Raport rynku CO2. Tydzień 38/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 38/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Krótkoterminowa tendencja zniżkowa zatrzymana

Bid-Offer Dec08: 24.50 - 24.60 EUR

W ubiegły wtorek, kontrakty grudnia Dec08 były zaledwie 0.70Euro powyżej najniższej miesięcznej wartości (na poziomie 22.91Euro). Powodem był gwałtowny spadek cen ropy, które osiągały wartości 91.56USD. Stało się to wkrótce po tym jak amerykański bank inwestycyjny Lehman Brothers ogłosił bankructwo - mniej lub bardziej nieoczekiwanie. Wywołało to niepokój, iż rozwój wydarzeń na rynkach finansowych może doprowadzić do recesji.
Podążając za silnymi spadkami na rynkach finansowych wskaźniki giełdowe również obniżyły się zasadniczo. Ceny ropy jednak zaczęły wzrastać stosunkowo szybko pociągając za sobą ceny emisji. Ilości handlu również były znaczące osiągając wielkość około 12.6Mt dziennie. Już we wtorek w godzinach popołudniowych kontrakty EUA przekroczyły wartość 23Euro. W środę podniosły one do poziomu 23.70, lecz zamknęły tylko nieznacznie powyżej poziomu 23Euro. Ropa w tym samym czasie podniosła się do poziomu 97.15USD.
W czwartek obserwowaliśmy kolejny wzrost cen, które tym razem przekroczyły wartość 24 Euro. Tego typu tendencja została wzmocniona przez rosnące ceny ropy, które po początkowym wzroście do ponad 100USD zamknęły się na poziomie 98USD za baryłkę.
W czwartek, Ministerstwo Finansów Stanów Zjednoczonych ogłosiło plan "ratunkowy" dla amerykańskich banków.
Rząd Stanów Zjednoczonych zadysponuje 700bn dolarów celem pokrycia złych kredytów wydanych przez banki amerykańskie. Po tym oświadczeniu, ceny ropy zaczęły ponownie wzrastać Tylko czas wykaże, czy tego typu plan rządu amerykańskiego przełamie kryzys czy tez stworzy zbyt wielkie ryzyko.
Piątek nie wykazał szczególnych zmian i ceny zarówno na rynku nośników energii jak i emisji rosły - te ostatnie zatrzymując się nieznacznie poniżej psychologicznej bariery 25Euro. Bariera ta została przekroczona w poniedziałek, osiągając wartość 25.35Euro i nie zmieniła swojej wartości zbyt wiele we wtorek.
Ceny kontraktów CER podążały za wartościami EUA, chociaż podwyżka procentowo nie była aż tak znacząca jak w przypadku EUA. W stosunku do swojej najniższej miesięcznej wartości podniosły się one o 2Euro i były w obrocie na poziomie 20.85Euro. Ta wartość nie utrzymała się jednak zbyt długo i obecnie obserwujemy wartości około 20Euro. Powoduje to wzrost różnicy pomiędzy wartościami EUA oraz CER.

Komitety Przemyślu popierają podwyższenie limitów wykorzystania CER/ERU poza systemem ETS

W poniedziałek wieczorem, parlament europejski zaaprobował propozycje Przemyślu wykorzystania 120 milionów certyfikatów pochodzących z projektów Kyoto.
Tego typu propozycja powinna pozwolić gałęziom przemysłu nie podlegającym pod system ETS na ograniczenie emisji do roku 2020. Tego typu postanowienie rożni się zasadniczo od poprzednio dyskutowanego, który zezwalał na wykorzystanie zaledwie 90 milionów certyfikatów. Decyzja ta została przegłosowana zaledwie jednym głosem. Większe wykorzystanie projektów CDM/JI spowoduje zmniejszenie zainteresowania redukcja emisji na poziomie poszczególnych krajów i jest wiec dyskusyjne, czy tego typu postanowienie jest zgodne z zasada dodatkowości (additionality). Ostateczna decyzja zostanie podjęta 7go października.

Połączenie CITL-ITL prawdopodobne w Październiku

Sekretariat Narodów Zjednoczonych potwierdził połączenie rejestrów ITL oraz CITL. Dlatego tez DEHSt zdecydowało, iż rejestr niemiecki zostanie wyłączony od piątku 19go września do piątku 24 października. W tym czasie DHTSt zamierza przeprowadzić niezbędne testy oraz prace techniczne, aby zapewnić płynne przyłączenie. Oznacza to, ze posiadacze kont nie będą mieli do nich dostępu w tym czasie. Z tego samego powodu inne rejestry europejskie będą wyłączone pomiędzy 6tym a 16tym października 2008, uniemożliwiając obrót na rynkach spot.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 38/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!