Raport rynku CO2. Tydzień 47/2007

Raport rynku CO2. Tydzień 47/2007
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Niewielkie osłabienie

Bid-Offer Dec08: 23.55- 23.60 EURO

W ubiegły wtorek cena kontraktu Dec08 wzrosła o 70 centów i osiągnęła wartość 23.90 Euro po ogłoszeniu opóźnienia przyłączenia EU do ITL. Następnego dnia cena otwarcia osiągnęła wartość 24 Euro i wzrosła do 24.20 Euro w ciągu dnia ze względu na znaczny wzrost cen niemieckiej energii elektrycznej. Spowodowało to masowa sprzedaż certyfikatów i monetyzacje profitów co z kolei przywróciło wartość cen z dni poprzednich. W czwartek handel odbywał się na poziomie 23.70Eur. pomimo iż niemiecka energia elektryczna oraz brytyjski gaz obniżyły swoje wartości. Pod koniec tygodnia, wartości EUA roku 08 pozostawały na stałym poziomie. Połączenie zwiększających się cen węgla oraz obniżających się cen gazu powinno wpłynąć na kontrakt Dec08, aczkolwiek wspierał on raczej ceny energii elektrycznej. Pomimo iż rynek EUA wykazywał niewielka płynność, zaobserwowano ponad milion transakcji swap pomiędzy CERs oraz EUAs. Operatorzy elektrowni mogą już teraz lepiej oszacować wielkość alokacji w związku z tym transakcje swap zaczynają być dla nich bardziej atrakcyjne. W poniedziałek cena otwarcia osiągnęła wartość 23.80Euro, oraz przekroczyła wartość 24 Euro w ciągu dnia. Ceny za energie elektryczna oraz gaz spadły nieznacznie pociągając za sobą ceny emisji. Obecnie można zaobserwować znaczne ilości handlu spekulacyjnego co powoduje, iż rozwój cen na rynku EUA nie podąża za przewidywaniami opierającymi się na analizach bazowych.

CDM-JI: Australia planuje ratyfikacje Protokółu z Kyoto.

Australia planuje ratyfikacje Protokółu z Kyoto Po wygranych wyborach partii lewicowej, Kevin Rudd potwierdził intencje podjęcia szybkich działań w zakresie zmian klimatu. Już przed wyborami zapowiedział on, iż zamierza ratyfikować protokół z Kyoto w przypadku jego zwycięstwa. Obecny premier John Howard zdecydowanie sprzeciwiał się limitom z Kyoto. Jeżeli Australia ratyfikuje Protokół, USA będzie jedynym krajem emitujących znaczące ilości dwutlenku węgla, który sprzeciwia się limitom z Kyoto. Tak wiec decyzja Australii zwiększa presje już odczuwana przez liderów Stanów Zjednoczonych. Protokół z Kyoto zobowiązuje Australie do ograniczenia emisji o 8% w stosunku do roku 1990. Kraj ten nie odbiega zbyt wiele od osiągnięcia takich limitów: w zeszłym roku, wielkość emisji była o 9% wyższa aniżeli w roku 1990, zgodnie z komunikatami rządu. Przyszłe miesiące pokażą czy Australia dostosuje się do tych ambitnych planów w tak krótkim czasie. Komisja Europejska: przyłączenie nastąpi do kwietnia 2009 , W zeszłym tygodniu Point Carbon poinformował, iż Komisja Europejska oczekuje, ze przyłączenie rejestrów europejskich do ITL może być opóźnione do polowy 2008 lub nawet później. W ubiegła środę przedstawiciel Komisji poinformował, ze ostatecznym terminem przyłączenia jest kwiecień 2009. Przyłączenie rejestrów Europejskich do ITL jest warunkiem koniecznym, który umożliwi transfer certyfikatów CER oraz ERU pomiędzy uczestnikami rynku. Dlatego tez wiadomość o opóźnieniach nie jest przyjęta pozytywnie przez rynek.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 47/2007

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!