Raport rynku CO2. Tydzień 46/2009

Raport rynku CO2. Tydzień 46/2009
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Handel Emisjami: Metodologia do określenia wskaźników

Bid-Offer Dec09: EUR 13.34-13.40

Od zeszłego tygodnia można było zaobserwować ciągłe spadki cen aktywów węglowych, i tak we wtorek ceny kształtowały się nieco poniżej poziomu 14 EUR, następnie we w czwartek spadły do 13.17 EUR.

We wtorek, wspierane cenami ropy naftowej (gdzie w poniedziałek baryłka kosztowała 79 USD), ceny otwarcia kontraktów EUA ukształtowały się nieco wyżej, na poziomie 13.35 EUR, następnie osiągnęły najwyższy poziom tego dnia 13.75 EUR, i na koniec dnia ceny zamknięcia ukształtowały się nieco poniżej owego poziomu, 13.74 EUR.

W środę ceny otwarcia kontraktów EUA ukształtowały się na stosunkowo wysokim poziomie 13.78 EUR, następnie ze względu na negatywne sygnały płynące z rynków kapitałowych i niższe ceny ropy naftowej, kontrakty EUA również straciły na wartości. Do wtorku ceny kontraktów EUA kształtowały się na poziomie 13.35 EUR. W środę, przy silnym wzroście cen ropy naftowej, ceny otwarcia kontraktów EUA ukształtowały się na poziomie 13.47 EUR. Różnica cenowa pomiędzy kontraktami EUA i CER wynosi około 1.10 EUR.

Unia Europejska wyszczególniła sektory, które są narażone na ucieczkę dwutlenku węgla (carbon leakage) i będą mogły z tego względu odnieść pewne korzyści w Trzecim Okresie Rozliczeniowym. Komitet ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego przegłosował rezolucję przeciwko owej liście. Lista wyszczególnia 164 sektory, które będą spełniać wymagania postawione przez Dyrektywę Handlu Uprawnieniami do Emisji Gazów Cieplarnianych. Alokacje zostaną przydzielone na podstawie wskaźników emisji CO2 dla najmniej emisyjnych przedsiębiorstw. Wskaźniki zostaną dokładnie określone do końca roku 2010. Instalacje otrzymają bezpłatne uprawnienia do emisji do poziomu danego wskaźnika. Sektory nie narażone na ucieczkę dwutlenku węgla (non-carbon leakage sectors) otrzymają w roku 2013, 80 % bezpłatnych uprawnień w odniesieniu do wskaźnika, następnie poziom przyznawanych nieodpłatnie uprawnień spadnie do 20 % w roku 2020.

Wiele przedsiębiorstw dokładnie obserwuje rozwój określania owych wskaźników, jako że będzie to miało znaczący wpływ na indywidualną pozycję aktywów węglowych w przedsiębiorstwie. Dyrektywa tylko ogólnie naznacza, iż wskaźniki zostaną ustalone dla poszczególnych produktów, oraz zostaną określone na podstawie wyników 10% najefektywniejszych instalacji.

UE najprawdopodobniej osiągnie cel z Kioto

W zeszłym tygodniu Europejska Agencja ds. Środowiska opublikowała prognozy emisji gazów cieplarnianych do roku 2012. Kraje UE-15 mogą osiągnąć 8% cel do roku 2012 i zredukować poziomy emisji o 13% w porównaniu z rokiem bazowym 1990. Duża część redukcji emisji gazów cieplarnianych ma pochodzić z rozwiązań już zaimplementowanych, 6,8%, natomiast z rozwiązań, które mają zostać dopiero wprowadzone ma pochodzić zaledwie około 1,7 %. Wykorzystanie elastycznych mechanizmów z Kioto przez przedsiębiorstwa prywatne krajów UE potencjalnie zredukuje emisje o 3.6%. Dodatkowy udział w redukcji gazów cieplarnianych ma pochodzić z projektów leśnictwa.

Pięć krajów (Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Grecja, Szwecja) zdołało dotąd osiągnąć ustanowione cele redukcyjne z Kioto. Najprawdopodobniej tylko Austria może mieć pewne trudności z osiągnięciem celów i tym samym będzie musiała podjąć dalsze zdecydowane działania redukcji emisji gazów cieplarnianych.

IEA opublikowała nowy raport WEO

W zeszły wtorek paryska Międzynarodowa Agencja ds. Energii (IEA) opublikowała nowy Sprawozdanie na temat Światowej Energii (WEO). Raport ten ma duży wpływ na kręgi polityczne. Po raz kolejny prognozy do roku 2030 wskazują, iż w scenariuszu politycznym "business-as-usual" emisja gazów cieplarnianych znacząco wzrośnie, co jest związane z wzrastającym popytem na energię ze strony krajów spoza OECD.

Raport wskazuje, iż możliwe jest jednak zapobiegnięcie najgroźniejszym efektom zmian klimatycznych. Popyt na energię może stopniowo wzrastać do roku 2020, ale następnie musi spaść. Sekretarz Generalny IEA, Nobuo Tanaka, twierdzi ze 50% redukcja emisji gazów cieplarnianych może zostać osiągnięta przez wzrost efektywności energetycznej. Do roku 2030, 60 % światowej energii elektrycznej musi być produkowane przy wykorzystaniu technologii niskoemisyjnych, jak na przykład źródła odnawialne, energia nuklearna, wychwytywanie i składowanie CO2 (CCS). Miałoby to duży wpływ na wzrost cen uprawnień do emisji w krajach OECD, do 50 USD do roku 2020 i 110 USD do roku 2030.

Według IEA 10 trylionów USD będzie musiało zostać zainwestowane w niskoemisyjne i efektywne technologie, aby osiągnąć zamierzone cele redukcyjne.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 46/2009

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!