Raport rynku CO2. Tydzień 4/2011

Raport rynku CO2. Tydzień 4/2011
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Handel uprawnieniami: Stałe ceny pomimo wielu wydarzeń

W ubiegłym tygodniu notowania Dec11 EUA były w miarę stabilne.

W zeszły wtorek najwyższe notowanie wynosiło 14,52 EUR, zaś w ciągu dnia niewiele straciły one na wartości. Kurs zamknięcia wynosił 14,61 EUR. W środę po południu na rynkach aktywów węglowych rozpoczęła się mocna sprzedaż. Dec11 EUA, startując z poziomu nieco wyższego od 14,60 EUR spadły pod koniec obrotów poniżej 14,40 EUR.

Nerwową atmosferę wprowadziła wiadomość o wykluczeniu jednostek CER z projektów opartych na gazach przemysłowych HFC-23 oraz podtlenku azotu N2O. Dodatkowo z powodu kradzieży uprawnień do emisji UE tymczasowo zamknęła Międzynarodowy Rejestr Transakcyjny (ITL) oraz ogłosiła zawieszenie handlu na rynku spot co dodatkowo zaniepokoiło uczestników rynku. Ponowne otworzenie rejestrów zostanie wkrótce ogłoszone, tymczasowe zamknięcie rejestrów nie spowodowało zmian w handlu kontraktami terminowymi oraz opcjami.

W czwartek ceny uprawnień do emisji nieco się podniosły, wolumeny jednak nie były zbyt duże. W piątek z kolei brak w komunikacji ze strony UE spowodował konsternację na rynku. Komisja Europejska źle podała datę wejścia w życie nowych bardziej rygorystycznych kryteriów dotyczących jakości CER. Zanim Komisja zauważyła swój błąd, około 2 milionów jednostek CER z terminem dostawy marzec 2013, i z gwarantowaną kwalifikowalnością w fazie 3, zdążyło się już znaleźć na Europejskiej Giełdzie Klimatycznej (ECX) z siedzibą w Londynie. W przeciągu kilku sekund ceny wzrosły o prawie 1 EUR; natychmiast jednak po ogłoszeniu błędu wróciły do poprzedniego poziomu. Cała sytuacja ponownie udowodniła, że panika to zły doradca.

Niektórzy uczestnicy rynku prawdopodobnie już w międzyczasie ponieśli straty, ich irytacja - z powodu przedwczesnego i niezbyt odpowiedzialnego ujawnienia wyniku głosowania UE na stronie internetowej - była więc w pełni uzasadniona. W piątek po południu notowania Dec11 EUA były na poziomie 14,48 EUR, pozostając stosunkowo bez zmian w stosunku do ceny otwarcia. W poniedziałek i we wtorek tego tygodnia notowania zyskały nieco na wartości, w związku z czym Dec 11 EUA tuż przed zamknięciem weszły na poziom 14,90 EUR. Rynek aktywów węglowych zignorował raczej negatywne sygnały z sektora energii elektrycznej. W środę Dec11 nadal pozostawały na wyższych poziomach, a notowania wyniosły 14,92 EUR.

Wydaje się, że poziom wsparcia 15 EUR jest w zasięgu ręki.

UE wyklucza HFC-23 i podtlenek azotu N2O

W ostatni piątek, Komisja Europejska ds. Zmian Klimatycznych, składająca się z ekspertów państw członkowskich UE, głosowała nad wyłączeniem jednostek poświadczających redukcję emisji (CER) oraz jednostek redukcji emisji (ERU) z określonych rodzajów projektów, opartych na gazach przemysłowych podczas trzeciego okresu handlowego w Europejskim Systemie Handlu Emisjami. W wyniku głosowania ustalono, że jednostki CER oraz ERU z projektów opartych na gazach przemysłowych takich jak HFC-23 oraz podtlenek azotu N2O, mogą być wykorzystane do spełnienia wymagań obligatoryjnych EU ETS jedynie do 30 kwietnia 2013 roku. Oznacza to, że wcześniej sugerowana przez Komisję data 1 stycznia 2013 roku została przesunięta o cztery miesiące do przodu, czyli do 1 maja 2013. Daje to przedsiębiorstwom będącym podmiotem EU ETS możliwość pokrycia emisji z roku 2012 certyfikatami CER i ERU z projektów opartych na gazach przemysłowych tracących swą ważność po 30 kwietnia 2013 roku. W odróżnieniu od przedsiębiorstw będących podmiotem EU ETS, poszczególne państwa członkowskie mogą same zadecydować, czy w przyszłości do wypełnienia zobowiązań redukcyjnych będą wykorzystywać jednostki CER z wyłączonych rodzajów projektów.

Jednostki CER z wymienionych rodzajów projektów zostały wykluczone, ponieważ Komisja UE miała wątpliwości dotyczące ich integralności środowiskowej.

Unijna Komisarz ds. Klimatu Connie Hedegaard podkreśliła, że celem nie jest redukcja ilości dostępnych certyfikatów ale zapewnienie, że certyfikaty dostępne na międzynarodowych rynkach CO2 są dobrej jakości.

Gaz przemysłowy HFC-23 jest produktem ubocznym powstałym w wyniku termicznego rozkładu chlorodifluorometanu (HCFC-22) wykorzystywanego w układach chłodniczych. Jedna tona HFC-23 jest 11700 razy bardziej szkodliwa dla środowiska niż jedna tona CO2.

Oznacza to, że spalanie HFC-23 w ramach projektu Mechanizmu Czystego Rozwoju (CDM) może wygenerować ogromne ilości jednostek CER. Krytycy takich projektów uważają, że taka sytuacja może zachęcić do zwiększania ich produkcji w celu uzyskania większej ilości jednostek CER.

Pod koniec ubiegłego roku Zarząd ONZ ds. CDM odpowiedzialny za rejestrację i wydawanie jednostek CER z projektów CDM zweryfikował metodologię dla projektów HFC-23, i wstrzymał wydawanie jednostek CER z tych projektów na okres pięciu miesięcy - do końca listopada; po wyżej wspomnianym okresie zaczęto ponowne wydawać jednostki CER z HFC-23. Parlament Europejski ma teraz trzy miesiące na ustosunkowanie się do propozycji. Po tym czasie, Komisja Europejska może formalnie przyjąć powyższą decyzję.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 4/2011

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!