Raport rynku CO2. Tydzień 40/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 40/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Rynek CO2 cały czas pod presja

Bid-Offer Dec08: 21.75 - 21.85 EUR

W ubiegły wtorek ceny otwarcia kontraktów Dec08 wynosiły 22.50 Euro. Po wstępnej odmownej reakcji amerykańskiego senatu, dotyczącej 700 bilionowego wsparcia dla banków, presja na ceny emisji zaczęła być odczuwalna. Wzrosły obawy, iż światowa recesja może negatywnie wpłynąć na nośniki energii. Niemiecka energia elektryczna obniżyła się do poziomu 77.20 Euro/MWh; węgiel strącił 7 USD na wartości a EUA były w obrocie na poziomie 21.57 Euro. Zmienne ceny ropy jednakże spowodowały wzrost cen kontraktów Dec08 i cena zamknięcia tego dnia wyniosła 22.35 Euro.
W środę, ceny EUA pozostawały nieco poniżej poziomu 23 Euro. Ceny nośników energii nie wykazywały żadnych konkretnych tendencji: ropa spadla do 95.33 USD, węgiel również obniżył nieznacznie swoje notowania, podczas gdy ceny energii elektrycznej skompensowały wszelkie straty dnia poprzedniego. Spowodowało to tymczasowy wzrost cen EUA, których jednak cena zamknięcia nie zmieniła swojego poziomu. Stało się to dopiero następnego dnia, kiedy to EUA osiągnęły poziom 23.50 Euro. Ponownie nośniki energii nie wykazywały żadnego konkretnego kierunku. W piątek, ceny otwarcia EUA były nieznacznie poniżej poziomu z dnia poprzedniego. Ze względu na wysoka niepewność na rynku ropy, EUA spadły ponownie poniżej poziomu 23 Euro. Święto narodowe w Niemczech spowodowało, ze zmiany w cenach energii elektrycznej na tym rynku były niewielkie.
W poniedziałek również zaobserwowaliśmy niewielki spadek cen EUA. Burzliwe wydarzenia na rynku finansowym pchały ceny aktywów w dol. Pomimo iż amerykański Senat zaaprobował plan “ratunkowy” dla sektora, uważa się, iż kryzys jeszcze się nie zakończył. W poniedziałek DAX obniżył się o 7% ze względu na wiadomość o Hypo Real Estat, ceny ropy spadły do poziomu 83.68 USD/bl. Bez wsparcia ze strony rynku energii, EUA spadły do poziomu 22.08 Euro. Wczoraj ceny otwarcia EUA wynosiły 22 Euro i pozostawały na tym poziomie w ciągu dnia. Oczekuje się, ze trend na rynku emisji skrystalizuje się dopiero po negocjacjach w Brukseli.
Dzisiaj kontrakt grudnia Dec08 był w obrocie na poziomie 21.70 Euro. Niespodziewanie jednak wartości EUA obniżają się a CER zmierzają w przeciwnym kierunku po wczorajszym glosowaniu. CER były w obrocie w górnych poziomach 18-tu Euro praktycznie w ciągu całego ubiegłego tygodnia. Obecnie są w obrocie na poziomie 19.25 Euro.

Wstępna decyzja w Brukseli

Wczoraj, Komitet Europejski Parlamentu Europejskiego przeprowadził glosowanie odnośnie przyszłości EU ETS po 2012 roku. Było już wiadomo, ze Parlament Europejski przyjmuje raczej rygorystyczna pozycje. MEP generalnie poparli propozycje Avril Doyle. Do roku 2012, firmy mogą użyć 6.5% limitów w porównaniu do roku 2005, a w trzeciej fazie 4 procent. Zadeklarowano, iż firmy energetyczne oraz pozostały przemyśl może pokryć 40 procent emisji certyfikatami CER oraz ERU. Od 2013, firmy energetyczne nie otrzymają żadnych darmowych uprawnień. W pozostałych sektorach, sprzedaż alokacji wzrośnie z poziomu 15% w 2013 roku do 100 procent w 2020-tym. Procent powinien wziąć pod uwagę, w jakim stopniu poszczególne sektory są dotknięte przez proces giełdowy. Pod koniec tygodnia oczekiwana jest wspólna decyzja Parlamentu Europejskiego.

Rejestry europejskie przyłączone

Wczoraj wszystkie europejskie rejestry były nieczynne.
Było to celowe odłączenie ze względu na konieczność przyłączenia do międzynarodowego rejestru ITL. Francuska giełda Blunext zaprzestała handlu spot już w ubiegły czwartek. Pozwoliło to na zamkniecie transakcji. Obrót zostanie wznowiony 20go października.
Rejestry niektórych krajów europejskich zostaną zamknięte przez pozostałych kilka dni..
Administrator rejestru UK ogłosił, iż EUA będą przyznane po przyłączeniu do ITL. Rejestr brytyjski powinien być czynny w listopadzie tego roku. Również Niemcy zamierzają postąpić podobnie, jednakże nie maja one ostatecznej autoryzacji Komisji.

Rośnie ilość projektów CDM

W tym miesiącu opublikowane zostało oświadczenie Narodów Zjednoczonych, iż liczba spodziewanych projektów CDM wzrosła o 155 projektów, przynosząc około 18 milionów CER więcej niż obliczano poprzednio. Według UNEP Risoe oznacza to ze do roku 2012 można się spodziewać 1,496 milionów CER a nie 1,478 jak oczekiwano poprzednio.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 40/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!