Raport rynku CO2. Tydzień 47/2010

Raport rynku CO2. Tydzień 47/2010
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Handel uprawnieniami: Wpływ długu Irlandii na rynki finansowe

W ciągu ostatnich dwóch tygodni dała się zaobserwować pozytywna korelacja pomiędzy cenami energii elektrycznej a aktywów carbon. W rzeczy samej, w tygodniu poprzedzającym ubiegły tydzień ceny CO2 rosły równo z cenami energii elektrycznej przez pięć dni z rzędu. We wtorek notowania Dec 10 EUA otworzyły się na poziomie 15,11 EUR, a poziom ten w poniedziałek był poziomem najwyższym. W ciągu dnia jednak notowania znalazły się pod presją, ponieważ ceny energii elektrycznej w Niemczech zaczęły spadać.

Do wieczora ceny Dec 10 straciły prawie 3% i notowania wynosiły 14,63 EUR. Następnego dnia ich wartość nadał obniżała się, i zeszła do najniższego z całego tygodnia poziomu, 14,56 EUR. Od tego momentu ceny aktywów carbon przestały naśladować tendencję spadkową energii elektrycznej, i mocno zyskały na wartości. Powodem takiej sytuacji były spadki cen węgla. Dec 10 EUA zdołały wspiąć się do poziomu 14,95 EUR; kurs zamknięcia wynosił 14,90 EUR. Tydzień temu w czwartek ceny EUA zaczęły wzrastać. Również ceny energii elektrycznej w Niemczech poszły w gorę. Na nowo rozpoczął się okres wzrostów. Podczas ostatniej aukcji 2 milionów EUA na 2010 rok w Holandii większość nabywców stanowiły zakłady użyteczności publicznej, które skupowały certyfikaty po cenie 14,83 za tonę. Zaraz po tym jak przyjęto oferty kupna, ceny wzrosły na poziom nieznacznie niższy od tego na rynku wtórnym. Pod koniec dnia notowania Dec 10 EUA wynosiły 14,94 EUR.

Pod koniec tygodnia informacja o problemach finansowych Irlandii i jej długu sprawiła, że sytuacja na rynku była bardzo niespokojna. Spekulowano, iż zadłużone państwo będzie musiało polegać na subwencji Unii Europejskiej - co nie było dobrą informacją dla gospodarki UE która dopiero co zaczęła podnosić się z kryzysu. Podobnie jak Grecja której dług stanowi poważny problem dla UE, tak i kolejne państwa takie jak Portugalia oraz Hiszpania zaczynają borykać się z własnymi, ogromnymi zadłużeniami. Sytuacja ta spowodowała chwilowy przestój w zmianach cen EUA, ceny zaś wahały się w wąskim zakresie; notowanie zamknęły się przed weekendem na poziomie 14,95 EUR. W poniedziałek notowania Dec 10 EUA zaczęły wzrastać. Przez weekend dyskutowano nad strategią pomocy finansowej dla Irlandii. Ministrowie finansów Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Szwecji - jak również Międzynarodowy Fundusz Walutowy doszli do porozumienia w sprawie udzielenia pomocy Irlandii.

Oczekiwania wobec szczytu klimatycznego Cancun

Cały świat, a w szczególności orędownicy ochrony klimatu oraz państwa korzystające z systemu handlu uprawnieniami do emisji oczekują szczytu klimatycznego w Cancun, który ma odbyć się już w przyszłym tygodniu. W przyszły poniedziałek rozpocznie się dwutygodniowa, już 16-sta z rzędu Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP 16). Ze względu na to, że podczas minionych konferencji konkretnych porozumień między państwami nie udało się osiągnąć, szanse na ustalenie "następcy" Protokołu z Kioto który kończy swoją ważność w 2012 roku są niewielkie.

Po tym jak marny był wynik konferencji która odbyła się w Kopenhadze w zeszłym roku, negocjatorzy skupiają się raczej na ważnych celach pośrednich - tak aby utorować drogę dla światowego porozumienia przed kolejnym szczytem klimatycznym który ma odbyć się w Południowej Afryce, w Durban w 2011 roku. Eksperci oczekują, że pod- czas konferencji nastąpi postęp w dyskusjach nad mechanizmami Redukcji Emisji wynikającymi z Deforestacji i Degradacji Lasów (REDD), jak również w weryfikacjach mechanizmu redukcji emisji znanego jako Monitorowanie, Raportowanie oraz Weryfikacja (MRV); które zapoczątkowano w Kopenhadze w 2009 roku. Dodatkowo w Cancun może powstać umowa w sprawie utworzenia Zielonego Funduszu Klimatycznego.

Podczas szczytu klimatycznego w Kopenhadze w zeszłym roku, kraje rozwinięte zgodziły się na udzielanie pomocy finansowej krajom rozwijającym się w kwocie 30 miliardów dolarów amerykańskich, wypłacanych corocznie począwszy od 2012 aż do 2020 roku po to, aby pomoc tym krajom przystosować się do zmian klimatu. Jednak ustalenie umów prawnie obowiązujących, co stanowi decydujący warunek osiągnięcia porozumienia światowego między głównymi największymi emitentami CO2 jest mało prawdopodobne. Dwóch największych emitentów, czyli Stany Zjednoczone oraz Chiny - w szczególności nie przyczyniają się do postępów w negocjacjach.

Ostatni plan narodowy Chin przewidziany na najbliższe pięć lat zakłada redukcję emisji w skali 40 do 45 % do 2020 roku, biorąc jako bazowy rok 2005. W 2009 roku Chiny prześcignęły Stany Zjednoczone w ilości emitowanego dwutlenku węgla do atmosfery. Niemniej jednak Chińscy negocjatorzy dają wyraźnie do zrozumienia, że państwo nie ma zamiaru integrować swoich wewnętrznych celów z międzynarodowymi. Specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych do Cancun, Tedd Stern również potwierdził to, że osiągnięcia światowego porozumienia w tym roku nie powinno się oczekiwać.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 47/2010

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!