Raport rynku CO2. Tydzień 36/2010

Raport rynku CO2. Tydzień 36/2010
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Handel uprawnieniami: Ceny aktywów carbon nadal się umacniają

W ciągu ostatnich kilku tygodni ceny aktywów carbon pozostawały powyżej poziomu wsparcia - 15 EUR, obecnie cena Dec10 EUA ponownie lekko wzrosła.

We wtorek w zeszłym tygodniu cena EUA plasowała się na poziomie 15,40 EUR, w ciągu dnia lekko straciła na wartości, kurs zamknięcia wynosił zaś 15,21 EUR.

W środę we wczesnych godzinach porannych cena Dec10 EUA spadła do poziomu 15,15 EUR, w ciągu dnia natomiast notowania lekko się poprawiły, a cena Dec 10 EUA wzrosła do 15,40 EUR; kurs zamknięcia w tym dniu był tylko minimalnie niższy i wynosił 15,39 EUR. W czwartek rynek charakteryzował się równomiernym wzrostem. Późnym popołudniem notowania osiągnęły szczytową, bo aż 15, 80 EUR wartość, co spowodowało, iż następny ważny poziom - 16 EUR, znalazł się prawie w zasięgu ręki.

W piątek realizacja zysków spowodowała, że cena aktywów carbon osiągnęła najniższy w tym dniu poziom - 15,63 EUR. W związku z piątkową publikacją miesięcznych danych dotyczących bezrobocia w Stanach Zjednoczonych, niektórzy uczestnicy rynku zaczęli realizować zyski. Informacje okazały się być jednak bardziej optymistyczne niż się tego spodziewano: pomimo iż w sierpniu odsetek osób zatrudnionych uległ redukcji, nie była ona aż tak duża jak się spodziewano. Te wiadomości spowodowały kolejny wzrost EUA.

Notowanie skoczyło do najwyższego w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy poziomu - 15,95 EUR. Następnie realizacja zysków obniżyła wartość EUA do poziomu 15,74 EUR.

W poniedziałek pojawiły się informację o osiągnięciu kompromisu przez niemiecką rządową koalicję w sprawie czasu działania 17 elektrowni jądrowych. Zgodnie z zawartym porozumieniem, czas działania starszych elektrowni nuklearnych będzie przedłużony o osiem lat, podczas gdy nowsze elektrownie będą działały przez kolejnych 14 lat. W tym samym czasie firmy energetyczne będą obłożone podatkiem w ramach wsparcia rozwoju zrównoważonych źródeł energii.

Rynek zareagował na tą informację w sposób umiarkowany, gdyż jego uczestnicy oczekiwali właśnie takiego rozwiązania. Gdyby decyzja rządu byłaby trudniejsza do przewidzenia, spowodowałaby z pewnością bardziej widoczne zmiany w cenach aktywów carbon.

Rozmowy w sprawie zmian klimatu w Genewie

Na trzy miesiące przed rozpoczęciem światowego szczytu klimatycznego w Cancun w Meksyku, najważniejsi reprezentanci z 46 państw w zeszły czwartek oraz piątek spotkali się w Genewie, aby raz jeszcze omówić sprawy dotyczące środków finansowych przeznaczonych na przeciwdziałanie zmianom klimatu.

Uzgodniono, iż konieczne jest założenie funduszu na potrzeby długoterminowego finansowania projektów dotyczących kwestii ochrony klimatu. Według minister Espinosa, która również będzie przewodniczyła na szczycie klimatycznym w Meksyku, to nieformalne spotkanie w Genewie stanowiło kamień milowy. Jak powiedziała minister Espinosa, finansowanie stanowi kluczowy aspekt polityki klimatycznej. Już w Porozumieniu Kopenhaskim zgodzono się na przeznaczenie kwoty 100 miliardów dolarów rocznie do 2020 roku, na zwalczanie zmian klimatu.

Aktualne prowadzone w Genewie rozmowy skupiają się na tym, jak taki fundusz powinien zostać zorganizowany.

Na finansowanie początkowe przeznaczono 30 miliardów USD. Niemcy zobowiązały się do przeznaczenia 1,26 miliona EUR do 2012 roku. Francja, Dania oraz Norwegia, Holandia oraz Wielka Brytania już także przelały podobne kwoty na konta ONZ.

Rozmowy w Genewie nie miały na celu osiągnięcie porozumienia, dyskusje raczej służyły jako podstawa dla rozmów, które mają rozpocząć się w listopadzie w Meksyku.

Chiny planują wprowadzenie nowego mechanizmu dla planu pięcioletniego

Chiny obecnie pracują nad 12-stym już projektem planu pięcioletniego, którego termin publikacji planowany jest w marcu 2011 roku, ma on zawierać konkretne kierunki polityki - do 2016 roku. Jednym z uwzględnionych kierunków działania jest obniżenie emisji gazów cieplarnianych o 40-45% do 2020 roku używając 2005 roku jako roku bazowego. W celu spełnienia tych celów redukcyjnych Chiny chcą wprowadzić kilka mechanizmów.

Wśród nich mają się znaleźć sektorowe i regionalne systemy handlu emisjami, mające przyczynić się do ograniczenia emisji.

Według członka krajowej Komisji Ds. Rozwoju i Reform, system handlu ma być jako pierwszy wprowadzony dla dostawców krajowych energii elektrycznej. Już w maju bieżącego roku rząd Chin ogłosił wprowadzenie systemu handlu uprawnieniami do roku 2013.

Oprócz sektorowego systemu handlu, Chiny planują rozpocząć współpracę z Japonią, aby stworzyć nowy mechanizm offsetowania. Japonia pracuje od kilku miesięcy nad niezależnym, bilateralnym systemem generowania certyfikatow węglowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 36/2010

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!