Raport rynku CO2. Tydzień 48/2007

Raport rynku CO2. Tydzień 48/2007
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Niestabilny Rynek

Bid-Offer Dec08: 23.45- 23.55 EURO

Wysokie notowania na rynku zakończyły się w ubiegły wtorek. Cena otwarcia Dec08 była już trochę niższa i wahała się w granicach 23.53EUR pod koniec dnia. Następnego dnia cena otwarcia osiągnęła wartość 23.40EUR i pozostała na tym poziomie aż do południa, kiedy to energia elektryczna w Niemczech zwiększyła swoja wartość. Ze względu jednak na niskie ceny ropy, wartość 22.60EUR nie mogła się utrzymać. Ceny gazu oraz energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii spadały pomimo iż ropa z Morza Północnego zwiększyła swoja cenę o USD2. Ze względu na niższe ceny gazu, energia wytwarzana z gazu zaczęła być bardziej atrakcyjna i zapotrzebowanie na EUA spadło. Cena za Dec08 spadla poniżej wartości 23Euro. Następnego dnia wartość wszystkich nośników energii spadały, pociągając za sobą cenę EUA. Kontrakt Dec08 obniżał swoja wartość w ciągu pięciu dni. Część tej obniżki może być wytłumaczona mechanizmem "stoploss". Po osiągnięciu pewnej wartości certyfikaty są sprzedawane aby ograniczyć straty, kiedy ceny spadają. Tym samym analizy fundamentalne nie wyjaśniają już wartości kontraktu, co z kolei powoduje wzmocnienie trendu. Czwartek jak i piątek okazały się być bardzo płynne przy sprzedaży około 8 mln certyfikatów. Również w piątek uczestnicy rynku sprzedali 2.7milionow EUAs z pierwszego okresu handlu za 0.01Euro za certyfikat.
W tym tygodniu zaobserwowaliśmy ponowna podwyżkę cen certyfikatów. Po przełamaniu ceny 22.75Euro, kontrakt Dec08 osiągał wartość 23Euro. Wczoraj obserwowaliśmy kontynuacje tego trendu, kiedy to rynek otwarcia osiągną wartość 23.20Euro.

CDM-JI: Początek Konferencji UNFCCC w Bali

Australia ratyfikowała Protokół z Kyoto

Po poniedziałkowej inauguracji, Kevin Rudd podpisał Protokół z Kyoto. Ratyfikacja nastąpi po 90 dniach od przesłania dokumentu do UNFCCC. Rudd zakończył tym samym odmowy ze strony poprzedniego rządu konserwatywnego.
Kraj ten może zwiększyć swoje emisje o 8% w porównaniu z rokiem 1990. Obecnie poziom ten jest przekroczony o 1%. Eksperci z banku Societe Generale przewidują zapotrzebowanie na certyfikaty z tego kraju na poziomie 18-tu milionów ton rocznie. Naukowcy z australijskiego Instytutu Zmian Klimatu przewidują ze redukcja emisji o 20% do roku 2020 będzie miała niewielki wpływ na gospodarkę.
Źródło: Point Carbon, Reuters

Poczatek Konferencji w Bali

Wczoraj UNFCCC zainaugurowała Konferencje w Bali, Indonezja. Ponad 190 krajów będzie uczestniczyło w dyskusjach omawiających zasady ograniczenia emisji przez następne dwa tygodnie. Summit ma na celu ustalenie ram czasowych przyszłych negocjacji. Również zadania IPCC domagające się zwiększenia udziału państw rozwijających się, zalesiania oraz projektów w leśnictwie, oraz transfer technologii będą wzięte pod uwagę. Dodatkowo omówiona zostanie rola włączenia lotnictwa.
Źródło: Reuters

Japonia rozpoczyna handel spot

W poniedziałek, Japoński Bank Współpracy Międzynarodowej ogłosił, ze rozpoczął handel certyfikatami CER w transakcjach "spot" na platformie "handlu węgla". Bank wprowadził taka platformę na początku listopada w kooperacji z japońskim instytutem inwestycji zagranicznych. Korporacja Marubeni sprzedała już 10.000 CERs z koreańskiego projektu HFC-23 na tej platformie.
Źródło: Japan Bank for International Cooperation
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 48/2007

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!