Raport rynku CO2. Tydzień 44/2007

Raport rynku CO2. Tydzień 44/2007
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Zniżka cen alokacji

Bid-Offer Dec08: 21.15 - 21.20 EURO

W zeszłym tygodniu obserwowaliśmy sukcesywna obniżkę cen Dec08. We wtorek cena otwarcia 22.75EURO obniżyła się w ciągu dnia o 2.5% głownie dzięki niższym cenom energii elektrycznej w Niemczech. Następnego dnia handel rozpoczął się na poziomie 21.50EURO, umacniając się w ciągu dnia. Wzrastające ceny ropy były główna przyczyna tego wzrostu. Można się również było spodziewać spadku volumenu w handlu emisjami ze względu na święto 1-go listopada. Również na początku tego tygodnia ilości pozostawały raczej niskie a cena obniżyła się ze względu na spadek cen energii elektrycznej w Niemczech.
W końcu października, Komisja Europejska ustaliła, iż Norwegia, Islandia oraz Lichtenstein będą przyłączone do Europejskiego systemu handlu emisjami EU ETS. Zwiększy to liczbę państw uczestniczących w tym systemie do 30tu.
W zeszłym tygodniu agencja informacyjna Reuters poinformowała, ze zgodnie z wypowiedziami Komisji Europejskiej, trzecia faza EU ETS będzie trwała osiem lat od 2013 do 2020. Jest to oczywista reakcja Komisji na zadania przemysłu domagającego się okresu, który umożliwiłby planowanie inwestycji.

Projekety JI

Mechanizmy Kyoto bazujące na projektach dzielą się na CDM oraz JI. Projekty CDM są prowadzone w krajach rozwijających się (kraje spoza annexu 1), natomiast w krajach uprzemysłowionych mogą prowadzone być jedynie projekty JI.
Stale raporty o projektach JI prowadzi Risoe Centre, z których wynika, iż jak do tej pory około 197 projektów zostało zainicjowanych, z których większość jest w początkowych stadiach rozwoju.
52 projekty zostały zainicjowane w Rosji, 28 na Ukrainie. Taka statystyka powoduje, ze kraje te są traktowane jako jedne z najważniejszych, jeśli chodzi o projekty JI. Oczekuje się, ze dostarcza one około 70% kredytów ERU do 2012 roku. Pozostałe 110 projektów zostało zainicjowanych w Europie środkowej i wschodniej - miedzy innymi Bułgarii (22), Republice Czeskiej (21) i Rumunii (15). Jakkolwiek JI jest również wykorzystywane w projektach w Niemczech i Nowej Zelandii. Większość projektów jest prowadzona jako tak zwane projekty "trak 2" Oznacza to, ze kraje, w których takie projekty są prowadzone nie spełniają wszystkich wymagań uczestnictwa określonych przez UNFCCC. Metodologie wykorzystywane do projektów JI nie różnią się zbytnio od tych prowadzonych w projektach CDM. Obecnie rozpoczęte projekty powinny dostarczyć około 200 milionów ton ERUs do 2012. Kredyty mogą być sprzedane bezpośrednio na rynku emisji lub tez użyte przez firmy objęte obowiązkiem zredukowania ilości emisji. Aby to osiągnąć jednakże, narodowe limity musza być wzięte pod uwagę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 44/2007

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!