Raport rynku CO2. Tydzień 41/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 41/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Koniec kryzysu?

Bid-Offer Dec08: Eur 23.5 - 23.10

Ceny otwarcia kontraktów EUA Dec09 wynosiły w ubiegły wtorek 21.85Euro. W ciągu dnia przekroczyły wartość 22Euro i zamknęły na poziomie 22.25Euro. Ropa, po wahaniach poprzedniego tygodnia ustaliła swoja wartość na poziomie 84.66USD/baryłkę. W środę ceny otwarcia były nieznacznie poniżej poziomu z dnia poprzedniego, przy cenach nośników energii nie wskazujących żadnego konkretnego kierunku. Ceny ropy były w obrocie pomiędzy 81 a 86USD/bl, a węgla na poziomie 140USD/t. Ze względu na rosnący kryzys finansowy, banki narodowe zareagowały obniżeniem stop procentowych, próbując oddalić groźbę recesji. Ceny kontraktów EUA nie zareagowały na to działanie i zamknęły na poziomie 21.81Euro. Następnego dnia ceny EUA były nieznacznie wyższe a kompleks energetyczny pozostawał bez określonego kierunku. Energia elektryczna nie zmieniała swej wartości, węgiel spadł do 135.15USD/t a ropa do 82.66USD/t. Niektóre firmy energetyczne wykorzystały taka sytuacje i zakupiły EUA, celem pokrycia swoich potrzeb produkcyjnych. Spowodowało to wzrost cen EUA o ponad 1 Euro, ale zamknęły się one jednak na niższym poziomie - 22.50Euro.
W piątek, EUA obniżyły ponownie swoja wartość, reagując na panikę na rynku finansowym jak również rewizje przewidywanego wzrostu gospodarczego w krajach EU.
Wiadomość o spotkaniu ministrów finansów z krajów G7 trochę uspokoiła rynek. Po stratach ubiegłego tygodnia, zatwierdzenie pakietu "ratunkowego" dla banków spowodowało nieznaczny wzrost cen, podnosząc EUA do ponad 23Euro. Poniedziałek przyniósł tylko nieznaczne wahania, zarówno na rynku emisji jak i ropy. Jedynie ceny węgla nie zareagowały na pozytywne wiadomości i obniżyły swoja wartość do 123.10 USD/t. Wczoraj ceny otwarcia kontraktu EUA były powyżej 23Euro i podniosły swoja wartość w ciągu dnia. Również dzisiaj EUA pozostawały na podobnym poziomie, obecnie w obrocie na 23.05Euro.
Pomimo raczej stanowczej pozycji Parlamentu Europejskiego w ubiegłym tygodniu., Ceny CER utrzymują tendencje wzrostowa. Wczoraj były w obrocie na poziomie 20Euro, tylko nieznacznie zmniejszając swa wartość w dniu dzisiejszym.

Lotnictwo przyłączone do EU ETS w roku 2012

W ubiegłym tygodniu, Komitet Europejski potwierdził stanowisko przyjęte wspólnie z Parlamentem Europejskim dotyczącym włączenia lotnictwa do systemu handlu emisjami. Zgodnie z decyzja, wszystkie loty startujące i lądujące w Europie będą włączone do systemu handlu emisjami od roku 2012-go. W 2012 roku, lotnictwo otrzyma 85% uprawnień za darmo, a 15 procent będzie dostępnych w drodze aukcji. Te specjalne uprawnienia dla lotnictwa nie będą mogły być użyte w jakichkolwiek innych sektorach. Przewiduje się wiec, ze będą one dostępne w systemie po obniżonych cenach. Limit uprawnień w roku 2012 wyniesie 97% poziomu emisji w latach 2004-06 i zostanie obniżony do 95% w roku 2013- tym. Ze względu na rosnąca liczbę lotów, średnio 5% rocznie, oczekuje się ze system będzie miął niedobory.
Oczekiwana wartość tych niedoborów wyniesie około 5- do 60-ciu ton w drugim okresie. W zależności od tego czy międzynarodowe negocjacje zostaną zaakceptowane, po roku 2012 niedobory mogą wynosić pomiędzy 60 a 130 milionów ton rocznie. Możliwość wykorzystania certyfikatów z projektów CDM i JI wyniesie 15 procent uprawnień na rok 2012. Dokładne wartości tych limitów będą zdeterminowane dla wszystkich sektorów podczas rewizji EU ETS. Włączając lotnictwo do EU ETS, Unia Europejska chce dać przykład innym krajom. Szczególnie Stany Zjednoczone sprzeciwiają się takiej decyzji.

Certyfikaty REDD najprawdopodobniej w obiegu od 2013 roku

W ubiegłym tygodniu, Parlament Europejski podjął decyzje dotycząca wykorzystania certyfikatów REDD. Mogą one być wykorzystane w systemie w ramach limitów CDM/JI. W odróżnieniu od innych decyzji, decyzja dotycząca certyfikatów REDD nie wydaje się być kontrowersyjna. W przypadku, gdy dojdzie do zgody na poziomie międzynarodowym, certyfikaty REDD będą mogły być w użyciu od 2013-go roku. Jak do tej pory certyfikaty pochodzące z projektów zalesiania nie mogły być wykorzystane w systemie. Ze względu na ich ograniczona ważność, ceny REDD najprawdopodobniej będą na niższym poziomie w stosunku do pozostałych certyfikatów. Szacuje się, ze około 20 procent światowego poziomu emisji gazów cieplarnianych pochodzi z deforestacji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 41/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!