Raport rynku CO2. Tydzień 48/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 48/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Ceny EUA stabilizują się

Bid-Offer Dec08: 15.20 - 15.25 EUR

W ubiegły wtorek ceny otwarcia kontraktów EUA były poniżej 16 Euro. Sygnały ze strony rynku energetycznego były niezdecydowane - energia elektryczna wzrastała, a ropa i węgiel trąciły na wartości. Ceny węgla spadły do poziomu 82.80 USD/t, ustanawiając nowy rekord. Przy nieznacznie rosnących cenach gazu, tego typu wiadomość powinna spowodować wzrost cen emisji jako, ze węgiel stal się teraz atrakcyjnym paliwem. W środę jednak ceny EUA spadły, podążając za kierunkiem wyznaczonym przez ropę, która nie przekraczała 50 USD. Zmiany na rynku ropy, wpłynęły na zmiany cen emisji, które teraz wynosiły 15.76 Euro.

Następnego dnia ceny emisji przekroczyły granice 16 Euro, przy wzrastających cenach energii elektrycznej - o 2.50 Euro/MWh - oraz węgla. Ceny zamknięcia kontraktów grudnia wyniosły tego dnia 16.31 Euro. Wiadomość, iż rząd holenderski wyda certyfikaty EUA nie wpłynęła na ich ceny. W piątek ceny emisji podniosły się nieznacznie, podobnie jak i energii elektrycznej oraz węgla. Energia elektryczna wzrosła do 60Euro/MWh a węgla podniosła się o 5 USD. Ceny ropy jednak były bardzo niestabilne, co wpływało na ceny emisji, które ostatecznie zamknęły się na poziomie 15.30 Euro.

Wzrost cen przyniosła wiadomość o zawieszeniu działalności norweskiej firmy DNV, jednej z najważniejszych firm weryfikujących i walidujących projekty CDM. W efekcie uczestnicy rynku wyrazili obawy o ostateczne ilosci certyfikatów CER dostępnych na rynku.

Tego typu wzrost cen jednakże był tymczasowy, i już pod koniec dnia wartości powróciły do poziomu 15.36 Euro.

Linia oporu, wynosząca 15 Euro nie została jednak przekroczona. Ceny otwarcia kontraktów EUA w dniu dzisiejszym były nieznacznie niższe i wynosiły 15.25 Euro.

Mogą one wzrosnąć, jeżeli Polska i Włochy nie wydadzą EUA.

Certyfikaty CER były w obrocie na poziomie pomiędzy 14.10 i 14.30 Euro. Zaobserwowaliśmy nieznaczne wahania w ciągu tygodnia, jednakże ponownie pozostają one w obrocie na poziomie pomiędzy 14.20-14.30 Euro.

Różnica pomiędzy certyfikatami CER a EUA jeszcze raz się zmniejszyła.

Japonia pracuje nad planami handlu emisjami

Rząd japoński pracuje nad ocena instrumentów pozwalających w optymalny sposób zredukować emisje gazów cieplarnianych tego kraju. Kiedy pozostałe kraje tzw. Aneksu 1 oceniają system cap-and-trade, propozycja japońskiego systemu również posuwa się do przodu? Około 60 ciu firm obecnie uczestniczy w dobrowolnym systemie Keidanren, który pozwala im zakupić większe ilości CERs, aby osiągnąć ustalone limity tańszym kosztem. Jednakże obrót w systemie Keidanren nie był tak płynny jak w systemie EU ETS. W roku 2006 całkowita ilość transakcji nie przekroczyła 50.

Plany nowego systemu wykorzystują poprzednie doświadczenia wielu systemów i mogą być wprowadzone już w roku 2009. Nowy, również dobrowolny, system ma pozwolić na zintegrowanie systemu Keidanren, systemów narodowych oraz rynku Kyoto. Doświadczenia tego systemu będą wzięte pod uwagę przy konstrukcji nowego systemu po roku 2012. Obecny system pozwala firmom na wybór pomiędzy bezwzględnym poziomem emisji monitorowanym przez rząd a poziomem intensywności emisji.

W tym ostatnim przypadku firmy musza zredukować emisje przypadające na jednostkę produkcji lub zakupić dodatkowe certyfikaty. Jednakże pułap górny emisji nie został określony, co może wpłynąć na ostateczny brak redukcji emisji. Firmy wykorzystujące poziom intensywności nie otrzymują uprawnień na początku okresu handlu. Firmy wykorzystujące poziom graniczny otrzymują uprawnienia na początku lub końcu okresu handlu. Aukcja uprawnień, uzyskująca popularność w innych systemach nie jest przewidziana w Japonii. Również uczestnicy rynku nie będą zobowiązani do otwarcia rejestrów. Poza tym firmy są zobowiązane do utrzymywania przynajmniej 90 % alokacji w rezerwie.

Zasady te na pewno nie są sprzyjającymi warunkami handlu. Maja one jednak zapobiec dużym wahaniom cen obserwowanym na przykład na rynku ropy.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 48/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!