Raport rynku CO2. Tydzień 46/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 46/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: EUA poniżej 17 Euro

Bid-Offer Dec08: 16.35 - 16.40 EUR

Jeszcze w ubiegły wtorek byliśmy świadkami otwarcia kontraktów futures EUA na wartości 18.16 Euro.

Początkowo zaczęły one wzrastać, lecz kiedy wartości całego kompleksu energetycznego zaczęły się obniżać, wartości kontraktów emisji nie zostały bez wpływu. Ceny ropy spady do poziomu 55.71 USD/bl, a kontrakty EUA do 17.85 EUR. Zakłada się, ze presje wywarły zakłady energetyczne, które zaczęły sprzedawać cześć swoich alokacji ze względu na niższa od spodziewanej produkcji.

Naszym zdaniem, tego typu działanie jest uzasadnione tylko w przypadku silnego zapotrzebowania na kapitał. W środę, ceny otwarcia były na poziomie dnia poprzedniego, chociaż sygnały z rynku energii nie były pozytywne. Ropa spadla o dalsze 3.50 USD, niemiecka energia elektryczna o 2.50 Euro/MWh, węgiel 7.25 USD/t. Tym razem powodem czasowej stabilizacji EUA były zakupy ze strony niektórych wielkich graczy. Ceny otwarcia dnia następnego wynosiły 17.81 Euro. Szczególny wpływ miała ropa, która w tym dniu była w obrocie na poziomie 51.99 USD/bl. Kontrakty węgla kontynuowały swój spadek zatrzymując się tylko nieznacznie powyżej poziomu 100 USD/t. Tego typy przesłanki nie wpływały pozytywnie na rynek energii elektrycznej czy gazu. Jedynie duży popyt na CER utrzymywał ceny EUA na względnie stałym poziomie.

Piątek rozpoczął się pozytywnie zwyżkami na rynku emisji oraz ropy, która tego dnia wynosiła 54.24 USD/bl.
Jednakże komunikaty o bardzo słabej sytuacji ekonomicznej w strefie Euro i oficjalnej recesji spowodowały gwałtowny spadek EUA. Kontrakty Dec08 EUA zamknęły się na poziomie 17.43 Euro, a węgiel spadł poniżej bariery 100 USD zamykając się na poziomie 98 USD/t.

W tym tygodniu ceny otwarcia kontraktów EUA wynosiły 17.60 Euro, a obawy przed dalszym spadkiem ekonomicznym pociągnęły je poniżej wartości 17 Euro. Pod koniec dnia obserwowaliśmy próby wzrostu cen, jednakże wartość graniczna 18 Euro została skutecznie załamana i nie oczekuje się wzrostu powyżej tej wartości w najbliższym czasie. Rynek pozostawał pod presja we wtorek. Kontrakty EUA były w obrocie na poziomie 16.33 Euro.

Podobnie jak w poprzednim tygodniu, CER utrzymywały swój poziom i były w obrocie pomiędzy 15.30-15.70 Euro.

Różnica pomiędzy kontraktami CER a EUA ponownie się zmniejszyła, częściowo powodowana końcem roku 2008 oraz kontraktów future. Spodziewamy się, ze sytuacja ta poprawi się w ciągu następnego roku.

Publikacja Narodów Zjednoczonych i IEA

W poniedziałek sekretariat Narodów Zjednoczonych UNFCCC opublikował dane dotyczące emisji za rok 2006.

Zgodnie z tym raportem, kraje "aneksu 1" zmniejszyły emisje gazów cieplarnianych o 4.7 Procenta w stosunku do roku bazowego 1990. Pomimo iż poziom emisji obniżył się o 0.1 Procent w roku 2005, był on jednakże 2.3 Procent wyższy niż w roku 2000. W tak zwanej strefie "ekonomii przejściowej" poziom emisji spadł o 39 procent w stosunku do roku 1990, podczas gdy podwyższył się on o 7.4 Procent w krajach "aneksu 1". W dużym stopniu redukcja emisji jest spowodowana restrukturyzacja Przemyślu a szczególnie sektora energetycznego w latach 90tych. W stosunku do roku poprzedniego, emisja krajów członkowskich EU zmniejszyła się w roku 2006.

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) również zaprezentowała wyniki w ubiegło tygodniowym wydaniu WEO. Przewiduje ona zapotrzebowanie na energie, tak zwany "mix energetyczny", poziom emisji oraz koszt przewidywany dla rożnych "scenariuszy". Dane te nie różnią się zasadniczo od poprzednich raportów, chociaż oczekuje się, ze względu na ogólnoświatowa recesje oraz wyższe ceny energii, wzrost zapotrzebowania na energie będzie niższy od przewidywanego.

Pomimo to jednak zapotrzebowanie na nośniki energii będzie rosło aż do 2030 roku. Ropa, gaz oraz węgiel pozostaną głównym źródłem energii. Udział krajów rozwijających się w ogólnym zapotrzebowaniu na energie będzie się zwiększał. Zależność dużych odbiorców energii od krajów eksportujących wzrośnie a poziom emisji gazów cieplarnianych będzie wzrastał. Ropa i węgiel pozostaną głównymi nośnikami energii również po roku 2030tym. Ze względu na silny wzrost, źródła energii odnawialnej będą na drugim miejscu od roku 2010. Biorąc tego typu scenariusze pod uwagę, można przewidywać, iż ogólny poziom emisji spowodowany produkcja energii, która niemalże się podwoi, będzie wyższy o około 45 procent w roku 2030 tym.

Pomimo zwiększających się cen energii, przewidywania różnią się zaledwie o 1Gt w stosunku do roku ubiegłego.

Przewiduje się, iż poziom emisji wzrośnie głownie w krajach poza OECD takich jak Indie, Chiny czy Środkowy Wschód.

Z punktu widzenia IEA, zdeterminowane działania przeciwdziałające wzrostowi gazów cieplarnianych są konieczne. Podkreślają one, dlatego znaczenie COP15 w Kopenhadze w roku 2009.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 46/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!