Raport rynku CO2. Tydzień 37/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 37/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Rynek pod presja.

Bid-Offer Dec08: 23.45 - 23.50 EUR

Obniżające się ceny ropy sprawiły, iż również na rynku emisji zaobserwowaliśmy obniżkę. Kontrakt Dec08 był w obrocie na poziomie 23.85Euro w ubiegły wtorek i zamknął się na poziomie niższym o dokładnie 1Euro. Ta tendencja nie zmieniła się również w środę, spadając dalej do poziomu 22.58Euro. W czwartek, rynek był podatny na wiadomości o huraganie Ike, oraz możliwych zniszczeniach na południu Ameryki. Również ogłoszenie przez OPEC o zmniejszeniu dziennej podaży nie wpłynęło korzystnie na sytuacje. Ceny ropy pozostawały nieznacznie powyżej psychologicznej bariery 100USD.
W środę również zaobserwowaliśmy spadek cen węgla przy nieznacznej podwyżce cen gazu brytyjskiego. W rezultacie ceny emisji podniosły się powyżej 23 Euro i zamknęły na poziomie 23.40Euro.
W piątek podnoszące się ceny energii elektrycznej umocniły tendencje zwyżkowa na rynku emisji, gdyż wyższe ceny tej energii były czynnikiem motywującym dla wytwórców aby zamknąć kontrakty futures na bazie cen bieżących.
Jednocześnie emisje podskoczyły do 23.85 Euro, przy próbach przekroczenia poziomu 24Euro.
Uderzenie huraganu Ike było dramatyczne dla mieszkańców Ameryki, jednakże nie przyniosło szczególnych zniszczeń jeśli chodzi o platformy wydobywcze. W rezultacie tego, ceny ropy obniżyły się i przełamały poziom 100USD. Osiągnęły one poziom 94USD i kontynuowały tendencje zniżkowa, która Ike powstrzymał tylko czasowo.
Ten dramatyczny spadek wpłynął również na rynek EUA, gdzie ceny kontraktów zamknęły się na poziomie 23.10Euro.
Czwartek nie przyniósł zasadniczych zmian. Dzisiaj ceny EUA wzmocniły się (23.45Euro) po zapowiedzi rządu amerykańskiego o wsparciu AIG.
Certyfikaty CER spadły do poziomu 18.80Euro. Podążając za tymi samymi czynnikami jak rynek EUA, osiągnęły one tymczasowo wartość 19.80Euro w piątek. Jednakże w poniedziałek oraz wtorek tendencja spadkowa utrzymała się obniżając ich wartość do 18.80. W środę, podobnie jak EUA, zyskały one nieznacznie na wartości.

Kryzys bankowy wpływa na ceny CER

Wpływ kryzysu na rynku finansowym jest znaczący dla rynku projektów Kyoto. Kontrakty CER znalazły się pod presja, jednakże podobnie jak po przejęciu firmy Bear Sterns, ceny certyfikatów CER obniżyły swoja wartość wolniej aniżeli EUA, zmniejszając różnice pomiędzy tymi dwoma wielkościami.
Bankrutujący bank Lehman Brothers zatrzymał obrót certyfikatów CER. Jednakże ocenia się, iż pozycja tego banku na rynku kontraktów EUA nie była znacząca. Jego pozycja na rynku CER wydaje się być większa i plotki głoszą iż zakontraktował o około 10-12 milionów CER do roku 2012

UN wydal 760 000 CER w ubiegłym tygodniu

W ubiegłym tygodniu, sekretariat Narodów Zjednoczonych wydal 760 000 certyfikatów CER z dwóch projektów w Tajlandii oraz Indiach. Całkowita liczba tych certyfikatów wzrosła wiec do poziomu 186.1 milionów. Nie zarejestrowano nowych projektów.

Radykalna propozycja użycia certyfikatów CER i ERU

Parlament Europejski obecnie dyskutuje rewizje systemu ETS poza okresem Kyoto. Wydaje się, ze zostaną zaproponowane rozwiązania, w których wykorzystanie certyfikatów Kyoto zostanie znacząco zmniejszone po roku 2012.
Komitet Europejski jednakże preferuje szersza interpretacje, dopuszczająca więcej certyfikatów CER. Wiele organizacji udaje się do Brukseli, aby dołączyć do dyskusji przed 7-mym października.
Po wstępnej decyzji parlamentu Europejskiego, członkowie Komitetu Europejskiego dołącza do debaty, która zakończy się ostateczna decyzja po dołączeniu Komisji Europejskiej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 37/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!