Raport rynku CO2. Tydzień 43/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 43/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Presja rynku finansowego nie słabnie

Bid-Offer Dec08: 19.90 - 20.00 EUR

W ubiegły wtorek, EUA były w obrocie na poziomie 22.26 Euro. Jednakże informacje o nadchodzącej recesji nie pozostały bez wpływu i ściągnęły ceny do poziomu 21.05 EUR. Ropa spadla poniżej 70 USD/bl, podczas gdy energia elektryczna oraz węgiel podniosły się. Ceny węgla podniosły się do 112.50 USD/t a niemieckiej energii elektrycznej o 0.80 Euro/MWh.
W środę, sygnały potwierdzające spowolnienie światowego wzrostu gospodarczego, spowodowały dalszy spadek cen EUA, które tym razem utrzymywały się na poziomie 20.70 Euro.

Ropa spadla o dalsze 5.50 USD do poziomu 64.52 USD/bl, co również nie pozostało bez wpływu na kontrakty grudnia EUA, które obniżyły swoja wartość do poziomu 19.90 Euro. Następnego dnia, cena otwarcia była o 0.15 Euro niższa i kontynuowała spadek zatrzymując się na poziomie 19.35 Euro. Początkowo obserwowaliśmy również spadki na rynku nośników energii. Początkowo węgiel obniżył swoja wartość do 107 USD/t, a energia elektryczna do 72.20 Euro/MWh.
Dopiero, kiedy ceny ropy wykazały nieznaczny wzrost, poziom kontraktów EUA również się umocnił i zamknął powyżej poziomu 20 tu Euro.

Tego typu poziom nie utrzymał się jednak zbyt długo i już w piątek ceny wróciły do poprzednich tendencji zamykając się nieznacznie poniżej 19 tu Euro, po wyprzedażach na rynku finansowym. Również nośniki energii zaczęły spadać - ropa do poziomu 62.05 a energia elektryczna o 1.40 Euro/MWh.

Obawy recesji nie zmieniły generalnych tendencji na rynku emisji również w poniedziałek. Kontrakty EUA były w obrocie poniżej poziomu 18 Euro. Wczoraj, pozytywne wiadomości z giełd azjatyckich na chwile wstrzymały tendencje spadkowe, jednakże nie trwało to zbyt długo, gdyż już po południu EUA zamknęły się na poziomie 17.65 Euro, czyli nieznacznie poniżej wartości z dnia poprzedniego. Poprzednio tego typu ceny były notowane w kwietniu 2007.
Dzisiaj rynek wydaje się bardziej pozytywny z cenami EUA powyżej granicy oporu - 18 Euro.

Wartości CER obniżyły się znacząco w ubiegłym tygodniu, tracąc około 30-tu procent w stosunku do cen z polowy października. Przełamały one kilka barier, uważanych za granice oporu i są obecnie w obrocie na poziomie nieznacznie poniżej 15 tu Euro.

Azja popiera wprowadzenie nowego paktu klimatycznego

W ubiegłym tygodniu europejscy oraz azjatyccy przedstawiciele rządów przedyskutowali przyszłość międzynarodowego handlu emisjami na Azjatyckim Forum (ASEM). Forum, które odbywało się w Beijing w ubiegły czwartek i piątek, zakończyło się opublikowaniem deklaracji o ochronie klimatu. Nawołuje ona kraje całego świata do postawienia sobie ambitnych żądań związanych z redukcja emisji. Ponadto, potwierdza generalne zasady negocjacji. Podkreślono również ważność następnej tury rozmów w Poznaniu w grudniu tego roku.

Poza tym jednak wynik tego Forum był niejednoznaczny. Konkretne cele oraz limity nie zostały ustalone, jednakże członkowie ASEM zagwarantowali, iż popierają międzynarodowy pakiet, który miąłby obowiązywać od roku 2013. Spotkanie potwierdza polityczna gotowość do walki ze zmianami klimatu pomimo kryzysu finansowego i różniących się opinii poszczególnych członków. Najważniejszym, wydaje się być postanowienie, iż negocjacje powinny być zakończone do roku 2009. Tego typu pozycja zarówno Chin jak i Indii, będzie miała wysokie znaczenie.

Opinie niektórych uczestników Forum, są bardzo zróżnicowane, szczególnie, jeśli chodzi o poziom redukcji, który powinien być osiągnięty przez poszczególne kraje i w jaki sposób tego typu poziom powinien być określony. Ministrowie Unii Europejskiej oczekują, iż kraje rozwijające się zobowiążą się do redukcji emisji w granicach 15-tu i 30-tu procent. Chiny natomiast nawołują kraje rozwinięte do przeznaczenia 1% KPB na walkę ze zmianami klimatu oraz szerszego propagowania czystych technologii. Poza członkami Unii Europejskiej, Chiny, Indie, Japonia oraz członkowie 13tu krajów azjatyckich uczestniczyło w ASEM.

Forum zostało ustanowione w 1994 roku celem promowania dialogu pomiędzy krajami europejskimi i azjatyckimi. Negocjacje dotyczące sytuacji po 2012 roku będą kontynuowane w Poznaniu i zakończone w przyszłym roku w Kopenhadze.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 43/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!