Raport rynku CO2. Tydzień 42/2007

Raport rynku CO2. Tydzień 42/2007
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Ceny energii powodują wzrost cen certyfikatów.

Bid-Offer Dec08: 22.30 - 22.35 EURO

Po zdecydowanych tendencjach zwyżkowych, które obserwowaliśmy na początku października, rynek zareagował małą korekta.
W zeszłym tygodniu ceny kontraktów forward zamknęły się na 22.82EUR/EUA, nieco poniżej granicy "oporu" tj. 23.00EUR. Jednakże bariera ta została pokonana następnego dnia, kiedy to kontrakt Dec08 podniósł się do 23.30 EUR/EUA rozpoczynając trend zwrotny. Ceny certyfikatów umacniają się również dzięki wysokim wartościom nośników energii. W połowie tygodnia zarówno ceny gazu jak i węgla umocniły się, co spowodowało również wzrost cen niemieckiej energii elektrycznej Cal08. Granica €60 została przekroczona w środę, kiedy to kontrakt zamknął się na rekordowym poziomie 60.25Eur/MWh nienotowanym od kwietnia 2006r. Wówczas to przy tym poziomie cen energii cena za certyfikaty emisji wahała się w granicach €30. W środę cena otwarcia wyniosła 23EUR/EUA. Ze względu jednak na niska aktywność ze strony firm energetycznych (jako kupujących) cena za EUA08 spadla do 22.83 EUR. W piątek, ceny energii elektrycznej osiągnęły nowy rekord 61EUR/MWh, powodowany dziennym wzrostem cen gazu i węgla o około 2USD. Przeciwnie do tej tendencji, ceny certyfikatów spadły do wartości 22.63EUR/EUA.
W tym tygodniu ceny otwarcia wahały się w granicach 22.30EUR stymulowane zwiększona aktywnością firm po stronie kupujących. Ceny za certyfikaty projektów Kyoto osiągnęły we wtorek wartość 17.30EUR/CER

Wykorzystanie certyfikatów w Niemczech

Certyfikaty redukcji emisji (CERs) są uzyskiwane poprzez wykonanie projektów mechanizmów CDM. Niezbędna dokumentacja (PDD) stanowi podstawę obliczania wielkości oczekiwanej redukcji emisji w porównaniu z sytuacja gdyby taki projekt nie został wprowadzony. Wielkość ta jest sprawdzana przez niezależny organ walidacyjny, po czym projekt jest przedstawiany do UNFCCC. Po przejściu dodatkowej oceny projekt taki może zostać zarejestrowany.
Po zakończeniu projektu, faktyczne wartości ograniczonych emisji są weryfikowane przez niezależnego weryfikatora. Kiedy projekt podlega również dodatkowej ocenie dokonywanej przez sekretariat. Odpowiednia liczba CERs jest przyznawana firmie wykonującej projekt przez UNFCCC.
Projekty CDM mogą być prowadzone jedynie w krajach rozwijających się - tak zwane krajach "Non-Annex I". W przeciwieństwie do tego projekty JI mogą być tylko dokonywane w krajach tzw. Anexu I - to znaczy krajach, które zobowiązały się do redukcji gazów cieplarnianych w Protokole z Kyoto. Obecnie większość z 819-tu projektów (34%), które zostały zarejestrowane w CDM są zlokalizowane w Indiach.
Jednakże przewiduje się, ze większość certyfikatów redukcji emisji do roku 2012 będzie pochodziła z Chin. Certyfikaty CER mogą być używane przez firmy objęte Europejskim Systemem Handlu Emisjami (EU ETS). Jednakże bez operacyjnego systemu rejestrów (ITL) firmy te nie mogą praktycznie wykorzystać tych certyfikatów. Przewiduje się, ze system ten zostanie uruchomiony pod koniec roku. Biorąc jednak pod uwagę bardzo niskie ceny za uprawnienia tegoroczne, wykorzystanie certyfikatów CER w tym okresie alokacji nie jest atrakcyjne.
Dyrektywą łączącą jest dokumentem prawnym określającym zasady wykorzystania certyfikatów pochodzących z projektów Kyoto w systemie EU ETS. Wyklucza ona projekty energii nuklearnej, co jest jak dotychczas formalnością, gdyż jak do tej pory tego typu projekty nie istnieją. Również certyfikaty związane ze zmianami użycia gruntów nie są jak do tej pory dopuszczalne. Ta kategoria obejmuje zaledwie kilka typów projektów. Certyfikaty z projektów elektrowni wodnych (większych niż 25MW) są dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy są one zgodne z wymaganiami Światowej Komisji (WCD). To ograniczenie jest ważniejsze, gdyż przewiduje się iż 10% wszystkich certyfikatów wydanych do 2012 roku będzie pochodziło z projektów wodnych.
Dodatkowo niemieckie prawo dotyczące tego typu projektów (Projektmechanismengesetz) wyłącza projekty unilateralne. To oznacza, ze projekty bez udziału krajów Aneksu I nie mogą być przekazane do rejestracji.
Oczekuje się jeszcze ostatecznego wyjaśnienia, w jaki sposób różne kraje europejskie mogą wykorzystywać certyfikaty z projektów. Praktycznie każdy z krajów jest zobowiązany sprawdzić czy certyfikaty z krajów spoza Europy są zgodne z wymaganiami Unii Europejskiej.
Jest pewnym, ze znaczne ilości certyfikatów CER będą do wykorzystania bez dodatkowych restrykcji. Uczestnicy rynku planując wykorzystanie certyfikatów CER powinni zwrócić szczególną uwagę na typ projektów i nie zakupić certyfikatów z projektów, które nie są dopuszczalne. Również limity użycia tego typu certyfikatów są zróżnicowane i w Niemczech wynoszą one 22%.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 42/2007

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!