Raport rynku CO2. Tydzień 45/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 45/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Rynek ponownie słabnie

Bid-Offer Dec08: 18.65 - 18.70 EUR

Cena otwarcia kontraktów EUA wynosiła w ubiegły wtorek 18.10 Euro. W tym czasie również ropa była w obrocie poniżej 60 USD/bl. Kiedy jej wartości umocniły się, również kontrakty EUA zwiększyły swoje wartości? Cena za baryłkę WTI skoczyła do wartości 66.44 USD,/bl - czyli o ponad 6 USD w stosunku do dnia poprzedniego. Ceny EUA wzrosły o 4 % i wynosiły 18.94 Euro. Również ceny węgla wzrosły nieznacznie.

W środę, ceny otwarcia EUA wynosiły 19 Euro, aczkolwiek zaczęły się wahać po opublikowaniu wiadomości, iż jeden z największych producentów stali zamierza znacząco obniżyć swoja produkcje. Ropa prawie całkowicie strąciła zyski dnia poprzedniego i była w obrocie na poziomie 61.87 USD/bl. Energia elektryczna oraz węgiel jednakże były w stanie podnieść nieznacznie swoje wartości i wynosiły odpowiednio 68.90 Euro/MWh i 116.90 USD/tonę. Jednak presja ze strony rynku ropy była zbyt silna, aby wartości kontraktów EUA utrzymały się na poziomie otwarcia.

W czwartek wartość ta wynosiła 18.08 Euro. Ponownie ceny ropy były pod presja a kontrakty EUA w obrocie poniżej 18 Euro. Ustabilizowały się one jednak w ciągu dnia i zamknęły na poziomie 18.20 Euro. Ceny węgla ponownie wzrosły, a niemieckiej energii elektrycznej zanotowały nieznaczny spadek. Ceny ropy ponownie spadły poniżej bariery 60 ciu USD i zamknęły się na poziomie 57.43 USD/bl.

W piątek cena otwarcia kontraktu Dec08 była nieznacznie niższa, jednakże podniosła się ona w ciągu dnia niemalże testując wartość oporu na poziomie 19 tu Euro. Handel energia jednakże nie dostarczył ku temu żadnych powodów - ropa i energia elektryczna pozostawały na niezmienionym poziomie a gaz i węgiel spadły nieznacznie. W efekcie cena zamknięcia kontraktów EUA wyniosła 18.69 Euro.

Początek tygodnia wydawał się być bardziej pozytywny z cenami EUA na poziomie 18.90 Euro a nawet powyżej 19 tu Euro. Jednakże ten poziom obrotu nie utrzymał się zbyt długo i cena zamknięcia była niemalże 0.50 Euro niższa. Ceny ropy natomiast podniosły się o 1.50 USD, lecz pomimo tego pozostawały poniżej wartości 60 USD/bl, wykazując znaczna niestabilność. W czwartek ceny były niższe a kontrakt EUA spadł poniżej wartości 18 Euro.
Dzisiejsza cena otwarcia wynosiła 17.72 Euro a zamknięcia 17.99 Euro.
Certyfikaty CER wahały się w granicach 15.10-15.80 Euro w przeciągu całego tygodnia. Przyznanie uprawnień przez urzędy niemieckie zostały dokonane w poniedziałek i początkowo nie wpłynęły na wartości emisji na rynku.

Dzisiaj wartości te spadły nieznacznie, jednakże najprawdopodobniej jest to spowodowane wartością ropy - poniżej 53 USD/bl) raczej niż próba zwiększenia płynności niemieckich firm. Polska oraz Włochy obecnie oczekują przyznania uprawnień. Z tego tez powodu nieznaczna, krótkoterminowa podwyżka cen nie będzie niespodzianka.

Indie i Chiny oczekują zmiany postawy Zachodu

Miesiąc przed rozpoczęciem następnej rundy negocjacji w Poznaniu, Indie i Chiny zasygnalizowały, iż oczekują one zmiany kierunku polityki Zachodu dotyczącej zmian klimatu. W liście zaadresowanym do UNFCCC, India zadeklarowała, iż obecnie dyskutowany poziom redukcji - 40 % - nie będzie wystarczający.

W ubiegłym tygodniu, premier Chin - Wen Jiabao - na konferencji klimatycznej w Pekinie zasugerował, iż styl życia w krajach rozwiniętych jest nieodpowiedni z punktu widzenia zmian klimatu i zaapelował o jego zmianę oraz większe wsparcie dla krajów rozwijających się. Podkreślił on również, iż obecny kryzys na rynku finansowym nie powinien wpłynąć na redukcje emisji. Pomimo, iż Chiny obecnie najbardziej zanieczyszczają środowisko, w ich przekonaniu kraje Zachodu powinny wziąć odpowiedzialność za emisje, gdyż do niedawna to one zanieczyszczały środowisko w najznaczniejszym stopniu.

Dlatego tez Chiny oczekują większego wsparcia oraz transferu technologii oraz kapitału. Doświadczenie wskazuje jednakże, iż nie jest to możliwe bez odpowiednich instrumentów rynkowych. Pomimo iż Chiny i Indie są najznaczniejszym emiterem gazów cieplarnianych, wielkość tych emisji przypadająca na mieszkańca pozostaje poniżej odpowiedniej wartości na Zachodzie. Postulują one wiec, aby wartości te zostały zrównane.

Konsekwencje kryzysu finansowego

W ostatnich tygodniach zaobserwowaliśmy znaczący spadek cen CER na międzynarodowych giełdach. Ceny spadły z poziomu 22 Euro do 15 Euro zaledwie w przeciągu kwartału. Spowodowało to zmniejszenie różnicy pomiędzy rynkiem pierwotnym i wtórnym. W odpowiedzi na to, Chińskie urzędy akredytujące projekty CDM zaczęły być bardziej elastyczne w procesie rejestracji tych projektów.
Nieoficjalnie minimalna cena za wiele projektów spadla o 0.50 Euro za tonę.

Ponadto ostatnie doniesienia prasowe sugerują, ze liczba transakcji AAU zaaranżowanych w ostatnich miesiącach zostanie zmieniona, gdyż ich ceny są uzgadniane w stosunku do cen CER.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 45/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!