Raport rynku CO2. Tydzień 41/2007

Raport rynku CO2. Tydzień 41/2007
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ubiegły tydzień charakteryzował się wzrastającymi cenami energii, które wpłynęły na ceny certyfikatów. W środę kontrakt grudnia 08 podwyższył sie o 50centow i zamknął na poziomie 22Euro - sytuacja nie obserwowana od czerwca.

Wzrost ten był powodowany wysokimi cenami nośników energii - ceny węgla na przykład ustaliły się powyżej 100USD/t. W pozostałej części tygodnia kontrakt Dec08 utrzymywał sie na poziomie 22.35Euro. Poziom 22.50Euro przetestowany został w czwartek oraz piątek, aczkolwiek pod koniec dnia napotkał na duży opór i obniżył sie do początkowego poziomu.

Na początku tego tygodnia ceny gazu i węgla podwyższały się ponownie podnosząc cenę energii elektrycznej i załamując opór na rynku emisji gdzie cena za EUA osiągnęła wartość 22,60 Euro. Wzrost ceny EUA podniósł również cenę za certyfikaty projektów z data grudnia 2008 do 17EUR/CER. Pomimo to iż cena ta była stabilna w ciągu tygodnia, zaobserwowaliśmy również kilka transakcji powyżej tego poziomu. Ceny za certyfikaty z data 2012 osiągały wartość 18Euro/CER

Wczoraj market rozpoczął handel na poziomie 22.95Eur/EUA, bardzo blisko maksymalnego poziomu oporu - 23Euro. Rynek próbował przełamać ta granice dwa razy, aczkolwiek ostatecznie zamknął sie na poziomie 22.82Eur/EUA we wtorek.

BVEK nawołuje do zmian ProMechG

Na konferencji Niemieckiego Zrzeszenia Handlu Emisjami (BVEK), prezes Jürgen Hacker nawoływał do zmian regulacji mechanizmów Kyoto (ProMechG). Sympozjum wskazywało na różnice w podejściu do zmniejszenia wysiłków administracyjnych związanych z rejestracja projektów CDM i JI.

Jest to szczególnie istotne, jako ze inne kraje, jak na przykład Wilka Brytania i Holandia włączyły dyrektywę łączącą do prawa narodowego z większą efektywnością. Zrzeszenie skrytykowało zawyżone wymagania postawione uczestnikom CDM i JI w stosunku do innych krajów europejskich. Z drugiej strony wymaganie "dodatkowości" nie jest dostatecznie dobrze wyjaśnione, niosąc za sobą ryzyko, iż projekty które nie spełniają tego kryterium będą zaakceptowane. W rezultacie wiele duzych firm rejestruje swoje projekty w innych krajach europejskich. Male i średnie firmy nie angażują sie w ogóle w tego typu działalność.
Źrodlo: BVEK, Point Carbon, 15.10.2007

EEX planuje wprowadzenie nowego produktu
W zeszłym tygodniu Europejska Giełda Energii (EEX) w Lipsku poinformowała o kooperacji z giełdą EUREX, która jest jedną z wiodących giełd międzynarodowych. EUREX współpracuje z EEX od 2002 i posiada 23% udziałów EEX. Od grudnia będzie można handlować EUA poprzez platformę EUREX. Dodatkowo, CER futures będą oferowane od 2008 roku. E.ON, Fortis oraz RWE będą ustalać ceny oraz dostarczać niezbędnej płatności. Od 2009 do portfolio dołącza opcje CER oraz futures ERUs.
Zrodlo: EEX
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 41/2007

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!