinięte zrekompensują wpływ zmian klimatycznych na kontynent afrykański.

Nie została podana konkretna liczba, aczkolwiek mówi się, iż kraje afrykańskie oczekują około 200 bilionów USD.

Pomimo tego, iż Afryka nie emituje dużo gazów cieplarnianych to jednak jest to jeden z najbardziej dotkniętych zmianami klimatycznymi kontynentów. Spośród 50 najbiedniejszych krajów świata, 30 znajduje się w Afryce.

Kontynent emituje 1 % gazów cieplarnianych, natomiast zmiany klimatyczne stanowią 90 % społecznych i ekonomicznych negatywnych efektów zmian klimatycznych.

Premier Zenawi zapowiedział iż afrykańska delegacja będzie negocjować swoje prawa podczas szczytu w Kopenhadze. Unia Afrykańska składa się z 53 państw afrykańskich.

Japonia chce ograniczyć emisję gazów cieplarnianych

Podczas konferencji klimatycznej w Tokio w poniedziałek przyszły premier Japonii, Yukio Hatoyama, ogłosił iż Japonia chce obniżyć emisję gazów cieplarnianych o 25% do roku 2020 w porównaniu z poziomami z roku 1990. Obecny rząd Japonii ustanowił cel redukcyjny na poziomie zaledwie 8%. Premier Hatoyama podkreślił, iż kraje wysoko rozwinięte muszą zapewnić krajom rozwijającym się wsparcie finansowe i technologiczne.

Plan Hotoyama pozostaje w opozycji z japońskimi przedsiębiorcami, którzy to twierdzą, iż wysoki cel redukcyjny zniszczy gospodarkę Japonii. Hutoyama podkreśla jednak, iż zamierza odegrać znaczącą rolę podczas szczytu w Kopenhadze w grudniu tego roku. Podkreśla on, iż walka ze zmianami klimatycznymi to nie tylko wyzwanie ale i możliwość stworzenia dodatkowych miejsc pracy. Sekretarz UNFCC, Yvo de Boer, podkreśla iż Japonia z tak ambitnymi celami redukcyjnymi może bardzo pozytywnie wpłynąć na rozmowy w Kopenhadze.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 36/2009

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!