Raport rynku CO2. Tydzień 37/2010

Raport rynku CO2. Tydzień 37/2010
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Handel uprawnieniami: Tendencja zwyżkowa wstrzymana

Od końca sierpnia ceny EUA stale rosły, ten trend zwyżkowy został jednak zatrzymany w zeszłym tygodniu, zaraz po tym jak notowania prawie osiągnęły poziom 16 EUR.

Zyski z energii wytwarzanej poprzez spalanie węgla spadły do najniższego w ciągu dwóch ostatnich lat poziomu, czyniąc ten sposób produkcji energii coraz mniej rentownym dla producentów.

To spowodowało mniejszy popyt na EUA. W porównaniu z elektrowniami gazowymi - przy tej samej ilości produkowanej energii - elektrownie węglowe emitują dwa razy więcej dwutlenku węgla.

We wtorek w zeszłym tygodniu notowania EUA zamknęły się na poziomie 15,74 EUR, w środę zaś otworzyły na poziomie 15,84, osiągając w tym dniu - już we wczesnych godzinach - najwyższy z całego ostatniego tygodnia poziom 15,90 EUR. Następnie, w ciągu dnia ich wartość zaczęła powoli się obniżać. Aukcja 4,4 miliona ton EUA w Wielkiej Brytanii zaplanowana na następny dzień wyraźnie wpłynęła na popyt na rynku wtórnym.

W czwartek Dec 10 EUA otworzyły się na poziomie 15,58 EUR, notowania wzrastały aż do najwyższego w tym dniu poziomu 15,76 EUR. Kurs zamknięcia był nieco słabszy - 15,40 EUR. Aukcja przekroczyła planowaną kwotę subskrypcji 6,8 razy, dlatego EUA przydzielono po cenie zbliżonej do ceny z rynku wtórnego, dokładnie tak jak oczekiwali tego uczestnicy rynku.

W piątek notowania Dec 10 stawały się coraz mniej stabilne, przed weekendem kurs zamknięcia wynosił 15,28 EUR.

W ten poniedziałek opublikowanie stabilnych danych ekonomicznych z Chin pozytywnie wpłynęło na rynki aktywów carbon, oraz na ceny w sektorze energetycznym. Notowania EUA po otwarciu na poziomie 15,30 EUR, wzrosły do najwyższego w tym dniu poziomu 15,49 EUR. W ciągu dnia jednak ich notowania zaczęły odstawać od cen na innych rynkach i zamknęły się na poziomie 15,29 EUR.

We wtorek, notowania EUA były słabe, spadły do najniższego w tym dniu poziomu 15,12 EUR, później jednak zdołały się wspiąć do poziomu 15,22 EUR, co i tak stanowi poziom o 14% większy niż pod koniec lipca. W środę, notowania są troszkę lepsze i bardziej stabilne, w momencie pisania tego raportu ich poziom to 15,43 EUR.

Unia Europejska prawie osiągnęła 20% cel redukcji

Zgodnie z raportem opublikowanym przez Europejską Agencję ds. Energii (EEA), Unia Europejska zbliża się do 20-sto procentowego poziomu redukcji emisji dwutlenku węgla; w porównaniu z rokiem bazowym 1990. Raport, w którym przedstawiono obliczony poziom emisji dwutlenku węgla za 2009 rok pokazuje, że 27 państw Unii Europejskiej wyemitowało wtedy łącznie 4,6 miliarda ton - czyli 6.9 % mniej niż w roku 2008. W porównaniu z rokiem bazowym 1990, oznacza to obniżenie emisji o 17,3%; w związku z tym państwa Unii aby osiągnąć cel redukcyjny wyznaczony na rok 2020 muszą zmniejszyć łączną emisję o zaledwie 2,7%. Przyczyną tak drastycznego spadku emisji w zeszłym roku był spadek produkcji w przedsiębiorstwach przemysłowych, co z kolei spowodowało obniżenie wykorzystania paliw kopalnianych. Zapotrzebowanie na ropę naftową w Europie spadło w 2009 roku o 5,5%, a na węgiel nawet o 12,7 %. Unijna Komisarz ds. Zmian Klimatu Connie Hedegaard potwierdziła, iż kryzys ekonomiczny przyśpieszył znaczące zmniejszenie się emisji, jednak podkreśliła, że w ciągu ostatnich lat zauważa się stabilną redukcję emisji. Komisarz Hedegaard dodała, że ma nadzieję, iż nowe dane przyczynią się do wznowienia dyskusji o zwiększeniu celu redukcyjnego Unii do 30%. Obecny raport Agencji EEA został oparty na danych największych z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz na danych szacunkowych.

Publikacja kompletnego raportu o emisji gazów cieplarnianych w Europie będzie opóźniona o około półtora roku, z powodu złożonego procesu gromadzenia danych.

Punkty odniesienia: Komisja Europejska publikuje pierwsze projekty

Według ostatnich informacji wydział ds. Ochrony Klimatu Komisji Europejskiej wskazał około 50 punktów odniesienia sektorów produkcyjnych w celu ustalenia przydziałów do emisji od 2013 roku. Punkty odniesienia między innymi zostały już określone dla produkcji stali, cementu oraz wapna. Jednak dokładnych danych liczbowych jeszcze nie opublikowano. Dane wyjściowe mają zostać przedstawione przez Unię Europejską pod koniec tego roku.

Sektory przemysłowe, które mają tendencję do wycieku emisji dostaną darmowe przydziały, określane na podstawie średnich ilości emisji wytwarzanych przez 10-ciu największych emitentów. Pozostałe sektory przemysłowe dostaną przydziały na pokrycie, z biegiem czasu, 80% swojej produktywności. Alokacje darmowych przydziałów będą stopniowo redukowane. Producenci energii elektrycznej będą musieli zacząć nabywać na aukcjach wymagane EUA w 100%, od 2013 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 37/2010

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!