Raport rynku CO2. Tydzień 46/2010

Raport rynku CO2. Tydzień 46/2010
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Handel uprawnieniami: Spread pomiędzy CER a EUA zwiększa się

W zeszłym tygodniu ceny dla uprawnień do emisji CO2 po spadkach trwających od początku listopada, finalnie weszły na wyższy - stale rosnący - poziom cenowy. Wsparcie dla EUA w szczególności przyniosły wzrosty cen energii elektrycznej. Następnie, czyli w poniedziałek kontrakty terminowe Dec10 osiągnęły najwyższe ceny z całego ostatniego tygodnia - 15,13 EUR. W zeszły wtorek ich poziom jednak nagle spadł do najniższego z całego tygodnia poziomu, czyli 14,15 EUR.

W obecnej chwili korelacja pomiędzy energią elektryczną a CO2 jest stosunkowo wysoka. Po stosunkowo wysokich temperaturach, jakie utrzymywały się w ostatnich dniach, eksperci zapowiadają, że do Europy nadciąga znacznie chłodniejsza temperatura, która wiązać się będzie ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energie elektryczną.

Innym powodem prawie 7-mio procentowego wzrostu cen EUA była deklaracja ogłoszona przez Jos'a Delbeke - Dyrektora Generalnego Dyrektoriatu Generalnego UE ds. Zmian Klimatu. Powiedział on, iż mało prawdopodobne jest aby przed końcem 2011 roku została zorganizowana aukcja EUA dla trzeciego okresu handlowego. Aukcja, którą w szczególności interesowali się operatorzy elektrowni została przełożona - jak twierdzi Debelke - ze względu na nie rozwiązane w dalszym ciągu problemy natury technicznej, pozwalające na jej przeprowadzenie. Uczestnicy rynku oczekiwali, że aukcja 200 mln EUA zostanie przeprowadzona wcześniej niż w zaplanowanym 2011 roku. Gdyby nie ta sytuacja uczestnicy rynku zaobserwowaliby pojawienie się potencjału dla średnio-terminowych wzrostów cenowych.

Ogłoszenie o opóźnieniu w zorganizowaniu akcji przyczyniło się do wzrostu cen.

Certyfikaty CER tylko częściowo poszły śladem EUA. Uczestników rynku zaskoczyło nieplanowane wydanie 870,000 certyfikatów CER z projektu HFC-23 (patrz strona 2). To spowodowało, że spread pomiędzy CER a EUA jeszcze się powiększył. Różnica cen EUA dla kontraktów terminowych Dec 10 w stosunku do cen CER zwiększyła się od 2,15 EUR w zeszły wtorek, do prawie 2,70 EUR w piątek, co stanowiło największą w całym zeszłym tygodniu różnicę. Takie rozbieżności cenowe pomiędzy EUA a CER zachęcają operatorów instalacji do zamiany drogich EUA na tańsze CER-y.

Przyszłość certyfikatów HFC-23 nadal niepewna

Przyszłość wydawania certyfikatów redukcji emisji CER z projektów HFC-23 nadal jest niepewna. Obecnie w sprawie ich wykorzystania oczekiwana jest decyzja, ze strony zarówno ONZ jak i UE. Gazy przemysłowe HFC-23 są produktem ubocznym w produkcji chlorodifluorometanu (HCFC-22) używanego w systemach chłodzących. Jedna tona HFC-23 zanieczyszcza środowisko tak jak 1,700 ton CO2.

Dlatego właśnie projekty HFC-23, które są częścią Mechanizmów Czystego Rozwoju (CDM) mogą wygenerować olbrzymie ilości certyfikatów CER. Krytycy projektów HFC-23 twierdzą, iż niektórzy producenci systemów chłodzących ustawiają produkcję w zakładach na poziom maksymalny. Tak, aby wygenerować jak największą ilość certyfikatów CER.

Podczas gdy ONZ chce podjąć decyzje w tej sprawie, Unia Europejska prowadzi niezależne dyskusje nad możliwością ograniczenia wydawania certyfikatów CER z niektórych typów projektów, oraz ich uprawnieniami w trzecim okresie handlowym w Europejskim Systemie Handlu Uprawnieniami do Emisji (EU ETS) - począwszy od 2013 roku. Pojawia się coraz więcej przesłanek ku temu, iż Komisja Europejska zaproponuje ograniczenia w wydawaniu certyfikatów CER z projektów HFC-23 począwszy od 2013 roku. Oczekuje także się, że w nadchodzących dniach Komisja przedstawi oficjalną propozycję w tej sprawie. Następnie zostanie ona przekazana do omówienia każdemu krajowi członkowskiemu UE. Poprawiona dyrektywa EU ETS pozwala na wykorzystanie certyfikatów opartych na projektach w trzecim okresie handlowym EU ETS.

Chodzi tu w szczególności o certyfikaty CER, oraz jednostki redukcji emisji (ERU) pochodzące z projektów, które były zarejestrowane przed 2013 rokiem, certyfikaty CER będą wydawane z projektów zarejestrowanych po 2013 tylko przez państwa słabo rozwinięte.

Jeżeli nie uda się ustanowić "następcy" Protokołu z Kioto, jednostki Carbon Offset będą mogły być wykorzystane w krajach, w których istnieje obustronna umowa o mechanizmach offsetowania.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!